Licensed to NCCWMA                     HY-TEK's Meet Manager 9/14/2010 09:31 PM
          2010 WMA World Indoor Championships - 3/1/2010 to 3/6/2010           
                               Kamloops, Canada                                
                                    Results                                    
 
W35 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.01                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Dena Birade              W37 United States             7.93  
  2 Ranell R. Hobson         W37 Australia                 8.17  
  3 Merlina Arnaudova        W38 Bulgaria                  8.21  
  4 Isabelle Dierauer        W37 United States             8.81  
  5 Caterina Anastasio       W38 Canada                    9.27  
 
W40 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.17                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Maryvonne Icarre         W44 France                    8.03Q  1 
  2 Julie M Brims            W43 Australia                 8.05Q  2 
  3 Omena Babalola           W41 Canada                    8.35Q  2 
  4 Marjorie Milligan Jackso W44 United States             8.36Q  1 
  5 Monica Juno Garcia Sanch W40 Mexico                    8.42Q  2 
  6 Bertha Canedo Reyes      W40 Mexico                    8.64Q  1 
  7 Eva Gunther-Graff        W41 Germany                   8.54q  2 
  8 Maryline Roux            W43 United States             8.68q  2 
  9 Janet L. Naylon          W43 Australia                 8.71   1 
 10 Christina Ziemann        W41 Germany                   8.82   1 
 11 Caroline K. Layt         W44 Australia                 9.11   2 
 12 Christine Roemer         W44 United States             9.21   2 
 13 Lesley Richardson        W40 Great Britain            10.15   1 
 14 Debra L. McLachlan       W42 Australia                15.94   1 
 
W40 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.17                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Maryvonne Icarre         W44 France                    7.93  
  2 Julie M Brims            W43 Australia                 8.10  
  3 Marjorie Milligan Jackso W44 United States             8.44  
  4 Omena Babalola           W41 Canada                    8.45  
  5 Monica Juno Garcia Sanch W40 Mexico                    8.50  
  6 Eva Gunther-Graff        W41 Germany                   8.52  
  7 Bertha Canedo Reyes      W40 Mexico                    8.66  
  8 Maryline Roux            W43 United States             8.77  
 
W45 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.30                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Noella Lee Pong          W49 Canada                    8.34Q  2 
  2 Angelika Grissmer        W48 Germany                   8.40Q  1 
  3 Liz Palmer               W49 United States             8.43Q  2 
  4 Sigrid M Gutierrez       W46 Costa Rica                8.50Q  1 
  5 Sarah Lawson             W47 United States             8.50Q  2 
  6 Patti Rogers             W49 Canada                    8.88Q  1 
  7 Sheryl Schoenthaler      W45 Canada                    8.85q  2 
  8 MaryAnn Morita-Lee       W49 Canada                    9.10q  1 
  9 Sandra Blacquiere        W45 Canada                    9.14   2 
 10 Gail Kuhnly              W48 United States             9.30   1 
 11 Barbara Wildman-Spencer  W47 Canada                    9.37   2 
 12 Bascou Philomene         W45 France                    9.49   1 
 13 Laurie Ritchie           W48 Canada                    9.64   2 
 14 Louise Mostyk            W46 Canada                   10.04   1 
 15 Deborah Wolfenden        W46 Australia                11.12   2 
 
W45 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.30                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Noella Lee Pong          W49 Canada                    8.15  
  2 Liz Palmer               W49 United States             8.40  
  3 Angelika Grissmer        W48 Germany                   8.49  
  4 Sarah Lawson             W47 United States             8.56  
  5 Sigrid M Gutierrez       W46 Costa Rica                8.57  
  6 Sheryl Schoenthaler      W45 Canada                    8.82  
  7 Patti Rogers             W49 Canada                    9.00  
  8 MaryAnn Morita-Lee       W49 Canada                    9.27  
 
W50 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  8.05                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tilly Jacobs             W53 Netherlands               8.46Q  1 
  2 Wendy Alexis             W54 Canada                    8.66Q  2 
  3 Averil McClelland        W51 Great Britain             8.52Q  1 
  4 Anja Akkerman            W54 Netherlands               9.34Q  2 
  5 Evelyn Burnett           W52 Canada                    8.68Q  1 
  6 Christel Ney             W53 Germany                   9.58Q  2 
  7 Margaret Rhebergen       W54 Canada                    9.45q  1 
  8 Susanne Lauridsen        W52 Canada                    9.46q  1 
  9 Jo Welch                 W53 Canada                    9.64   2 
 
W50 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.05                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Tilly Jacobs             W53 Netherlands               8.50  
  2 Wendy Alexis             W54 Canada                    8.58  
  3 Averil McClelland        W51 Great Britain             8.65  
  4 Evelyn Burnett           W52 Canada                    8.77  
  5 Anja Akkerman            W54 Netherlands               9.34  
  6 Margaret Rhebergen       W54 Canada                    9.38  
  7 Susanne Lauridsen        W52 Canada                    9.51  
  8 Christel Ney             W53 Germany                   9.59  
 
W55 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  8.46                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Karla Del Grande         W56 Canada                    8.62Q  1 
  2 Rita Hanscom             W55 United States             8.91Q  2 
  3 Kathryn M. Heagney       W59 Australia                 9.28Q  2 
  4 Linda Cohn               W57 United States             9.31Q  1 
  5 Jeanne Bowman            W57 United States             9.58Q  1 
  6 Janet Nutting            W56 Canada                    9.70Q  2 
  7 Selina Coward            W55 Canada                    9.80q  2 
  8 Ingeborg Thoma           W57 Germany                  10.08q  1 
  9 Rafaela Del Carmen Leon  W57 Mexico                   10.52   2 
 10 Jozefa Liskova           W55 Slovakia                 10.65   1 
 11 Mette Fossberg           W58 Canada                   10.96   1 
 12 Grete Howarth            W58 Great Britain            11.20   2 
 
W55 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.46                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Karla Del Grande         W56 Canada                    8.49  
  2 Rita Hanscom             W55 United States             8.85  
  3 Kathryn M. Heagney       W59 Australia                 9.27  
  4 Linda Cohn               W57 United States             9.36  
  5 Jeanne Bowman            W57 United States             9.46  
  6 Selina Coward            W55 Canada                    9.75  
  7 Janet Nutting            W56 Canada                    9.77  
  8 Ingeborg Thoma           W57 Germany                  10.15  
 
W60 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.68                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brenda Matthews          W60 United States             9.04  
  2 Phil Raschker            W63 United States             9.25  
  3 Wilma A. Perkins         W60 Australia                 9.27  
  4 Margaritha Dahler        W62 Switzerland               9.59  
  5 Rhona Trott              W61 Canada                    9.71  
  6 Anne Hunter              W61 New Zealand              10.01  
  7 Emma De La Cruz Garcia   W64 Mexico                   13.42  
 
W65 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  9.03                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                    9.14  
  2 Betty Dargie             W67 Canada                    9.71  
  3 Noreen M. Parrish        W68 Australia                 9.90  
  4 Maria Hopchin            W65 Canada                   10.06  
  5 Lesley Hamilton          W66 Australia                10.53  
  6 Vroni Lay                W66 Germany                  10.77  
  7 Marilyn Mitchell         W67 United States            10.78  
 
W70 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  9.70                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Louise Reed              W74 Canada                   11.16  
  2 Mary McCarron-Egner      W73 Canada                   11.39  
  3 Alda R Lima              W74 Brazil                   11.52  
  4 Mary Roman               W74 United States            12.19  
  5 Elisabeth Leopold        W72 Germany                  12.21  
 
W75 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 10.58                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                   12.22  
  2 Klazina Noort            W77 Canada                   12.99  
 
W80 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 11.52                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sumi Onodera-Leonard     W81 United States            13.13  
  2 Betty McQuarrie          W81 Canada                   13.55  
  3 Johnnye Valien           W84 United States            13.75  
  4 Leona Smith              W82 Canada                   14.40  
  5 Louise Sorensen          W81 Canada                   14.99  
  6 Senni Sopanen            W82 Finland                  15.37  
  7 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                   15.87  
  8 Doreen Erskine           W82 Canada                   18.24  
 
W90 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 15.14  3/2/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   15.14R 
 
M35 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  6.51                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alfy Pettes              M35 United States             7.00Q  2 
  2 Valence Hughes           M35 France                    7.22Q  1 
  3 Andrew Brereton          M36 Canada                    7.06Q  2 
  4 Harald Koehler           M39 Germany                   7.61Q  1 
  5 Javier Verme Villaran    M35 Peru                      7.61Q  1 
  6 Randall Sheldon          M38 Canada                    7.61Q  2 
  7 Daniel Murdock           M35 United States             7.64q  1 
  8 Samuel Walker            M38 Canada                    7.67q  2 
  9 Chris Jones              M36 Canada                    7.71   2 
 10 James Van Bakel          M35 Canada                    7.72   1 
 11 Jesus A. Salas           M37 Aruba                     7.73   1 
 12 William Harrower         M38 Canada                    7.80   1 
 13 Matthias Partzsch        M38 Germany                   7.93   2 
 14 Ruben Rangel Gutierrez   M35 Mexico                    7.99   2 
 
M35 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  6.51                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alfy Pettes              M35 United States             7.00  
  2 Andrew Brereton          M36 Canada                    7.10  
  3 Valence Hughes           M35 France                    7.16  
  4 Daniel Murdock           M35 United States             7.63  
  5 Harald Koehler           M39 Germany                   7.69  
  6 Samuel Walker            M38 Canada                    7.80  
  7 Randall Sheldon          M38 Canada                    8.20  
 -- Javier Verme Villaran    M35 Peru                       DNF  
 
M40 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  6.78                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Reggie Pendland          M40 United States             7.16Q  1 
  2 Gerard Hensey            M40 Ireland                   7.31Q  3 
  3 Will J. MacGee           M41 Great Britain             7.35Q  2 
  4 Priam Marc               M40 France                    7.39Q  3 
  5 Ken Telfer               M42 Australia                 7.49Q  1 
  6 Kris W. Wardecki         M41 Australia                 7.54Q  2 
  7 Ray Spouse               M40 Canada                    7.51q  3 
  8 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                     7.59q  3 
  9 Christian Lemassif       M43 Canada                    7.63q  1 
 10 Jurandir Spinelli        M41 Brazil                    7.64q  1 
 11 Mark Warren              M42 United States             7.72q  3 
 12 Lynwood Robinson         M40 United States             7.85q  2 
 13 Darren Posyluzny         M41 Canada                    7.89q  2 
 14 Miguel Antonio Jalon Ses M43 Spain                     7.90q  2 
 15 Michel St. Pierre        M44 Canada                    8.00q  1 
 16 Larry Lemoine            M44 Canada                    8.10q  2 
 17 Gordon Cumming           M43 Canada                    8.62   3 
 18 Rafael Morales Malpic    M40 Mexico                    9.04   2 
 
M40 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  6.78                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Reggie Pendland          M40 United States             7.20Q  1 
  2 Will J. MacGee           M41 Great Britain             7.29Q  2 
  3 Gerard Hensey            M40 Ireland                   7.30Q  2 
  4 Priam Marc               M40 France                    7.30Q  1 
  5 Kris W. Wardecki         M41 Australia                 7.40Q  2 
  6 Ken Telfer               M42 Australia                 7.50Q  1 
  7 Ray Spouse               M40 Canada                    7.51q  2 
  8 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                     7.52q  1 
  9 Christian Lemassif       M43 Canada                    7.59   1 
 10 Jurandir Spinelli        M41 Brazil                    7.61   2 
 11 Mark Warren              M42 United States             7.68   2 
 12 Lynwood Robinson         M40 United States             7.84   1 
 13 Darren Posyluzny         M41 Canada                    7.86   1 
 14 Miguel Antonio Jalon Ses M43 Spain                     7.92   2 
 15 Michel St. Pierre        M44 Canada                    7.92   2 
 16 Larry Lemoine            M44 Canada                    7.97   1 
 
M40 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  6.78                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Reggie Pendland          M40 United States             7.20  
  2 Gerard Hensey            M40 Ireland                   7.33  
  3 Will J. MacGee           M41 Great Britain             7.34  
  4 Priam Marc               M40 France                    7.41  
  5 Ken Telfer               M42 Australia                 7.49  
  6 Kris W. Wardecki         M41 Australia                 7.55  
  7 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                     7.61  
 
M45 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.02                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Aaron Thigpen            M45 United States             7.05Q  2 
  2 Andre Francois           M45 Canada                    7.42Q  3 
  3 Stephen Jones            M46 Australia                 7.70Q  1 
  4 Francois Boda            M45 United States             7.40Q  2 
  5 Trent Hagler             M46 United States             7.64Q  3 
  6 Len Van Ryswyk           M46 Canada                    7.99Q  1 
  7 Robert Trapp             M48 Canada                    8.05q  2 
  8 Trevor Salmon            M48 Canada                    8.18q  3 
  9 Sholto Douglas-Home      M47 Great Britain             8.20q  1 
 10 Darcy Meyers             M48 Canada                    8.29q  2 
 11 Michael R. May           M49 Great Britain             8.40q  3 
 12 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                    8.41q  3 
 13 Mariusz Borowski         M47 Canada                    8.43q  1 
 14 Christer Str÷mberg       M49 Finland                   8.57q  3 
 15 Lawrence Reynolds        M49 United States             8.99q  1 
 
M45 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.02                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Aaron Thigpen            M45 United States           R 7.02Q  2 
  2 Andre Francois           M45 Canada                    7.44Q  1 
  3 Francois Boda            M45 United States             7.33Q  2 
  4 Stephen Jones            M46 Australia                 7.57Q  1 
  5 Trent Hagler             M46 United States             7.67Q  2 
  6 Len Van Ryswyk           M46 Canada                    7.90Q  1 
  7 Robert Trapp             M48 Canada                    7.93q  1 
  8 Trevor Salmon            M48 Canada                    8.27q  2 
  9 Darcy Meyers             M48 Canada                    8.38   1 
 10 Sholto Douglas-Home      M47 Great Britain             8.43   2 
 11 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                    8.47   2 
 12 Christer Str÷mberg       M49 Finland                   8.51   1 
 13 Mariusz Borowski         M47 Canada                    8.65   2 
 14 Michael R. May           M49 Great Britain             8.65   1 
 15 Lawrence Reynolds        M49 United States             9.00   1 
 
M45 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.02                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Aaron Thigpen            M45 United States             7.10  
  2 Andre Francois           M45 Canada                    7.23  
  3 Francois Boda            M45 United States             7.34  
  4 Stephen Jones            M46 Australia                 7.62  
  5 Trent Hagler             M46 United States             7.74  
  6 Len Van Ryswyk           M46 Canada                    8.01  
  7 Robert Trapp             M48 Canada                    8.05  
  8 Trevor Salmon            M48 Canada                    8.59  
 
M50 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.18                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michael Waller           M51 United States             7.47Q  2 
  2 Bruno R Dupuy            M51 France                    7.70Q  1 
  3 David Brown              M52 Canada                    7.73Q  3 
  4 Tony Di Salvo            M50 United States             7.74Q  2 
  5 Jim Bissenden            M51 Canada                    7.77Q  1 
  6 Jose Luis Leyva Saavedra M50 Mexico                    8.10Q  3 
  7 Kenneth Thomas           M52 United States             7.87q  2 
  8 Colin D. Pocklington     M51 Australia                 7.88q  1 
  9 John Headley             M54 Canada                    7.95q  1 
 10 Matthias Konopka         M52 Germany                   8.11q  3 
 11 Murray Black             M50 Canada                    8.12q  1 
 12 Jose Luis Hernandez      M52 Mexico                    8.23q  2 
 13 Neale Waters             M50 Canada                    8.26q  3 
 14 Clement Leon             M54 Great Britain             8.31q  2 
 15 Brian M. Matthews        M53 Great Britain             8.34q  3 
 16 Jean-Philippe Pascal     M50 France                    8.41q  2 
 17 Sam Webb                 M51 United States             8.48   1 
 18 Philip Hill              M53 United States             8.49   3 
 19 Kenneth Simperl          M52 Canada                    8.65   1 
 20 Xavier Harmand           M53 France                    8.98   1 
 
M50 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.18                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Michael Waller           M51 United States             7.48Q  1 
  2 Bruno R Dupuy            M51 France                    7.68Q  2 
  3 David Brown              M52 Canada                    7.72Q  1 
  4 Tony Di Salvo            M50 United States             7.77Q  2 
  5 Kenneth Thomas           M52 United States             7.73Q  1 
  6 Colin D. Pocklington     M51 Australia                 7.89Q  2 
  7 Jim Bissenden            M51 Canada                    7.73q  1 
  8 Matthias Konopka         M52 Germany                   7.99q  2 
  9 John Headley             M54 Canada                    8.02   1 
 10 Jose Luis Leyva Saavedra M50 Mexico                    8.10   2 
 11 Jose Luis Hernandez      M52 Mexico                    8.11   2 
 12 Murray Black             M50 Canada                    8.17   1 
 13 Clement Leon             M54 Great Britain             8.19   2 
 14 Neale Waters             M50 Canada                    8.20   1 
 15 Brian M. Matthews        M53 Great Britain             8.42   1 
 16 Jean-Philippe Pascal     M50 France                    8.85   2 
 
M50 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.18                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael Waller           M51 United States             7.34  
  2 Bruno R Dupuy            M51 France                    7.56  
  3 David Brown              M52 Canada                    7.75  
  4 Tony Di Salvo            M50 United States             7.78  
  5 Jim Bissenden            M51 Canada                    7.82  
  6 Kenneth Thomas           M52 United States             7.91  
  7 Colin D. Pocklington     M51 Australia                 7.96  
  8 Matthias Konopka         M52 Germany                   8.18  
 
M55 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.34                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M59 United States             7.66Q  2 
  2 Thomas Dickson           M56 Canada                    7.74Q  3 
  3 David Lee Pong           M55 Canada                    7.80Q  1 
  4 Volodymyr Bagrin         M55 Ukraine                   7.92Q  3 
  5 Tetsushi Niida           M57 Japan                     7.93Q  1 
  6 Kenneth Crockett         M57 Canada                    8.14Q  2 
  7 Raimo Koskela            M55 Finland                   7.99q  3 
  8 Leo Sanders              M59 United States             8.15q  1 
  9 Peter Freeman            M58 Canada                    8.32q  3 
 10 John A. Fienieg          M55 Australia                 8.44q  1 
 11 Brian Berquist           M56 Canada                    8.53q  3 
 12 Teruyuki Toyama          M57 Japan                     8.59q  3 
 13 Peter Leier              M57 Canada                    8.66q  2 
 14 Robert Hahn              M58 United States             8.74q  2 
 15 Steve Crockett           M55 Canada                    8.76q  1 
 16 John de Kleer            M55 Canada                    8.83q  2 
 17 Stephen A. McGugan       M58 Australia                 8.89   2 
 18 Tom Daniels              M55 Canada                    9.16   1 
 
M55 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.34                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Bill Collins             M59 United States             7.62Q  1 
  2 Thomas Dickson           M56 Canada                    7.66Q  2 
  3 David Lee Pong           M55 Canada                    7.70Q  2 
  4 Tetsushi Niida           M57 Japan                     7.89Q  1 
  5 Volodymyr Bagrin         M55 Ukraine                   7.93Q  1 
  6 Raimo Koskela            M55 Finland                   8.02Q  2 
  7 Leo Sanders              M59 United States             8.17q  1 
  8 Kenneth Crockett         M57 Canada                    8.18q  2 
  9 Peter Freeman            M58 Canada                    8.36   1 
 10 John A. Fienieg          M55 Australia                 8.46   2 
 11 Brian Berquist           M56 Canada                    8.51   2 
 12 Teruyuki Toyama          M57 Japan                     8.57   1 
 13 Steve Crockett           M55 Canada                    8.61   2 
 14 Robert Hahn              M58 United States             8.80   2 
 15 John de Kleer            M55 Canada                    9.20   1 
 16 Peter Leier              M57 Canada                   23.93   1 
 
M55 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.34                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M59 United States             7.47  
  2 Thomas Dickson           M56 Canada                    7.67  
  3 David Lee Pong           M55 Canada                    7.68  
  4 Volodymyr Bagrin         M55 Ukraine                   7.93  
  5 Raimo Koskela            M55 Finland                   7.97  
  6 Tetsushi Niida           M57 Japan                     8.03  
  7 Leo Sanders              M59 United States             8.12  
  8 Kenneth Crockett         M57 Canada                    8.25  
 
M60 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.66                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Vladimir Vybostok        M63 Slovakia                  8.20Q  1 
  2 Winfried Heckner         M60 Germany                   8.40Q  2 
  3 Udo Lippoldes            M63 Germany                   8.51Q  1 
  4 Ahmad As-Siddiq          M62 Trinidad & Tobag          8.52Q  2 
  5 Anthony Deleiros         M62 New Zealand               8.56Q  1 
  6 Vance Jacobson           M61 United States             8.71Q  2 
  7 Bruce Mintz              M63 Canada                    8.73q  2 
  8 Daniel Crockett          M63 Canada                    8.75q  1 
  9 Thomas Partzsch          M62 Germany                   8.87   2 
 10 Viddy Jermacans          M61 Australia                 9.02   1 
 11 Hardey Sandu             M61 Canada                    9.39   1 
 12 Melvin Doherty           M60 Canada                    9.51   1 
 13 Don Newhouse             M60 Canada                    9.54   2 
 
M60 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.66                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Vladimir Vybostok        M63 Slovakia                  8.17  
  2 Winfried Heckner         M60 Germany                   8.30  
  3 Udo Lippoldes            M63 Germany                   8.44  
  4 Ahmad As-Siddiq          M62 Trinidad & Tobag          8.69  
  5 Vance Jacobson           M61 United States             8.75  
  6 Anthony Deleiros         M62 New Zealand               8.76  
  7 Bruce Mintz              M63 Canada                    8.77  
  8 Daniel Crockett          M63 Canada                    9.08  
 
M65 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  7.99                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peter W. Crombie         M65 Australia                 8.39Q  1 
  2 Roger Pierce             M65 United States             8.47Q  2 
  3 Charles Brocato          M65 United States             8.49Q  1 
  4 Milan Beliansky          M65 Slovakia                  8.56Q  2 
  5 Tuomas Ukonmaanaho       M65 Canada                    8.60Q  2 
  6 Friedhelm Adorf          M66 Germany                   8.81Q  1 
  7 Takehiko Yasui           M68 Japan                     8.62q  2 
  8 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands               8.74q  2 
  9 Leonard Sokoloski        M66 United States             8.95   1 
 10 Lee Southern             M65 Canada                    9.07   1 
 11 Gary Snyder              M66 United States             9.08   2 
 12 Dwight Swane             M65 Canada                    9.11   1 
 13 George Hernandez         M66 United States             9.31   2 
 14 Roelf J C Akkerman       M65 Netherlands               9.48   1 
 15 Franco Annicchiarico     M67 Canada                   11.58   1 
 
M65 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  7.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Peter W. Crombie         M65 Australia                 8.35  
  2 Roger Pierce             M65 United States             8.37  
  3 Charles Brocato          M65 United States             8.60  
  4 Milan Beliansky          M65 Slovakia                  8.65  
  5 Tuomas Ukonmaanaho       M65 Canada                    8.68  
  6 Takehiko Yasui           M68 Japan                     8.72  
  7 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands               8.75  
  8 Friedhelm Adorf          M66 Germany                   8.90  
 
M70 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  8.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Paddie             M70 United States             8.50Q  1 
  2 Andy Aadmi               M74 Canada                    9.06Q  2 
  3 Eugene Mocka             M70 France                    8.84Q  1 
  4 John Parks               M70 United States             9.13Q  2 
  5 Donald B. Chambers       M72 Australia                 8.96Q  1 
  6 Ernest Caffrey           M73 Ireland                   9.55Q  2 
  7 Karl Schmid              M72 Germany                   9.09q  1 
  8 David Dunn               M73 Canada                    9.34q  1 
  9 Douglas Fraser           M71 Canada                    9.58   2 
 10 Joseph Koza              M74 Canada                    9.69   1 
 11 Gurdev Singh             M71 India                     9.94   2 
 12 Kim Pearman              M70 United States            10.54   1 
 
M70 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 James Paddie             M70 United States             8.53  
  2 Eugene Mocka             M70 France                    8.83  
  3 Donald B. Chambers       M72 Australia                 8.95  
  4 Andy Aadmi               M74 Canada                    8.97  
  5 Karl Schmid              M72 Germany                   9.06  
  6 John Parks               M70 United States             9.10  
  7 David Dunn               M73 Canada                    9.45  
  8 Ernest Caffrey           M73 Ireland                   9.57  
 
M75 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dick Richards            M75 United States             9.33  
  2 David Burton             M75 Great Britain             9.47  
  2 William Clark            M76 United States            J9.93  
  4 Ronald Gray              M77 United States            10.45  
  5 Helge I Andersen         M77 Norway                   10.54  
  6 Kesar Poonia             M76 Canada                   10.67  
 
M80 60 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R  8.88                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Edward Cox               M82 United States             9.97Q  1 
  2 Norm Lesage              M80 Canada                   10.21Q  2 
  3 Gordon Chalmers          M80 Canada                   10.58Q  1 
  4 Bill Thompson            M80 Canada                   10.72Q  2 
  5 Jerry Donley             M80 United States            11.42Q  2 
  6 Radovan Leovic           M82 Australia                11.51Q  1 
  7 Isaac Thiessen           M81 Canada                   11.78q  1 
  8 Munehiro Toriya          M80 Japan                    12.66q  2 
  9 Ralph Bergland **        M84 Canada                   17.11   2 
 
M80 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  8.88                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Norm Lesage              M80 Canada                    9.92  
  2 Edward Cox               M82 United States             9.92  
  3 Bill Thompson            M80 Canada                   10.65  
  4 Gordon Chalmers          M80 Canada                   10.76  
  5 Jerry Donley             M80 United States            11.71  
  6 Isaac Thiessen           M81 Canada                   11.75  
 
M85 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R  9.78                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  11.16  
  2 Harry Thompson           M87 Canada                   12.08  
  3 William Falconer         M89 Canada                   15.25  
 
M90 60 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 11.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ugo Sansonetti           M91 Italy                    11.57  
  2 Orville Rogers           M92 United States            12.82  
  3 Emiel Pauwels            M91 Belgium                  22.21  
 
W35 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 23.04                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Latrica Dendy            W37 United States            25.96  
  2 Merlina Arnaudova        W38 Bulgaria                 27.52  
  3 Eulalia Torrescasana     W38 Spain                    27.64  
  4 Ranell R. Hobson         W37 Australia                28.67  
  5 Caterina Anastasio       W38 Canada                   32.48  
 
W40 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 23.93                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Maryvonne Icarre         W44 France                   26.84Q  2 
  2 Julie M Brims            W43 Australia                26.85Q  1 
  3 Lisa Daley               W40 United States            26.90q  2 
  4 Marjorie Milligan Jackso W44 United States            28.63q  1 
  5 Monica Juno Garcia Sanch W40 Mexico                   28.72q  1 
  6 Eva Gunther-Graff        W41 Germany                  28.75q  1 
  7 Maryline Roux            W43 United States            28.89   2 
  8 Omena Babalola           W41 Canada                   29.36   1 
  9 Janet L. Naylon          W43 Australia                30.36   2 
 10 Caroline K. Layt         W44 Australia                31.80   1 
 11 Christine Roemer         W44 United States            32.07   2 
 -- Lesley Richardson        W40 Great Britain              DNF   2 
 
W40 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 23.93                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Maryvonne Icarre         W44 France                   26.02  
  2 Lisa Daley               W40 United States            26.62  
  3 Julie M Brims            W43 Australia                26.83  
  4 Marjorie Milligan Jackso W44 United States            28.16  
  5 Monica Juno Garcia Sanch W40 Mexico                   28.25  
  6 Eva Gunther-Graff        W41 Germany                  29.69  
 
W45 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 25.63                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joy Upshaw               W49 United States            27.55q  2 
  2 Noella Lee Pong          W49 Canada                   27.96q  3 
  3 Angelika Grissmer        W48 Germany                  28.07q  1 
  4 Sigrid M Gutierrez       W46 Costa Rica               28.55q  3 
  5 Sarah Lawson             W47 United States            28.60q  2 
  6 Liz Palmer               W49 United States            28.86q  1 
  7 Teresa Schlachter        W46 Canada                   29.44q  2 
  8 Patti Rogers             W49 Canada                   29.47q  2 
  9 Sheryl Schoenthaler      W45 Canada                   29.92q  3 
 10 Daphne Sluys             W49 United States            29.97q  1 
 11 Laurie Meloche           W48 Canada                   30.38q  1 
 12 Judy Summers             W46 Canada                   30.52q  3 
 13 Barbara Wildman-Spencer  W47 Canada                   31.20   2 
 14 Sandra Blacquiere        W45 Canada                   31.22   3 
 15 Gail Kuhnly              W48 United States            31.75   1 
 16 Alyson Ford              W45 United States            33.02   2 
 17 Louise Mostyk            W46 Canada                   35.42   1 
 
W45 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 25.63                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Joy Upshaw               W49 United States            27.17q  2 
  2 Noella Lee Pong          W49 Canada                   27.25q  1 
  3 Angelika Grissmer        W48 Germany                  27.69q  2 
  4 Sigrid M Gutierrez       W46 Costa Rica               28.21q  1 
  5 Sarah Lawson             W47 United States            28.70q  2 
  6 Liz Palmer               W49 United States            29.34q  1 
  7 Patti Rogers             W49 Canada                   29.58   1 
  8 Sheryl Schoenthaler      W45 Canada                   29.97   2 
  9 Laurie Meloche           W48 Canada                   29.99   1 
 10 Judy Summers             W46 Canada                   30.26   2 
 -- Teresa Schlachter        W46 Canada                     DNF   2 
 
W45 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 25.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Noella Lee Pong          W49 Canada                   27.17  
  2 Angelika Grissmer        W48 Germany                  27.54  
  3 Joy Upshaw               W49 United States            27.60  
  4 Sigrid M Gutierrez       W46 Costa Rica               28.59  
  5 Sarah Lawson             W47 United States            28.71  
  6 Liz Palmer               W49 United States            29.94  
 
W50 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 26.52                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Marie Kay                W50 Australia                28.15Q  1 
  2 Averil McClelland        W51 Great Britain            28.47Q  2 
  3 Wendy Alexis             W54 Canada                   29.20q  1 
  4 Evelyn Burnett           W52 Canada                   29.62q  1 
  5 Julie Francois           W51 Canada                   29.88q  2 
  6 Rhonda Tremblay          W50 Canada                   30.95q  2 
  7 Julie Hayden             W50 United States            31.32   1 
  8 Anja Akkerman            W54 Netherlands              31.76   2 
  9 Susanne Lauridsen        W52 Canada                   31.85   1 
 10 Susan Strother           W50 Canada                   32.05   1 
 11 Margaret Rhebergen       W54 Canada                   32.30   2 
 
W50 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 26.52                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Marie Kay                W50 Australia                27.33  
  2 Averil McClelland        W51 Great Britain            28.15  
  3 Wendy Alexis             W54 Canada                   29.24  
  4 Julie Francois           W51 Canada                   29.54  
  5 Evelyn Burnett           W52 Canada                   30.14  
  6 Rhonda Tremblay          W50 Canada                   31.29  
 
W55 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 27.81                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Karla Del Grande         W56 Canada                   28.93Q  1 
  2 Kathryn M. Heagney       W59 Australia                31.27Q  2 
  3 Jeanne Bowman            W57 United States            32.98q  1 
  4 Janet Nutting            W56 Canada                   33.34q  1 
  5 Selina Coward            W55 Canada                   34.73q  2 
  6 Ingeborg Thoma           W57 Germany                  36.02q  2 
  7 Rafaela Del Carmen Leon  W57 Mexico                   36.78   2 
 -- Grete Howarth            W58 Great Britain              DNF   1 
 -- Jozefa Liskova           W55 Slovakia                   DNF   1 
 
W55 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 27.81                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Karla Del Grande         W56 Canada                   28.35  
  2 Kathryn M. Heagney       W59 Australia                31.01  
  3 Jeanne Bowman            W57 United States            32.79  
  4 Janet Nutting            W56 Canada                   32.95  
  5 Ingeborg Thoma           W57 Germany                  36.80  
  6 Selina Coward            W55 Canada                   42.16  
 
W60 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 28.94                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            31.19  
  2 Brenda Matthews          W60 United States            32.46  
  3 Rhona Trott              W61 Canada                   33.12  
  4 Anne Hunter              W61 New Zealand              36.46  
  5 Mary Trotto              W62 United States            40.95  
  6 Katherine Owens          W62 Canada                   45.10  
 
W65 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 30.63                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                   31.56Q  1 
  2 Marjorie J Allison       W65 Australia                32.50Q  2 
  3 Noreen M. Parrish        W68 Australia                34.84q  2 
  4 Maria Hopchin            W65 Canada                   34.88q  2 
  5 Hannelore Venn           W67 Germany                  34.96q  1 
  6 Lesley Hamilton          W66 Australia                38.28q  1 
  7 Vroni Lay                W66 Germany                  38.63   2 
 
W65 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 30.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                   30.86  
  2 Marjorie J Allison       W65 Australia                31.79  
  3 Maria Hopchin            W65 Canada                   34.68  
  4 Hannelore Venn           W67 Germany                  34.72  
  5 Noreen M. Parrish        W68 Australia                35.30  
  6 Lesley Hamilton          W66 Australia                38.47  
 
W70 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 33.11                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeanne Daprano           W73 United States            38.40  
  2 Louise Reed              W74 Canada                   39.37  
  3 Alda R Lima              W74 Brazil                   41.10  
  4 Mary McCarron-Egner      W73 Canada                   42.39  
 
W75 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 37.19                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Klazina Noort            W77 Canada                   45.63  
  2 Ruth Carrier             W79 Canada                   51.67  
  3 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                   55.63  
 
W80 200 Meter Dash
================================================================
      80 WMA: R 45.16                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Betty McQuarrie          W81 Canada                   48.64  
  2 Sumi Onodera-Leonard     W81 United States            51.91  
  3 Leona Smith              W82 Canada                   59.22  
  4 Louise Sorensen          W81 Canada                   61.01  
 
W90 200 Meter Dash
================================================================
      90 WMA: R 60.72  3/3/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   60.72R 
 
M35 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 20.59                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alfy Pettes              M35 United States            24.10Q  3 
  2 Lawrence Williams        M39 Canada                   24.27Q  2 
  3 James Van Bakel          M35 Canada                   25.21Q  1 
  4 Daniel Murdock           M35 United States            24.47q  2 
  5 Andrew Hogue             M36 United States            24.92q  3 
  6 Cletus Coffey            M35 United States            25.08q  2 
  7 Matthias Partzsch        M38 Germany                  25.31   3 
  8 Samuel Walker            M38 Canada                   25.41   2 
  9 Harald Koehler           M39 Germany                  25.43   1 
 10 Chris Jones              M36 Canada                   25.57   3 
 11 William Harrower         M38 Canada                   25.72   1 
 12 Jesus A. Salas           M37 Aruba                    26.11   1 
 13 Randall Sheldon          M38 Canada                   26.44   2 
 14 Shawn Frain              M37 Canada                   29.24   3 
 
M35 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 20.59                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alfy Pettes              M35 United States            23.50  
  2 Lawrence Williams        M39 Canada                   23.74  
  3 Daniel Murdock           M35 United States            24.56  
  4 Andrew Hogue             M36 United States            24.82  
  5 Cletus Coffey            M35 United States            24.91  
  6 James Van Bakel          M35 Canada                   25.11  
 
M40 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 21.94                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Robert Thomas            M43 United States            24.05Q  2 
  2 Andrew W. Wilcox         M41 Australia                24.40Q  3 
  3 Will J. MacGee           M41 Great Britain            24.65Q  1 
  4 Ken Telfer               M42 Australia                24.46q  2 
  5 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                    24.52q  3 
  6 Priam Marc               M40 France                   24.57q  3 
  7 Christian Lemassif       M43 Canada                   24.83   2 
  8 Glen Williams            M42 Barbados                 24.86   1 
  9 Kris W. Wardecki         M41 Australia                24.93   1 
 10 Lauent Birade            M42 United States            25.43   3 
 11 Darren Posyluzny         M41 Canada                   25.52   3 
 12 Miguel Antonio Jalon Ses M43 Spain                    25.53   2 
 13 Michel St. Pierre        M44 Canada                   25.55   2 
 14 Lynwood Robinson         M40 United States            25.97   1 
 
M40 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 21.94                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Robert Thomas            M43 United States            23.31  
  2 Will J. MacGee           M41 Great Britain            23.76  
  3 Andrew W. Wilcox         M41 Australia                23.93  
  4 Priam Marc               M40 France                   24.35  
  5 Ken Telfer               M42 Australia                24.36  
  6 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                    24.55  
 
M45 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 22.57                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Enrico Saraceni          M45 Italy                    24.43Q  4 
  2 Trent Hagler             M46 United States            25.72Q  1 
  3 Andre Francois           M45 Canada                   25.90Q  2 
  4 Aaron Thigpen            M45 United States            25.91Q  3 
  5 Francois Boda            M45 United States            24.61Q  4 
  6 Stephen Jones            M46 Australia                26.21Q  1 
  7 Burghardt Funk           M46 Germany                  26.97Q  3 
  8 Darcy Meyers             M48 Canada                   28.01Q  2 
  9 Marcus Shute             M47 United States            24.77q  4 
 10 Robert Trapp             M48 Canada                   26.76q  1 
 11 Len Van Ryswyk           M46 Canada                   27.28q  4 
 12 Martin Baranzke          M46 Germany                  28.13q  2 
 13 Michael R. May           M49 Great Britain            28.40   2 
 14 Trevor Salmon            M48 Canada                   28.53   3 
 15 Mark Hodder              M49 Canada                   28.86   3 
 16 Mariusz Borowski         M47 Canada                   29.30   1 
 17 Christer Str÷mberg       M49 Finland                  33.25   4 
 
M45 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 22.57                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Enrico Saraceni          M45 Italy                    23.81Q  2 
  2 Andre Francois           M45 Canada                   23.90Q  1 
  3 Aaron Thigpen            M45 United States            24.03Q  2 
  4 Trent Hagler             M46 United States            25.28Q  1 
  5 Francois Boda            M45 United States            24.29q  2 
  6 Marcus Shute             M47 United States            24.90q  2 
  7 Stephen Jones            M46 Australia                25.63   1 
  8 Burghardt Funk           M46 Germany                  26.45   1 
  9 Robert Trapp             M48 Canada                   26.64   1 
 10 Martin Baranzke          M46 Germany                  28.06   2 
 11 Darcy Meyers             M48 Canada                   28.28   2 
 -- Len Van Ryswyk           M46 Canada                     DNF   1 
 
M45 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 22.57                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Andre Francois           M45 Canada                   23.01  
  2 Enrico Saraceni          M45 Italy                    23.36  
  3 Aaron Thigpen            M45 United States            23.88  
  4 Francois Boda            M45 United States            24.15  
  5 Marcus Shute             M47 United States            25.17  
 
M50 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 21.94                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Chinn              M51 United States            25.21Q  1 
  2 Tony Di Salvo            M50 United States            25.49Q  2 
  3 Bruno R Dupuy            M51 France                   25.63Q  4 
  4 Stephan Zulauf           M50 Switzerland              25.94Q  3 
  5 Michael Waller           M51 United States            25.95Q  5 
  6 Kenneth Thomas           M52 United States            25.85Q  2 
  7 James Roberson           M50 United States            26.36Q  5 
  8 David Brown              M52 Canada                   26.46Q  1 
  9 Michael Wolfe            M50 United States            26.47Q  4 
 10 David Hockersmith        M53 United States            26.70Q  3 
 11 Murray Black             M50 Canada                   26.03q  2 
 12 John Headley             M54 Canada                   26.50q  2 
 13 Matthias Konopka         M52 Germany                  26.51q  5 
 14 Colin D. Pocklington     M51 Australia                26.66q  1 
 15 David DiMassa            M50 United States            26.93q  4 
 16 Jose Luis Leyva Saavedra M50 Mexico                   27.00q  2 
 17 Clement Leon             M54 Great Britain            27.16q  5 
 18 Brian M. Matthews        M53 Great Britain            27.41q  4 
 19 Philip Hill              M53 United States            27.53   4 
 20 Neale Waters             M50 Canada                   28.50   3 
 21 Kenneth Simperl          M52 Canada                   29.26   5 
 22 Jean-Philippe Pascal     M50 France                   29.46   3 
 23 Xavier Harmand           M53 France                   29.95   2 
 24 Everett Romain           M54 Canada                   32.15   3 
 -- Bob Cheng                M50 Canada                      DQ   1  Rule 163.3
 
M50 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 21.94                                                          
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Bruno R Dupuy            M51 France                   24.77Q  2 
  2 James Chinn              M51 United States            24.83Q  3 
  3 Michael Waller           M51 United States            24.97Q  1 
  4 Stephan Zulauf           M50 Switzerland              25.14q  2 
  5 Tony Di Salvo            M50 United States            25.32q  1 
  6 Kenneth Thomas           M52 United States            25.54q  3 
  7 David Brown              M52 Canada                   25.74   1 
  8 Murray Black             M50 Canada                   25.87   1 
  9 James Roberson           M50 United States            25.89   3 
 10 Colin D. Pocklington     M51 Australia                26.13   1 
 11 David Hockersmith        M53 United States            26.31   2 
 12 John Headley             M54 Canada                   26.39   3 
 13 Michael Wolfe            M50 United States            26.46   2 
 14 David DiMassa            M50 United States            26.65   2 
 15 Matthias Konopka         M52 Germany                  26.95   3 
 16 Jose Luis Leyva Saavedra M50 Mexico                   27.19   2 
 17 Clement Leon             M54 Great Britain            27.24   1 
 18 Brian M. Matthews        M53 Great Britain            29.41   3 
 
M50 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 21.94                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael Waller           M51 United States            24.17  
  2 Bruno R Dupuy            M51 France                   24.63  
  3 James Chinn              M51 United States            24.91  
  4 Stephan Zulauf           M50 Switzerland              25.37  
  5 Tony Di Salvo            M50 United States            25.53  
  6 Kenneth Thomas           M52 United States            25.88  
 
M55 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 22.99                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M59 United States            25.21Q  1 
  2 Volodymyr Bagrin         M55 Ukraine                  26.33Q  3 
  3 Archie Glaspy            M55 United States            26.67Q  2 
  4 George Haywood           M57 United States            26.67q  3 
  5 Antonis Morfis           M57 Greece                   27.12q  2 
  6 Peter Freeman            M58 Canada                   27.36q  2 
  7 Leo Sanders              M59 United States            27.51q  2 
  8 Ricky Easley             M56 United States            27.85q  3 
  9 Kenneth Crockett         M57 Canada                   27.86q  1 
 10 John A. Fienieg          M55 Australia                28.67q  2 
 11 Robert J. Pearce         M58 Australia                30.38q  3 
 12 Tetsushi Niida           M57 Japan                    31.39q  1 
 13 Manlio Teran             M57 Mexico                   32.79   1 
 -- John de Kleer            M55 Canada                     DNF   3 
 
M55 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 22.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M59 United States            24.32   2 
  2 Volodymyr Bagrin         M55 Ukraine                  25.97   2 
  3 George Haywood           M57 United States            26.43   2 
  4 Archie Glaspy            M55 United States            26.46   2 
  5 Kenneth Crockett         M57 Canada                   27.17   1 
  6 Antonis Morfis           M57 Greece                   27.27   2 
  7 John A. Fienieg          M55 Australia                28.76   1 
  8 Robert J. Pearce         M58 Australia                29.64   1 
 
M60 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 23.36                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anthony Deleiros         M62 New Zealand              28.01Q  3 
  2 Ahmad As-Siddiq          M62 Trinidad & Tobag         28.30Q  2 
  3 Vladimir Vybostok        M63 Slovakia                 28.74Q  1 
  4 John Winfield            M63 Canada                   28.84q  1 
  5 Bruce Mintz              M63 Canada                   28.98q  3 
  6 Vance Jacobson           M61 United States            29.00q  3 
  7 Thomas Partzsch          M62 Germany                  29.13   2 
  8 Daniel Crockett          M63 Canada                   29.18   2 
  9 Udo Lippoldes            M63 Germany                  29.63   1 
 10 Philip G. Felton         M61 Great Britain            29.93   2 
 11 Viddy Jermacans          M61 Australia                30.18   3 
 12 Hardey Sandu             M61 Canada                   31.18   2 
 13 Melvin Doherty           M60 Canada                   31.51   3 
 14 Les Fowler               M63 Canada                   31.64   1 
 15 Bruce Hill               M64 Canada                   32.47   1 
 
M60 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 23.36                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Vladimir Vybostok        M63 Slovakia                 27.34  
  2 Anthony Deleiros         M62 New Zealand              27.79  
  3 Ahmad As-Siddiq          M62 Trinidad & Tobag         28.05  
  4 John Winfield            M63 Canada                   28.29  
  5 Bruce Mintz              M63 Canada                   28.78  
  6 Vance Jacobson           M61 United States            29.38  
 
M65 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 25.59                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peter W. Crombie         M65 Australia                27.28Q  3 
  2 Roger Pierce             M65 United States            27.57Q  1 
  3 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands              28.33Q  2 
  4 Charles Brocato          M65 United States            28.85q  1 
  5 Stanley Badowski         M67 Canada                   29.13q  2 
  6 Lee Southern             M65 Canada                   29.96q  2 
  7 Takehiko Yasui           M68 Japan                    29.99   3 
  8 Friedhelm Adorf          M66 Germany                  30.40   3 
  9 Heinz Keck               M68 Germany                  30.52   2 
 10 Leonard Sokoloski        M66 United States            31.17   3 
 11 Roelf J C Akkerman       M65 Netherlands              31.59   1 
 12 Gary Snyder              M66 United States            31.62   2 
 13 Vern Shook               M68 Canada                   31.81   1 
 14 George Hernandez         M66 United States            31.92   1 
 15 Barry I. Ferguson        M68 Great Britain            32.03   1 
 16 Eric Jones               M67 Great Britain            32.08   2 
 17 Arthur Gee               M66 Canada                   33.72   3 
 18 Dennis Duffy             M67 United States            39.66   3 
 
M65 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 25.59                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Peter W. Crombie         M65 Australia                26.95  
  2 Roger Pierce             M65 United States            27.48  
  3 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands              28.19  
  4 Charles Brocato          M65 United States            28.72  
  5 Stanley Badowski         M67 Canada                   29.21  
  6 Lee Southern             M65 Canada                   29.81  
 
M70 200 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 26.92                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Paddie             M70 United States            29.59Q  3 
  2 Andy Aadmi               M74 Canada                   30.83Q  1 
  3 Helmut Schumacher        M71 Germany                  31.03Q  2 
  4 Donald B. Chambers       M72 Australia                31.00q  3 
  5 Eugene Mocka             M70 France                   31.49q  1 
  6 Joseph Koza              M74 Canada                   31.71q  3 
  7 David Dunn               M73 Canada                   32.15   1 
  8 Ken Daniels              M72 Australia                32.32   2 
  9 Werner Rossler           M71 Austria                  34.06   2 
 10 Andrzej Kolpak           M71 Poland                   36.45   2 
 11 Kim Pearman              M70 United States            36.68   1 
 
M70 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 26.92                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 James Paddie             M70 United States            29.78  
  2 Eugene Mocka             M70 France                   30.08  
  3 Andy Aadmi               M74 Canada                   30.91  
  4 Donald B. Chambers       M72 Australia                31.11  
  5 Helmut Schumacher        M71 Germany                  31.48  
  6 Joseph Koza              M74 Canada                   32.14  
 
M75 200 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 28.98                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            31.58  
  2 Ted Rowan                M76 Canada                   32.52  
  3 David Burton             M75 Great Britain            33.40  
  4 William Clark            M76 United States            33.94  
  5 Ronald Gray              M77 United States            38.25  
  6 Kesar Poonia             M76 Canada                   39.59  
 
M80 200 Meter Dash CHG TO FINAL
================================================================
         WMA: R 31.86                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norm Lesage              M80 Canada                   34.86  
  2 Edward Cox               M82 United States            35.31  
  3 Bill Thompson            M80 Canada                   38.30  
  4 Radovan Leovic           M82 Australia                41.82  
  5 Isaac Thiessen           M81 Canada                   42.02  
 
M85 200 Meter Dash
================================================================
      85 WMA: R 34.42                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  42.82  
  2 Harry Thompson           M87 Canada                   43.72  
 
M90 200 Meter Dash
================================================================
      90 WMA: R 41.13  3/3/2010    Ugo Sansonetti, Italy                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ugo Sansonetti           M91 Italy                    41.13R 
  2 Orville Rogers           M92 United States            46.86  
  3 Emiel Pauwels            M91 Belgium                  56.55  
 
W35 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 51.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Latrica Dendy            W37 United States            57.42  
  2 Eulalia Torrescasana     W38 Spain                    59.83  
  3 Merlina Arnaudova        W38 Bulgaria                 61.52  
 
W40 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 56.15                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lisa Daley               W40 United States            60.01  
  2 Julie M Brims            W43 Australia                62.54  
  3 Maryline Roux            W43 United States            63.34  
  4 Susan Wiemer             W44 United States            64.24  
  5 Donna M. Hiscox          W43 Australia                67.62  
 
W45 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 56.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Renee Belanger           W47 Canada                   63.87  
  2 Sarah Lawson             W47 United States            64.76  
  3 Laurie Meloche           W48 Canada                   65.76  
  4 Judy Summers             W46 Canada                   68.95  
  5 Gail Kuhnly              W48 United States            69.88  
  6 Alyson Ford              W45 United States            74.63  
 
W50 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 61.29                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                62.96  
  2 Julie Hayden             W50 United States            68.53  
  3 Rhonda Tremblay          W50 Canada                   69.13  
  4 Susan Strother           W50 Canada                   70.12  
  5 Susanne Lauridsen        W52 Canada                   70.74  
 
W55 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 63.87                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karla Del Grande         W56 Canada                   66.32  
  2 Kathryn M. Heagney       W59 Australia                70.74  
  3 Jeanne Bowman            W57 United States            75.46  
  4 Rafaela Del Carmen Leon  W57 Mexico                 1:38.58  
 
W60 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 68.34                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            75.60  
  2 Rhona Trott              W61 Canada                   78.37  
  3 Brenda Matthews          W60 United States          1:22.35  
  4 Joan McMullan            W60 United States          1:22.87  
  5 Catherine Roberts        W63 Canada                 1:26.94  
 
W65 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 71.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                74.05  
  2 Riet Jonkers             W66 Netherlands              74.68  
  3 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                   76.96  
 
W70 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 79.18                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeanne Daprano           W73 United States          1:28.37  
  2 Alda R Lima              W74 Brazil                 1:38.68  
  3 Martha J. Mendiburo Arev W72 Mexico                 1:42.51  
  4 Joan Matlock             W70 Canada                 1:49.01  
 
W75 400 Meter Dash
================================================================
      75 WMA: R 1:41.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                 2:54.49  
 -- Klazina Noort            W77 Canada                      DQ   Rule 163.3 B
 
W80 400 Meter Dash
================================================================
      80 WMA: R 2:03.81                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sumi Onodera-Leonard     W81 United States          2:28.23  
 
M35 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 47.45                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Blair DeSio              M39 United States            53.48Q  2 
  2 Andrew Hogue             M36 United States            54.60Q  1 
  3 Lawrence Williams        M39 Canada                   54.55q  2 
  4 Lenroy Munro             M39 Canada                   55.16q  1 
  5 Daniel Murdock           M35 United States            55.31q  2 
  6 James Van Bakel          M35 Canada                   55.73q  1 
  7 Cletus Coffey            M35 United States            55.87   1 
  8 Mark-Stephan Wendt       M39 Germany                  56.07   1 
  9 Ruben Rangel Gutierrez   M35 Mexico                   58.22   2 
 10 Chris Jones              M36 Canada                   59.41   2 
 
M35 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 47.45                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Lawrence Williams        M39 Canada                   51.71  
  2 Blair DeSio              M39 United States            52.01  
  3 Andrew Hogue             M36 United States            53.48  
  4 Lenroy Munro             M39 Canada                   53.77  
  5 James Van Bakel          M35 Canada                   54.14  
  6 Daniel Murdock           M35 United States            56.04  
 
M40 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 48.95                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peter Lawson             M41 Canada                   53.24Q  2 
  2 Richard Janssens         M41 Netherlands              53.68Q  1 
  3 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                    53.58q  2 
  4 Andrew W. Wilcox         M41 Australia                53.69q  1 
  5 Robert Thomas            M43 United States            53.82q  1 
  6 Christian Lemassif       M43 Canada                   54.32q  1 
  7 Marcus Skeete            M40 Spain                    55.40   2 
  8 Gerard Hensey            M40 Ireland                  55.82   1 
  9 Michel St. Pierre        M44 Canada                   56.69   2 
 10 Mickael Letort           M42 France                   57.70   2 
 11 Stanley Jang             M41 Canada                   60.11   2 
 -- Glen Williams            M42 Barbados                   DNF   1 
 
M40 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 48.95                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Peter Lawson             M41 Canada                   51.75  
  2 Richard Janssens         M41 Netherlands              52.37  
  3 Robert Thomas            M43 United States            52.42  
  4 Andrew W. Wilcox         M41 Australia                53.48  
  5 Pier Luigi Acciaccaferri M41 Italy                    53.58  
  6 Christian Lemassif       M43 Canada                   54.32  
 
M45 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 49.89                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michael Shearar          M46 Canada                   53.51Q  2 
  2 Enrico Saraceni          M45 Italy                    55.87Q  1 
  3 David Jones              M45 United States            54.25q  2 
  4 Marcus Shute             M47 United States            55.46q  2 
  5 Alessandro Tifi          M46 Italy                    56.39q  1 
  6 Andy W. Gannaway         M47 Great Britain            58.90q  2 
  7 Burghardt Funk           M46 Germany                  59.22   1 
  8 Robert Trapp             M48 Canada                   61.79   2 
  9 Mark Hodder              M49 Canada                   63.24   2 
 10 Michael R. May           M49 Great Britain            64.41   1 
 11 Mariusz Borowski         M47 Canada                   65.31   1 
 12 Kelvin Mark              M49 Canada                 1:21.56   1 
 
M45 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 49.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Enrico Saraceni          M45 Italy                    51.80  
  2 Michael Shearar          M46 Canada                   52.14  
  3 David Jones              M45 United States            53.45  
  4 Marcus Shute             M47 United States            54.86  
  5 Alessandro Tifi          M46 Italy                    56.08  
  6 Andy W. Gannaway         M47 Great Britain            58.35  
 
M50 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 52.54                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Stephan Zulauf           M50 Switzerland              56.63Q  2 
  2 Michael Waller           M51 United States            56.91Q  3 
  3 James Chinn              M51 United States            57.99Q  1 
  4 Michael Wolfe            M50 United States            57.33q  3 
  5 Ben James                M53 United States            57.44q  2 
  6 Jeff Lindsay             M51 United States            58.15q  1 
  7 James Roberson           M50 United States            58.69   3 
  8 David Hockersmith        M53 United States            59.04   1 
  9 Jose Luis Leyva Saavedra M50 Mexico                   59.31   1 
 10 Guillermo Umana Torres   M50 Costa Rica               59.31   3 
 11 Clement Leon             M54 Great Britain            59.99   1 
 12 David DiMassa            M50 United States            60.38   2 
 13 Brian M. Matthews        M53 Great Britain            61.32   2 
 14 Bob Cheng                M50 Canada                   67.78   2 
 15 Everett Romain           M54 Canada                   72.66   2 
 
M50 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 52.54                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael Waller           M51 United States            54.40  
  2 James Chinn              M51 United States            54.73  
  3 Stephan Zulauf           M50 Switzerland              55.21  
  4 Ben James                M53 United States            56.13  
  5 Michael Wolfe            M50 United States            57.00  
 
M55 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 53.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M59 United States            58.91Q  1 
  2 Archie Glaspy            M55 United States            60.48Q  2 
  3 George Haywood           M57 United States            60.95q  1 
  4 Antonis Morfis           M57 Greece                   61.11q  2 
  5 Ricky Easley             M56 United States            61.37q  2 
  6 Kenneth Crockett         M57 Canada                   61.70q  1 
  7 Jesus Uzcategui          M58 Venezuela                63.37   2 
  8 John A. Fienieg          M55 Australia                63.58   2 
  9 Robert J. Pearce         M58 Australia                66.93   1 
 10 Muhsin Turkkal           M58 Turkey                   68.48   1 
 
M55 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 53.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M59 United States            56.06  
  2 Archie Glaspy            M55 United States            57.84  
  3 George Haywood           M57 United States            58.28  
  4 Antonis Morfis           M57 Greece                   60.35  
  5 Ricky Easley             M56 United States            61.33  
  6 Kenneth Crockett         M57 Canada                   62.12  
 
M60 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 55.62                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Thomas Partzsch          M62 Germany                  64.21Q  2 
  2 Anthony Deleiros         M62 New Zealand              65.10Q  1 
  3 Alan Lewandowski         M60 United States            68.58Q  3 
  4 Bruce Mintz              M63 Canada                   64.89q  2 
  5 Daniel Crockett          M63 Canada                   66.76q  2 
  6 Gary Hall                M63 United States            68.40q  1 
  7 Ronald Pate              M63 United States            69.86   3 
  8 Fred Pawluk              M62 Canada                   69.87   3 
  9 Melvin Doherty           M60 Canada                   70.56   1 
 10 Viddy Jermacans          M61 Australia                70.59   3 
 11 Jeff Schaller            M62 United States            70.75   2 
 12 Charles Fred Judson      M64 Canada                   70.80   1 
 13 Bruce Hill               M64 Canada                   73.87   3 
 14 Les Fowler               M63 Canada                   74.48   2 
 -- Colin J. McCurry         M61 Australia                  DNF   1 
 
M60 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 55.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Thomas Partzsch          M62 Germany                  63.32  
  2 Daniel Crockett          M63 Canada                   63.76  
  3 Bruce Mintz              M63 Canada                   65.46  
 -- Anthony Deleiros         M62 New Zealand                DNF  
 -- Alan Lewandowski         M60 United States               DQ   Rule 163.2
 
M65 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 56.63                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Roger Pierce             M65 United States            62.97Q  1 
  2 Peter W. Crombie         M65 Australia                64.23Q  2 
  3 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands              63.82q  1 
  4 Friedhelm Adorf          M66 Germany                  65.72q  1 
  5 Vaclav Sejbl             M65 Czech Republic           66.83q  2 
  6 Dennis Duffy             M67 United States            66.84q  1 
  7 Doug Renwick             M68 Canada                   67.75   1 
  8 Stanley Badowski         M67 Canada                   68.60   2 
  9 Eric Jones               M67 Great Britain            73.41   2 
 10 Vern Shook               M68 Canada                   75.22   2 
 
M65 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 56.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Roger Pierce             M65 United States            61.33  
  2 Peter W. Crombie         M65 Australia                62.36  
  3 Jelle Van der Schaaf     M65 Netherlands              62.40  
  4 Vaclav Sejbl             M65 Czech Republic           65.05  
  5 Friedhelm Adorf          M66 Germany                  65.31  
  6 Dennis Duffy             M67 United States            77.81  
 
M70 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: R 59.92                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andy Aadmi               M74 Canada                   72.26Q  2 
  2 Ken Daniels              M72 Australia                75.32Q  1 
  3 Helmut Schumacher        M71 Germany                  76.17q  2 
  4 David Dunn               M73 Canada                   77.51q  1 
  5 Werner Rossler           M71 Austria                  79.23q  1 
  6 William McMillen         M70 United States          1:23.94q  1 
  7 Andrzej Kolpak           M71 Poland                 1:27.76   2 
  8 Hylke Van der Wal        M71 Canada                 1:48.43   2 
 
M70 400 Meter Dash
================================================================
         WMA: R 59.92                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Andy Aadmi               M74 Canada                   69.29  
  2 David Dunn               M73 Canada                   72.74  
  3 Helmut Schumacher        M71 Germany                  74.07  
  4 Ken Daniels              M72 Australia                74.45  
  5 Werner Rossler           M71 Austria                  79.49  
  6 William McMillen         M70 United States          1:23.59  
 
M75 400 Meter Dash
================================================================
      75 WMA: R 1:27.74  3/6/2010    William Clark, United States              
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Clark            M76 United States          1:27.74R 
 
M80 400 Meter Dash
================================================================
      80 WMA: R 71.24                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norm Lesage              M80 Canada                 1:32.53  
  2 Bill Thompson            M80 Canada                 1:37.86  
  3 Radovan Leovic           M82 Australia              1:39.40  
 
M85 400 Meter Dash
================================================================
      85 WMA: R 1:25.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harry Thompson           M87 Canada                 1:41.51  
  2 Roy Englert              M87 United States          1:53.46  
 
M90 400 Meter Dash
================================================================
      90 WMA: R 1:46.78  3/6/2010    Ugo Sansonetti, Italy                     
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ugo Sansonetti           M91 Italy                  1:46.78R 
  2 Orville Rogers           M92 United States          1:59.13  
  3 Emiel Pauwels            M91 Belgium                2:19.42  
 
W35 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 1:58.37                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ellen Reiner-Vestli      W37 Norway                 2:33.05  
  2 Lisa Brougham            W39 Canada                 2:38.37  
  3 Iveta Gudkova            W36 Latvia                 3:02.85  
 
W40 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:01.59                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicola Everton           W44 Canada                 2:24.93  
  2 Rosa Maria Oliveira      W43 Portugal               2:25.81  
  3 Bernadine H. Pritchett   W43 Great Britain          2:26.62  
  4 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                2:27.56  
  5 Brenda Carter            W42 United States          2:29.58  
  6 Sarah J. Wells           W40 Great Britain          2:32.52  
  7 Amanda J. Coombe         W42 Australia              2:33.31  
  8 Donna M. Hiscox          W43 Australia              2:36.53  
  9 Rachel Fouladi           W42 Canada                 3:08.87  
 
W45 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:16.30                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sonia Armitage           W49 Great Britain          2:26.26  
  2 Renee Belanger           W47 Canada                 2:27.62  
  3 Jeanie Bezdan            W45 Canada                 2:27.67  
  4 Lorraine Jasper          W48 United States          2:28.29  
  5 Donna Dixon              W47 Canada                 2:29.15  
 
W50 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:24.49                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Julie Hayden             W50 United States          2:40.15  
  2 Carla Hoppie             W53 United States          2:49.31  
  3 Susan Strother           W50 Canada                 2:56.13  
 
W55 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:31.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathryn Martin           W58 United States          2:42.84  
  2 Coreen Steinbach         W58 United States          2:46.87  
  3 Kathryn M. Heagney       W59 Australia              2:52.28  
  4 Maria Clara Northcott    W55 Canada                 3:01.24  
 
W60 800 Meter Run
================================================================
      60 WMA: R 2:40.28                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judy Warick              W61 Canada                 3:11.89  
  2 Joan McMullan            W60 United States          3:17.91  
  3 Mary Rosado              W60 United States          3:22.59  
  4 Catherine Roberts        W63 Canada                 3:34.22  
 
W65 800 Meter Run
================================================================
      65 WMA: R 2:47.75                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Riet Jonkers             W66 Netherlands            2:58.59  
  2 Eva Carlsen              W65 Norway                 3:30.51  
  3 Miloslava Rocnakova      W65 Czech Republic         3:36.49  
 
W70 800 Meter Run
================================================================
      70 WMA: R 3:05.75                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeanne Daprano           W73 United States          3:26.09  
  2 Barbara Saunders         W70 Canada                 3:38.78  
  3 Madeline Bost            W70 United States          4:02.91  
  4 Joan Matlock             W70 Canada                 4:24.79  
 
W75 800 Meter Run
================================================================
      75 WMA: R 3:31.74                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Helly Visser             W76 Canada                 3:54.76  
 
W80 800 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 4:59.60                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruth Angelis             W83 Germany                6:03.75  
 
M35 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 1:48.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nils Milde               M35 Germany                1:58.39  
  2 Alex Florez Studen       M38 Spain                  1:59.33  
  3 Kristian Nedregard       M35 Norway                 2:00.12  
  4 Brian Sax                M38 United States          2:00.44  
  5 Mark-Stephan Wendt       M39 Germany                2:10.40  
  6 Scott Back               M36 Canada                 2:14.12  
  7 Louis Byrne              M38 Canada                 2:16.74  
 
M40 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 1:48.81                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicholas Berra           M41 United States          1:59.41  
  2 Robert Cepek             M41 Czech Republic         2:03.53  
  3 Adrian R. Haines         M42 Great Britain          2:03.99  
  4 Warren McCulloch         M43 Canada                 2:04.63  
  5 Mark Sherman             M41 Canada                 2:06.85  
  6 Christopher Yorges       M44 United States          2:09.75  
  7 Nigel G Geohagen         M41 Jamaica                2:26.04  
  8 Sean Finucane            M40 Canada                 2:45.37  
 -- Jose Figueroa            M42 Venezuela                   DQ   Rule 163.5 & 163.5
 
M45 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 1:56.29                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Giuseppe Romeo           M47 Italy                  2:03.89  
  2 Paul Osland              M46 Canada                 2:04.17  
  3 Shawn Muldrew            M45 Canada                 2:04.62  
  4 David Beardsell          M47 Canada                 2:07.68  
  5 Jhonny Rodriguez         M45 Venezuela              2:10.91  
  6 Andy W. Gannaway         M47 Great Britain          2:11.97  
  7 Alessandro Tifi          M46 Italy                  2:12.02  
  8 Mark Pinckard            M49 Canada                 2:14.54  
  9 Mark Hodder              M49 Canada                 2:30.03  
 10 Alan Roberts             M45 Great Britain          2:38.70  
 
M50 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 1:59.99                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeff Lindsay             M51 United States          2:10.70  
  2 Thomas Cawley            M50 United States          2:11.05  
  3 Ryszard Dryps            M53 Poland                 2:11.99  
  4 David Kary               M50 Canada                 2:14.59  
  5 Guillermo Umana Torres   M50 Costa Rica             2:17.34  
  6 Dmitriy Akishev          M51 Russia                 2:19.14  
  7 Zenon Segura Aguilar     M50 Mexico                 2:19.21  
  8 Malcolm Smillie          M50 Canada                 2:19.87  
  9 Stuart R. Paterson       M53 Australia              2:20.70  
 10 Raffi Antepyan           M51 Canada                 2:22.10  
 11 Tibor Gajdics            M51 Canada                 2:51.48  
 
M55 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:08.15                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Stephen Chantry          M55 United States          2:21.53Q 
  2 Francois Martel          M56 Canada                 2:22.68Q 
  3 Walter Rentsch           M56 Germany                2:23.39Q 
  4 Peter Freeman            M58 Canada                 2:23.84Q 
  5 Dennis Lang              M58 Canada                 2:23.58q 
  6 Klifford Russell         M56 Canada                 2:25.43q 
  7 Robert Bruce Holmes      M55 Canada                 2:25.88q 
  8 Jesus Uzcategui          M58 Venezuela              2:26.97q 
  9 Bjorn A. Dybdahl         M56 Australia              2:27.36q 
 10 Volker Kirchesch         M56 Germany                2:30.79  
 11 Robert J. Pearce         M58 Australia              2:34.77  
 12 Muhsin Turkkal           M58 Turkey                 2:38.25  
 13 Bernard Ruineau          M56 France                 2:39.52  
 -- Antonis Morfis           M57 Greece                     DNF  
 -- Manlio Teran             M57 Mexico                      DQ   Rule 163.3
 
M55 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:08.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Francois Martel          M56 Canada                 2:13.17  
  2 Stephen Chantry          M55 United States          2:14.42  
  3 Walter Rentsch           M56 Germany                2:15.87  
  4 Dennis Lang              M58 Canada                 2:18.19  
  5 Klifford Russell         M56 Canada                 2:24.21  
  6 Jesus Uzcategui          M58 Venezuela              2:28.29  
  7 Robert Bruce Holmes      M55 Canada                 2:29.05  
 -- Peter Freeman            M58 Canada                     DNF  
 
M60 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:14.42                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Colin J. McCurry         M61 Australia              2:30.09Q 
  2 Nolan Shaheed            M60 United States          2:40.73Q 
  3 Jim Sheehan              M60 United States          2:32.26Q 
  4 Thomas Partzsch          M62 Germany                2:41.16Q 
  5 Yannick De La Mettrie    M61 France                 2:37.08q 
  6 Daniel Crockett          M63 Canada                 2:39.50q 
  7 Gary Patton              M64 United States          2:41.29q 
  8 Fred Pawluk              M62 Canada                 2:41.67q 
  9 Ronald Pate              M63 United States          2:44.30q 
 10 Melvin Doherty           M60 Canada                 2:46.22  
 11 Gerald Gorman            M60 Canada                 2:52.19  
 12 Duncan Greenshields      M61 Canada                 2:55.70  
 13 Peter Milne              M61 Canada                 2:56.85  
 14 Robert Weiner            M62 United States          3:00.87  
 15 Rigoberto Soto Campos    M63 Mexico                 3:19.92  
 -- Gary Hall                M63 United States               DQ   Rules 163.3 & 163.5
 
M60 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:14.42                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Nolan Shaheed            M60 United States          2:14.79  
  2 Colin J. McCurry         M61 Australia              2:24.27  
  3 Gary Patton              M64 United States          2:26.39  
  4 Jim Sheehan              M60 United States          2:27.33  
  5 Yannick De La Mettrie    M61 France                 2:36.98  
  6 Fred Pawluk              M62 Canada                 2:37.41  
  7 Daniel Crockett          M63 Canada                 2:41.94  
  8 Ronald Pate              M63 United States          2:47.17  
 
M65 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:16.80                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Vaclav Sejbl             M65 Czech Republic         2:41.28Q 
  2 Barrie Dargie            M65 Canada                 2:45.33Q 
  3 John Garder              M68 Great Britain          2:45.52Q 
  4 Michael J. Dixon         M65 Great Britain          2:48.05Q 
  5 Doug Renwick             M68 Canada                 2:46.17q 
  6 Michael Smith            M67 Great Britain          2:50.57q 
  7 Eric Jones               M67 Great Britain          2:52.21q 
  8 Dennis Duffy             M67 United States          3:00.41q 
  9 Bruce Suffield           M65 Canada                 3:01.84q 
 10 John Kuhi                M65 United States          3:06.62  
 11 Alan Vyse                M67 Canada                 3:12.65  
 -- Rudolf Schlammer         M66 Germany                    DNF  
 
M65 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:16.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Barrie Dargie            M65 Canada                 2:28.25  
  2 Vaclav Sejbl             M65 Czech Republic         2:35.48  
  3 Michael J. Dixon         M65 Great Britain          2:36.04  
  4 Michael Smith            M67 Great Britain          2:36.44  
  5 John Garder              M68 Great Britain          2:40.69  
  6 Doug Renwick             M68 Canada                 2:41.03  
  7 Eric Jones               M67 Great Britain          2:54.54  
  8 Dennis Duffy             M67 United States          3:05.33  
  9 Bruce Suffield           M65 Canada                 3:11.44  
 
M70 800 Meter Run
================================================================
         WMA: R 2:20.45                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sid Howard               M71 United States          2:43.48  
  2 Hans-Joachim Rother      M70 Germany                2:48.93  
  3 Thom Weddle              M71 United States          2:53.27  
  4 Desmond O'Rourke         M71 United States          2:55.24  
  5 Hylke Van der Wal        M71 Canada                 3:02.22  
  6 Werner Rossler           M71 Austria                3:11.99  
  7 William McMillen         M70 United States          3:17.07  
 
M75 800 Meter Run
================================================================
      75 WMA: R 2:32.47                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerzon Munoz Velez       M78 Mexico                 3:51.10  
 
M80 800 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 3:07.66                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karel Matzner            M80 Czech Republic         3:40.76  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia              3:49.96  
 
M85 800 Meter Run
================================================================
      85 WMA: R 3:30.95                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harry Thompson           M87 Canada                 4:10.23  
  2 Roy Englert              M87 United States          4:39.47  
 
M90 800 Meter Run
================================================================
      90 WMA: R 4:19.97                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ugo Sansonetti           M91 Italy                  4:43.49  
  2 Orville Rogers           M92 United States          4:47.17  
  3 Emiel Pauwels            M91 Belgium                5:03.11  
 
W35 1500 Meter Run
================================================================
      35 WMA: R 4:03.08                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andi Camp                W35 United States          4:48.51  
  2 Ellen Reiner-Vestli      W37 Norway                 5:13.23  
  3 Lisa Brougham            W39 Canada                 5:17.73  
 
W40 1500 Meter Run
================================================================
      40 WMA: R 4:05.19                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicola Everton           W44 Canada                 4:50.20  
  2 Rosa Maria Oliveira      W43 Portugal               4:50.58  
  3 Bernadine H. Pritchett   W43 Great Britain          4:56.20  
  4 Brenda Carter            W42 United States          5:10.06  
  5 Sarah J. Wells           W40 Great Britain          5:18.27  
  6 Amanda J. Coombe         W42 Australia              5:30.58  
 
W45 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:28.13                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sonia Armitage           W49 Great Britain          4:56.34  
  2 Anne Bunting             W45 Canada                 4:58.58  
  3 Donna Dixon              W47 Canada                 4:59.64  
  4 Jeanie Bezdan            W45 Canada                 5:02.18  
  5 Lorraine Jasper          W48 United States          5:05.55  
  6 Alyssa Tower             W47 United States          5:08.53  
  7 Jane Pidgeon             W46 Great Britain          5:08.89  
  8 Margarita Hernandez      W45 Venezuela              5:38.54  
  9 Lynne Marr               W48 Great Britain          6:05.93  
 
W50 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:47.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susie C. Tawney          W50 Great Britain          5:28.20  
  2 Aurora Perez             W52 Spain                  5:31.01  
  3 Julie Hayden             W50 United States          5:37.86  
  4 Lourdes Fernandes        W51 Brazil                 6:23.79  
 
W55 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:58.55                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathryn Martin           W58 United States          5:24.34  
  2 Maureen De St. Croix     W56 Canada                 5:34.61  
  3 Coreen Steinbach         W58 United States          5:39.67  
  4 Maria Clara Northcott    W55 Canada                 6:10.20  
  5 Sherri Prather           W55 United States          6:56.82  
 
W60 1500 Meter Run
================================================================
      60 WMA: R 5:22.50                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judy Warick              W61 Canada                 6:35.98  
  2 Ma De Los Angeles Rivera W62 Mexico                 6:43.27  
  3 Mary Rosado              W60 United States          6:43.64  
  4 Jacqueline Zaccaria      W60 France                 8:17.89  
 
W65 1500 Meter Run
================================================================
      65 WMA: R 5:52.1h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Riet Jonkers             W66 Netherlands            6:22.34  
  2 Eva Carlsen              W65 Norway                 6:54.95  
  3 Miloslava Rocnakova      W65 Czech Republic         7:15.85  
  4 Ninfa Alpizar Hernandez  W68 Mexico                 8:08.13  
  5 Emiliia Zhadan           W66 Ukraine                8:41.26  
 
W70 1500 Meter Run
================================================================
      70 WMA: R 6:26.65                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeanne Daprano           W73 United States          7:36.38  
  2 Barbara Saunders         W70 Canada                 7:41.91  
  3 Martha J. Mendiburo Arev W72 Mexico                 7:44.12  
  4 Mary Harada              W74 United States          7:47.32  
 
W75 1500 Meter Run
================================================================
      75 WMA: R 6:47.04                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Helly Visser             W76 Canada                 7:48.18  
 
W80 1500 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 9:12.97                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Petra Estrada Esquivel   W80 Mexico                10:11.45  
  2 Ruth Angelis             W83 Germany               12:00.77  
 
M35 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 3:37.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nils Milde               M35 Germany                4:22.34  
  2 Alex Florez Studen       M38 Spain                  4:22.59  
  3 VÝctor Navarro Agudo     M38 Spain                  4:23.15  
  4 Kristian Nedregard       M35 Norway                 4:23.17  
  5 Brian Sax                M38 United States          4:29.31  
  6 Steve J. Hallas          M37 Great Britain          4:39.77  
  7 Louis Byrne              M38 Canada                 4:41.38  
  8 Scott Back               M36 Canada                 4:42.31  
  9 Jeff Seaby               M37 Canada                 4:43.07  
 
M40 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 3:45.30                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicholas Berra           M41 United States          4:12.23  
  2 Elarbi Khattabi          M42 Morocco                4:15.41  
  3 Adrian R. Haines         M42 Great Britain          4:17.58  
  4 Robert Cepek             M41 Czech Republic         4:18.95  
  5 Jose Figueroa            M42 Venezuela              4:25.31  
  6 Stanley Jang             M41 Canada                 4:27.01  
  7 Christopher Yorges       M44 United States          4:33.30  
  8 Jason Hwang              M42 Canada                 4:43.42  
 -- Jose Antonio Perez Ferna M42 Spain                      DNF  
 
M45 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 3:57.91                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Shawn Muldrew            M45 Canada                 4:38.89Q 
  2 David Beardsell          M47 Canada                 4:40.12Q 
  3 Bill Newsham             M45 United States          4:42.29Q 
  4 Alberto Llata Sanchez    M49 Spain                  4:46.15Q 
  5 Vince Friel              M47 Canada                 4:42.47q 
  6 Simon R. Anderson        M46 Great Britain          4:42.58q 
  7 Jhonny Rodriguez         M45 Venezuela              4:43.50q 
  8 David Guss               M49 Canada                 4:44.77q 
  9 Francis Burdett          M45 United States          4:46.03q 
 10 Milan Eror               M46 Croatia                4:47.65q 
 11 Eric Wozny               M45 Belgium                4:48.07q 
 12 Andy W. Gannaway         M47 Great Britain          4:53.54q 
 13 Alan Roberts             M45 Great Britain          5:22.52  
 
M45 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 3:57.91                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Simon R. Anderson        M46 Great Britain          4:10.21  
  2 Shawn Muldrew            M45 Canada                 4:12.04  
  3 Francis Burdett          M45 United States          4:15.69  
  4 Vince Friel              M47 Canada                 4:17.64  
  5 David Beardsell          M47 Canada                 4:20.71  
  6 Milan Eror               M46 Croatia                4:22.72  
  7 David Guss               M49 Canada                 4:30.98  
  8 Jhonny Rodriguez         M45 Venezuela              4:35.33  
  9 Andy W. Gannaway         M47 Great Britain          4:36.76  
 10 Eric Wozny               M45 Belgium                4:38.98  
 11 Alberto Llata Sanchez    M49 Spain                  4:41.16  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:09.98                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Olexandr Byelym          M50 Ukraine                4:42.58Q 
  2 Tamas Gajdos             M51 Hungary                4:46.07Q 
  3 David Cannon             M53 United States          4:43.70Q 
  4 Bill R. Foster           M51 Great Britain          4:46.92Q 
  5 Bob Prather              M54 United States          4:47.22q 
  6 Ryszard Dryps            M53 Poland                 4:47.51q 
  7 David Kary               M50 Canada                 4:47.67q 
  8 Ed Bickley               M51 Canada                 4:47.74q 
  9 Raffi Antepyan           M51 Canada                 4:56.42q 
 10 Stuart R. Paterson       M53 Australia              4:59.74q 
 11 Brian Martinson          M51 Canada                 5:00.28q 
 12 Malcolm Smillie          M50 Canada                 5:15.54q 
 13 Ronald Wichmann          M54 Canada                 5:35.46  
 14 Roger C. Pilkington      M51 Australia              5:52.72  
 15 Bruce Hallford           M53 Canada                 6:07.04  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:09.98                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 David Cannon             M53 United States          4:19.87  
  2 Ryszard Dryps            M53 Poland                 4:26.86  
  3 Bill R. Foster           M51 Great Britain          4:27.29  
  4 Olexandr Byelym          M50 Ukraine                4:29.86  
  5 David Kary               M50 Canada                 4:33.11  
  6 Tamas Gajdos             M51 Hungary                4:34.71  
  7 Bob Prather              M54 United States          4:43.37  
  8 Raffi Antepyan           M51 Canada                 4:49.13  
  9 Stuart R. Paterson       M53 Australia              4:53.80  
 10 Malcolm Smillie          M50 Canada                 4:57.96  
 11 Brian Martinson          M51 Canada                 5:01.07  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:24.39                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Stephen Chantry          M55 United States          4:58.42Q 
  2 Angelo Giananneschi      M55 Italy                  5:03.04Q 
  3 Paul Reimer              M55 Canada                 4:58.65Q 
  4 Francois Martel          M56 Canada                 5:04.63Q 
  5 Simon Martin             M57 Great Britain          4:58.80q 
  6 Klifford Russell         M56 Canada                 4:59.40q 
  7 Bjorn A. Dybdahl         M56 Australia              5:02.51q 
  8 Walter Rentsch           M56 Germany                5:04.70q 
  9 George G Kharazishvili   M58 Georgia                5:04.71q 
 10 Dennis Lang              M58 Canada                 5:04.81q 
 11 Robert Bruce Holmes      M55 Canada                 5:04.88q 
 12 Archie A. Jenkins        M57 Great Britain          5:07.78q 
 13 Volker Kirchesch         M56 Germany                5:13.26  
 14 Robert J. Pearce         M58 Australia              5:24.82  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:24.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Stephen Chantry          M55 United States          4:36.58  
  2 Walter Rentsch           M56 Germany                4:38.33  
  3 Paul Reimer              M55 Canada                 4:39.78  
  4 Francois Martel          M56 Canada                 4:44.68  
  5 Dennis Lang              M58 Canada                 4:45.79  
  6 George G Kharazishvili   M58 Georgia                4:46.47  
  7 Simon Martin             M57 Great Britain          4:48.09  
  8 Robert Bruce Holmes      M55 Canada                 4:49.81  
  9 Bjorn A. Dybdahl         M56 Australia              4:51.02  
 10 Klifford Russell         M56 Canada                 4:52.85  
 11 Angelo Giananneschi      M55 Italy                  4:53.90  
 12 Archie A. Jenkins        M57 Great Britain          4:56.70  
 
M60 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:36.52                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nolan Shaheed            M60 United States          4:36.92  
  2 Gary Patton              M64 United States          5:06.21  
  3 Jim Sheehan              M60 United States          5:06.68  
  4 Fred Pawluk              M62 Canada                 5:19.59  
  5 Yannick De La Mettrie    M61 France                 5:28.53  
  6 Duncan Greenshields      M61 Canada                 5:52.70  
  7 Peter Milne              M61 Canada                 5:54.06  
  8 Petro Samarenko          M62 Ukraine                5:54.08  
  9 Melvin Doherty           M60 Canada                 6:55.06  
 -- Robert Weiner            M62 United States              DNF  
 
M65 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 4:47.11                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Barrie Dargie            M65 Canada                 5:01.48  
  2 Michael J. Dixon         M65 Great Britain          5:22.09  
  3 Michael Smith            M67 Great Britain          5:24.10  
  4 Federico Diaz Valles     M69 Mexico                 5:36.91  
  5 John Garder              M68 Great Britain          5:39.75  
  6 Alan Vyse                M67 Canada                 6:21.55  
 
M70 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: R 5:12.22                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sid Howard               M71 United States          5:42.06  
  2 Thom Weddle              M71 United States          5:45.57  
  3 Hans-Joachim Rother      M70 Germany                5:49.37  
  4 Roger Davies             M74 Canada                 5:57.62  
  5 Desmond O'Rourke         M71 United States          6:33.48  
  6 Joe Cordero              M71 United States          6:51.09  
 
M75 1500 Meter Run
================================================================
      75 WMA: R 5:20.04                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerzon Munoz Velez       M78 Mexico                 7:54.66  
 
M80 1500 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 6:19.34                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karel Matzner            M80 Czech Republic         7:52.77  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia              8:19.76  
 
M85 1500 Meter Run
================================================================
      85 WMA: R 7:18.32                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harry Thompson           M87 Canada                 8:52.15  
  2 Tomas Velasco            M86 Mexico                 9:23.55  
 
M90 1500 Meter Run
================================================================
      90 WMA: R 9:42.49                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Orville Rogers           M92 United States         10:11.48  
  2 Emiel Pauwels            M91 Belgium               10:32.80  
 
W35 3000 Meter Run
================================================================
      35 WMA: R 8:39.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andi Camp                W35 United States         10:39.99  
  2 Latashia Key             W37 United States         11:51.50  
 
W40 3000 Meter Run
================================================================
      40 WMA: R 9:01.24                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosa Maria Oliveira      W43 Portugal              10:51.39  
  2 Bernadine H. Pritchett   W43 Great Britain         10:55.32  
  3 Susan P. Ridley          W44 Great Britain         10:56.96  
  4 Rhonda Clark             W43 Canada                11:06.62  
  5 Rachel Fouladi           W42 Canada                14:12.79  
 
W45 3000 Meter Run
================================================================
      45 WMA: R 9:11.67                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jane Pidgeon             W46 Great Britain         10:58.85  
  2 Sheryl R. Miller         W46 United States         11:02.45  
  3 Alyssa Tower             W47 United States         11:02.45  
  4 Piedad Rodriguez         W47 Spain                 11:06.79  
  5 Nathalie Gauthier        W45 Canada                12:05.92  
  6 Margarita Hernandez      W45 Venezuela             12:12.21  
  7 Lynne Marr               W48 Great Britain         12:42.25  
 
W50 3000 Meter Run
================================================================
      50 WMA: R 10:06.36                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susie C. Tawney          W50 Great Britain         11:40.02  
  2 Heather Price            W51 Canada                11:50.13  
  3 Lourdes Fernandes        W51 Brazil                13:14.38  
  4 Amparo Maria Eugenia Gar W50 Mexico                13:15.32  
  5 Lucia S. Aranda          W54 Mexico                13:35.25  
  6 Andrea Nagyne Kotroczo   W52 Hungary               14:45.61  
 
W55 3000 Meter Run
================================================================
      55 WMA: R 10:35.76                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathryn Martin           W58 United States         11:31.65  
  2 Susan Cooper             W56 Great Britain         11:42.61  
  3 Anne M. Lippitt          W55 Great Britain         14:25.33  
  4 Reita MacDonald          W59 Canada                15:04.71  
 
W60 3000 Meter Run
================================================================
      60 WMA: R 11:35.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ma De Los Angeles Rivera W62 Mexico                14:42.45  
  2 Judy Warick              W61 Canada                14:49.96  
  3 Maria Del Carmen Valdes  W60 Mexico                15:46.84  
 -- Jacqueline Zaccaria      W60 France                     DNF  
 
W65 3000 Meter Run
================================================================
      65 WMA: R 12:03.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Miloslava Rocnakova      W65 Czech Republic        15:25.76  
  2 Emiliia Zhadan           W66 Ukraine               18:28.30  
 
W70 3000 Meter Run
================================================================
      70 WMA: R 13:27.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Harada              W74 United States         15:55.51  
  2 Madeline Bost            W70 United States         17:32.60  
 
W80 3000 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 19:07.34  3/3/2010    Zdenka Kirsch, Germany                   
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Zdenka Kirsch            W80 Germany               19:07.34R 
 
M35 3000 Meter Run
================================================================
      35 WMA: R 7:40.68                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jose Ramon Arredondo Per M39 Spain                  9:01.32  
  2 Alex Florez Studen       M38 Spain                  9:13.13  
  3 VÝctor Navarro Agudo     M38 Spain                  9:24.08  
  4 Steve J. Hallas          M37 Great Britain          9:36.08  
  5 Jason Ladyman            M38 Canada                10:18.55  
 
M40 3000 Meter Run
================================================================
      40 WMA: R 8:09.13                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Elarbi Khattabi          M42 Morocco                9:01.47  
  2 Mark Sherman             M41 Canada                 9:38.17  
  3 Christopher Yorges       M44 United States         10:11.05  
  4 Jose Antonio Perez Ferna M42 Spain                 10:21.45  
  5 Hartwig Fuchs            M42 Austria               10:33.29  
  6 Brian Rostek             M40 Canada                10:53.53  
 
M45 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 8:34.58                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Francis Burdett          M45 United States          9:07.41  
  2 Simon R. Anderson        M46 Great Britain          9:15.57  
  3 Richard Brewster         M45 Canada                 9:45.48  
  4 Alberto Llata Sanchez    M49 Spain                  9:51.15  
  5 Bill Newsham             M45 United States          9:55.11  
  6 Peter Cruttenden         M49 Canada                 9:58.47  
  7 James Fullarton          M45 Canada                10:02.26  
  8 Eric Wozny               M45 Belgium               10:05.66  
  9 J Phillip Sigalet        M49 Canada                10:10.38  
 10 Alan Roberts             M45 Great Britain         11:20.39  
 -- Kelvin Mark              M49 Canada                     DNF  
 
M50 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 8:49.37                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bill R. Foster           M51 Great Britain          9:23.28  
  2 Domingo Ramon Menaraves  M51 Spain                  9:30.14  
  3 Jose Navarro             M51 Spain                  9:59.10  
  4 Robert Conradt           M50 United States         10:05.32  
  5 Colin Oxlade             M51 Great Britain         10:32.12  
  6 Brian Martinson          M51 Canada                10:41.63  
  7 Mark Cleary              M51 United States         10:57.16  
  8 David Olsen              M54 Canada                11:04.57  
  9 Ronald Wichmann          M54 Canada                11:06.17  
 10 Augustin Sladek          M50 Slovakia              12:25.63  
 
M55 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 8:59.70                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stephen Chantry          M55 United States          9:54.22  
  2 Klaus Goldammer          M57 Germany                9:57.85  
  3 Oeyvind Trongmo          M56 Norway                 9:59.99  
  4 David Oxland             M58 Great Britain         10:10.51  
  5 Simon Martin             M57 Great Britain         10:12.72  
  6 Angelo Giananneschi      M55 Italy                 10:16.80  
  7 Bjorn A. Dybdahl         M56 Australia             10:28.92  
  8 Archie A. Jenkins        M57 Great Britain         10:44.79  
  9 Klifford Russell         M56 Canada                10:58.32  
 10 Robert J. Pearce         M58 Australia             11:31.71  
 11 Martin D. Lippitt        M56 Great Britain         13:39.93  
 12 Doug Smith               M58 Canada                14:53.81  
 
M60 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 9:43.88                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Doug Winn                M60 United States         10:19.23  
  2 Gary Patton              M64 United States         10:52.78  
  3 Roger Price              M61 United States         10:54.65  
  4 Gary Hall                M63 United States         11:29.12  
  5 Lutero Araujo            M64 Brazil                12:18.71  
  6 Gerald Gorman            M60 Canada                12:41.20  
  7 Peter Milne              M61 Canada                12:44.38  
  8 Robert Weiner            M62 United States         13:38.54  
  9 Gaetan Breton            M62 Canada                13:40.44  
 10 Melvin Doherty           M60 Canada                13:53.81  
 
M65 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 10:11.60                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Barrie Dargie            M65 Canada                10:53.02  
  2 Vladimir Malykh          M66 Russia                12:13.16  
  3 Federico Diaz Valles     M69 Mexico                12:29.21  
  4 John Menzies             M67 Canada                13:26.61  
  5 Alan Vyse                M67 Canada                13:46.54  
  6 Peter L. Sandery         M68 Australia             14:06.74  
 
M70 3000 Meter Run
================================================================
         WMA: R 10:52.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Klemens Wittig           M72 Germany               11:53.79  
  2 Roger Davies             M74 Canada                12:27.50  
  3 Anatoly Blakitnyy        M70 Russia                12:29.62  
  4 Thom Weddle              M71 United States         12:29.89  
  5 Joe Cordero              M71 United States         14:43.31  
 
M75 3000 Meter Run
================================================================
      75 WMA: R 11:17.21                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerzon Munoz Velez       M78 Mexico                16:53.09  
 
M80 3000 Meter Run
================================================================
      80 WMA: R 13:30.77                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Radovan Leovic           M82 Australia             17:16.96  
 
M85 3000 Meter Run
================================================================
      85 WMA: R 17:29.09                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tomas Velasco            M86 Mexico                19:57.51  
  2 Roy Englert              M87 United States         21:28.57  
 
M90 3000 Meter Run
================================================================
      90 WMA: R 19:59.60                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Orville Rogers           M92 United States         22:57.41  
  2 Emiel Pauwels            M91 Belgium               23:31.33  
 
W35 8000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: R 33:42.90  3/1/2010    Cynthia Wonham, Canada                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 35
  1 Cynthia Wonham           W36 Canada                33:42.90R 
  2 Latashia Key             W37 United States         34:47.00  
 
W40 8000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: R 31:26.40  3/1/2010    Rosa Maria Oliveira, Portugal            
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40
  1 Rosa Maria Oliveira      W43 Portugal              31:26.40R 
  2 Susan P. Ridley          W44 Great Britain         31:44.10  
  3 Rhonda Clark             W43 Canada                32:31.70  
  4 Cheryl Rentz-Bennett     W44 Canada                46:37.40  
  5 Maryanne Bower           W44 Canada                51:51.60  
 
W45 8000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: R 32:16.60  3/1/2010    Sheryl R. Miller, United States          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 45
  1 Sheryl R. Miller         W46 United States         32:16.60R 
  2 Piedad Rodriguez         W47 Spain                 32:55.20  
  3 Jane Pidgeon             W46 Great Britain         33:14.30  
  4 Christina Ashby          W46 United States         33:36.10  
  5 Margaret Watson          W47 Canada                36:34.70  
  6 Lynne Marr               W48 Great Britain         36:57.60  
  7 Elizabeth O'Donnell      W47 Canada                41:11.50  
  8 Christine Whyte          W49 Canada                45:51.20  
 
W50 8000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: R 34:07.80  3/1/2010    Heather Price, Canada                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50
  1 Heather Price            W51 Canada                34:07.80R 
  2 Karen Steele             W52 United States         34:12.20  
  3 Melinda Williamson       W50 Canada                35:18.50  
  4 Susie C. Tawney          W50 Great Britain         36:34.60  
  5 Catherine Johnson        W50 Canada                37:32.20  
  6 Lourdes Fernandes        W51 Brazil                38:36.10  
  7 Lucia S. Aranda          W54 Mexico                39:29.90  
  8 Sheila Purves            W54 Hong Kong             39:46.20  
  9 Janice Karpluk           W53 Canada                41:43.70  
 10 Andrea Nagyne Kotroczo   W52 Hungary               43:46.60  
 11 Linda Willesen           W51 Canada                51:17.80  
 12 Shannon Wallis           W50 Canada                51:53.60  
 
W55 8000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: R 32:27.60  3/1/2010    Kathryn Martin, United States            
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 55
  1 Kathryn Martin           W58 United States         32:27.60R 
  2 Susan Cooper             W56 Great Britain         35:08.40  
  3 Coreen Steinbach         W58 United States         37:07.00  
  4 Maria Clara Northcott    W55 Canada                37:55.90  
  5 Mary Diver               W55 United States         41:18.00  
  6 Anne M. Lippitt          W55 Great Britain         47:14.60  
  7 Catherine Tedford        W56 Canada                58:57.70  
 
W60 8000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: R 43:49.60  3/1/2010    Ma De Los Angeles Rivera, Mexico         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 60
  1 Ma De Los Angeles Rivera W62 Mexico                43:49.60R 
  2 Maria Del Carmen Valdes  W60 Mexico                46:06.70  
  3 Maria Russell Martin     W61 Canada                55:16.70  
  4 Jacqueline Zaccaria      W60 France                55:25.30  
  5 Katherine Owens          W62 Canada                55:56.40  
 
W65 8000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: R 42:35.40  3/1/2010    Shirley Gray, Canada                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 65
  1 Shirley Gray             W67 Canada                42:35.40R 
  2 Miloslava Rocnakova      W65 Czech Republic        44:48.90  
  3 Elizabeth Dilasser       W65 Canada                44:58.60  
  4 Emiliia Zhadan           W66 Ukraine               58:19.80  
 
W70 8000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: R 44:07.70  3/1/2010    Zofia Turosz, Poland                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 70
  1 Zofia Turosz             W71 Poland                44:07.70R 
  2 Barbara Saunders         W70 Canada                51:23.30  
 
W75 8000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: R 59:10.90  3/1/2010    Erika Krueger, Germany                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 75
  1 Erika Krueger            W75 Germany               59:10.90R 
  2 Jean Yule                W77 Canada              1:11:12.60  
 
W80 8000 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: R 1:00:12.60  3/1/2010    Zdenka Kirsch, Germany                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 80
  1 Zdenka Kirsch            W80 Germany             1:00:12.60R 
 
M35 8000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: R 24:45.90  3/1/2010    Jose Ramon Arredondo Perez, Spain        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 35
  1 Jose Ramon Arredondo Per M39 Spain                 24:45.90R 
  2 Alex Florez Studen       M38 Spain                 25:37.90  
  3 Jason Ladyman            M38 Canada                27:38.50  
  4 Sylvester Coons          M36 United States         29:39.40  
 
M40 8000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: R 24:09.00  3/1/2010    Elarbi Khattabi, Morocco                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40
  1 Elarbi Khattabi          M42 Morocco               24:09.00R 
  2 Hartwig Fuchs            M42 Austria               28:38.20  
  3 Anders Ganstal           M43 Canada                30:21.40  
  4 Gordon Cumming           M43 Canada                32:02.50  
  5 Franz Kropik             M42 Austria               33:36.60  
  6 Paolo Marcucci           M43 Italy                 33:52.50  
  7 Sean Finucane            M40 Canada                34:33.40  
 
M45 8000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: R 25:03.50  3/1/2010    Simon R. Anderson, Great Britain         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 45
  1 Simon R. Anderson        M46 Great Britain         25:03.50R 
  2 Richard Brewster         M45 Canada                25:43.80  
  3 Milan Eror               M46 Croatia               26:46.90  
  4 J Phillip Sigalet        M49 Canada                27:12.00  
  5 Markus Reifinger         M49 Austria               29:06.00  
  6 Serge Grenier            M49 Canada                30:11.50  
  7 Alan Roberts             M45 Great Britain         32:25.60  
  8 Malcolm J. Bryson        M46 Canada                32:48.10  
  9 David Barnum             M48 Canada                33:03.60  
 
M50 8000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: R 24:55.50  3/1/2010    David Cannon, United States              
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50
  1 David Cannon             M53 United States         24:55.50R 
  2 Jose Navarro             M51 Spain                 26:05.90  
  3 Andreas Soffker          M50 Germany               26:50.50  
  4 Doug Alward              M52 Canada                27:22.80  
  5 Brian Pilcher            M53 United States         28:00.00  
  6 Colin Oxlade             M51 Great Britain         28:30.20  
  7 Perry Grunenberg         M52 Canada                29:09.70  
  8 Brian Martinson          M51 Canada                29:19.80  
  9 Manuel Cerdeira          M52 Spain                 29:35.00  
 10 David Olsen              M54 Canada                31:13.70  
 11 Mark Cleary              M51 United States         32:35.30  
 12 Roger C. Pilkington      M51 Australia             34:13.80  
 13 James Vigna              M54 Canada                36:40.20  
 
M55 8000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: R 29:57.20  3/1/2010    Simon Martin, Great Britain              
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 55
  1 Simon Martin             M57 Great Britain         29:57.20R 
  2 Oeyvind Trongmo          M56 Norway                29:59.40  
  3 David Oxland             M58 Great Britain         30:07.60  
  4 Archie A. Jenkins        M57 Great Britain         31:41.60  
  5 Roger Handling           M56 Canada                32:13.20  
  6 Robert J. Pearce         M58 Australia             34:06.60  
  7 Mario Caputo             M59 Canada                38:48.00  
  8 Martin D. Lippitt        M56 Great Britain         40:28.90  
  9 Doug Smith               M58 Canada                42:31.70  
 10 Clayton Peterson         M56 Canada                42:36.90  
 11 Kevin J. Dillon          M55 Great Britain         52:21.60  
 
M60 8000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: R 32:02.00  3/1/2010    Roger Price, United States               
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60
  1 Roger Price              M61 United States         32:02.00R 
  2 Richard J. Evans         M63 Great Britain         32:10.90  
  3 Lutero Araujo            M64 Brazil                35:49.60  
  4 Petro Samarenko          M62 Ukraine               37:13.00  
  5 Gerald Gorman            M60 Canada                37:19.40  
  6 Gaetan Breton            M62 Canada                37:44.50  
  7 Rigoberto Soto Campos    M63 Mexico                43:29.80  
  8 Anthony Dufficy          M64 Canada                43:49.80  
 
M65 8000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: R 32:47.00  3/1/2010    Jose Antonio Arias De La Cruz, Spain     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 65
  1 Jose Antonio Arias De La M66 Spain                 32:47.00R 
  2 Michael Smith            M67 Great Britain         33:03.90  
  3 Vladimir Malykh          M66 Russia                36:29.80  
  4 John Menzies             M67 Canada                38:53.60  
  5 Vitaly Balyukin          M68 Russia                41:15.30  
  6 Alan Vyse                M67 Canada                42:04.20  
  7 Franco Annicchiarico     M67 Canada                52:00.10  
 -- Peter L. Sandery         M68 Australia                  DNF  
 
M70 8000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: R 35:06.90  3/1/2010    Klemens Wittig, Germany                  
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70
  1 Klemens Wittig           M72 Germany               35:06.90R 
  2 Roger Davies             M74 Canada                37:05.20  
  3 Anatoly Blakitnyy        M70 Russia                37:25.90  
  4 Thom Weddle              M71 United States         38:02.50  
  5 Hans-Joachim Rother      M70 Germany               38:56.50  
  6 Roland Cormier           M70 United States         40:08.20  
  7 Kurt Plessner            M72 Germany               40:42.10  
  8 Joe Cordero              M71 United States         44:52.20  
  9 Pavel Sirotin            M74 Russia                45:02.00  
 
M75 8000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: R 52:02.60  3/1/2010    Lewis Butcher, Canada                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 75
  1 Lewis Butcher            M75 Canada                52:02.60R 
  2 Yury Popov               M75 Russia              1:04:35.30  
 
M80 8000 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: R 53:15.30  3/1/2010    Grant Yule, Canada                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 80
  1 Grant Yule               M81 Canada                53:15.30R 
  2 Radovan Leovic           M82 Australia           1:04:35.10  
 
W35 Half Marathon
=======================================================================
      35 WMA: R 1:49:00.60  3/6/2010    Maureen Renwick, Canada                
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 35
  1 Maureen Renwick          W36 Canada              1:49:00.60R 
  2 Cathleen Fulton          W37 Canada              1:56:14.04  
  3 Tara Bauer               W37 Canada              2:15:14.60  
  4 Kimberly Christiansen    W38 Canada              2:17:26.50  
  5 Tamara Dyan Duncan       W36 Canada              2:34:58.30  
 
W40 Half Marathon
=======================================================================
      40 WMA: R 1:23:09.10  3/6/2010    Maria Soledad Castro Solino, Spain     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40
  1 Maria Soledad Castro Sol W44 Spain               1:23:09.10R 
  2 Janette Purdham          W42 Great Britain       1:28:54.90  
  3 Angie M. Anderson        W42 Canada              1:34:25.60  
  4 Franca Vasil             W40 Canada              1:35:09.20  
  5 Marianne McLeod          W43 Canada              1:41:44.10  
  6 Deanna Stout             W43 Canada              1:52:46.10  
  7 Kymme Van Sickle         W43 Canada              2:04:16.70  
  8 Jennifer Campbell        W40 Canada              2:04:58.60  
  9 Monica Hall              W41 Canada              2:07:45.50  
 
W45 Half Marathon
=======================================================================
      45 WMA: R 1:28:12.80  3/6/2010    Piedad Rodriguez, Spain                
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 45
  1 Piedad Rodriguez         W47 Spain               1:28:12.80R 
  2 Christina Ashby          W46 United States       1:30:17.80  
  3 Kathie Schellenberg      W49 Canada              1:36:53.50  
  4 Margaret Watson          W47 Canada              1:37:55.90  
  5 Carmen Rempel            W47 Canada              1:47:03.00  
  6 Karen Henning            W48 Canada              1:51:40.20  
  7 Lori Hoenmans            W47 Canada              1:52:47.50  
  8 Brenda Turgeon           W46 Canada              1:53:31.00  
  9 Sherry L. Sim            W49 Canada              2:02:49.20  
 10 Regina Black             W49 Canada              2:06:52.90  
 11 Penny Robillard          W48 Canada              2:11:06.70  
 12 Leslie Lund              W45 Canada              2:23:34.50  
 13 Rhonda Brett             W46 Canada              2:24:00.40  
 
W50 Half Marathon
=======================================================================
      50 WMA: R 1:27:53.30  3/6/2010    Cindy Rhodes, Canada                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50
  1 Cindy Rhodes             W52 Canada              1:27:53.30R 
  2 Sherry Carson            W52 Canada              1:28:19.20  
  3 Monica Silveria Sar      W53 Venezuela           1:31:12.60  
  4 Doreen Johnstone         W50 Canada              1:41:24.70  
  5 Shirley Fisher           W51 Canada              1:47:52.40  
  6 Amparo Maria Eugenia Gar W50 Mexico              1:52:43.00  
  7 Teresa Escobar Ruiz      W53 Spain               1:54:19.10  
  8 Debbie Vike              W52 Canada              1:58:29.40  
  9 Donna Hay                W51 Canada              2:00:50.90  
 10 Sydney Rothenburger      W52 Canada              2:19:18.30  
 
W55 Half Marathon
=======================================================================
      55 WMA: R 1:50:17.70  3/6/2010    Diane McKelvey, Canada                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 55
  1 Diane McKelvey           W56 Canada              1:50:17.70R 
  2 Reita MacDonald          W59 Canada              1:56:03.10  
  3 Helen Newmarch           W56 Canada              1:56:06.50  
  4 Germaine Joyce           W57 Canada              1:57:40.70  
  5 Celia Hoy                W55 Canada              2:16:07.50  
  6 Lucille Blunden          W57 Canada              2:16:18.50  
  7 Trudith Johnston         W56 Canada              2:17:14.90  
  8 Catherine Tedford        W56 Canada              2:46:59.50  
 
W60 Half Marathon
=======================================================================
      60 WMA: R 2:00:57.50  3/6/2010    Mary Simmonds, Canada                  
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 60
  1 Mary Simmonds            W62 Canada              2:00:57.50R 
 
W65 Half Marathon
=======================================================================
      65 WMA: R 1:51:41.00  3/6/2010    Shirley Gray, Canada                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 65
  1 Shirley Gray             W67 Canada              1:51:41.00R 
  2 Maud V. Thorssell        W65 Sweden              1:59:49.30  
 
W70 Half Marathon
=======================================================================
      70 WMA: R 1:59:34.50  3/6/2010    Zofia Turosz, Poland                   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 70
  1 Zofia Turosz             W71 Poland              1:59:34.50R 
 
W75 Half Marathon
=======================================================================
      75 WMA: R 2:28:43.60  3/6/2010    Erika Krueger, Germany                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 75
  1 Erika Krueger            W75 Germany             2:28:43.60R 
 
W80 Half Marathon
=======================================================================
      80 WMA: R 2:40:38.10  3/6/2010    Zdenka Kirsch, Germany                 
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 80
  1 Zdenka Kirsch            W80 Germany             2:40:38.10R 
 
M35 Half Marathon
=======================================================================
      35 WMA: R 1:19:10.80  3/6/2010    Steve J. Hallas, Great Britain         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 35
  1 Steve J. Hallas          M37 Great Britain       1:19:10.80R 
  2 Shawn Frain              M37 Canada              1:29:17.90  
  3 Ryan Torvik              M35 Canada              1:43:31.80  
  4 Roger Turner             M38 Canada              2:20:12.10  
 
M40 Half Marathon
=======================================================================
      40 WMA: R 1:13:39.30  3/6/2010    Donald King, Canada                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40
  1 Donald King              M41 Canada              1:13:39.30R 
  2 Mark Sherman             M41 Canada              1:15:21.00  
  3 Hugh Trenchard           M41 Canada              1:15:44.80  
  4 Tim Pearson              M43 Canada              1:19:31.90  
  5 Hartwig Fuchs            M42 Austria             1:23:46.00  
  6 Brian Rostek             M40 Canada              1:25:49.20  
  7 Will McKechnie           M41 Canada              1:26:18.20  
  8 Mike Bruch               M44 Canada              1:32:04.50  
  9 Darren Bennett           M43 Canada              1:39:07.60  
 10 Sean Finucane            M40 Canada              1:43:20.40  
 11 Dean Olstad              M42 Canada              1:46:00.60  
 12 Christer Svensson        M40 Sweden              1:59:50.10  
 13 Franz Kropik             M42 Austria             2:00:28.90  
 14 Jean Francois Leemans    M42 Belgium             2:01:40.80  
 
M45 Half Marathon
=======================================================================
      45 WMA: R 1:17:30.20  3/6/2010    Don Young, United States               
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 45
  1 Don Young                M46 United States       1:17:30.20R 
  2 Brian Nemethy            M48 Canada              1:17:47.50  
  3 J Phillip Sigalet        M49 Canada              1:22:03.50  
  4 Ken J. Anderson          M46 Canada              1:26:22.90  
  5 Pramod Kumar             M48 India               1:27:43.50  
  6 Alan Roberts             M45 Great Britain       1:31:26.00  
  7 Dale Forner              M49 Canada              1:32:39.30  
  8 Christopher Kent         M46 Canada              1:33:20.70  
  9 Markus Reifinger         M49 Austria             1:34:10.10  
 10 Don Brimacombe           M48 Canada              1:35:14.90  
 11 Serge Corbeil            M45 Canada              1:37:55.30  
 12 Thomas Freeman           M45 Canada              1:39:33.80  
 13 Michael Mackay           M46 Canada              1:41:16.70  
 14 Russell Robillard        M49 Canada              1:42:22.00  
 15 Gordon Duncan            M48 Canada              1:44:10.00  
 16 Michael Thomas           M45 Canada              1:44:48.90  
 17 James McQueen            M46 Canada              1:46:38.70  
 18 Terry Lowe               M45 Canada              1:50:15.90  
 19 Kelvin Mark              M49 Canada              1:50:43.30  
 20 Stephen Steckler         M46 Canada              1:52:52.60  
 21 Kelvin Smith             M46 Canada              1:58:11.30  
 22 Howard Goodman           M49 Canada              1:58:52.00  
 23 Bruno Penner             M45 Canada              2:15:14.50  
 24 Norman Daley             M48 Canada              2:16:21.80  
 
M50 Half Marathon
=======================================================================
      50 WMA: R 1:14:55.10  3/6/2010    Jose Navarro, Spain                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50
  1 Jose Navarro             M51 Spain               1:14:55.10R 
  2 Andreas Soffker          M50 Germany             1:17:41.80  
  3 Ed Bickley               M51 Canada              1:23:58.90  
  4 Colin Oxlade             M51 Great Britain       1:24:19.20  
  5 Perry Grunenberg         M52 Canada              1:25:57.10  
  6 Manuel Cerdeira          M52 Spain               1:27:56.40  
  7 Marty Gaylie             M51 Canada              1:33:29.70  
  8 Timothy Friesen          M54 Canada              1:34:00.30  
  9 Jordan P. Sim            M50 Canada              1:35:36.80  
 10 Tony Buckley             M54 Canada              1:39:10.40  
 11 Ian Young                M52 Canada              1:45:07.20  
 11 Ian Campbell             M52 Canada              1:45:07.20  
 13 Douglas Schroeder        M52 Canada              1:45:07.30  
 14 Edmond Condon            M54 Canada              1:46:25.40  
 
M55 Half Marathon
=======================================================================
      55 WMA: R 1:17:20.00  3/6/2010    Oeyvind Trongmo, Norway                
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 55
  1 Oeyvind Trongmo          M56 Norway              1:17:20.00R 
  2 Steve Hosford            M59 Canada              1:32:09.50  
  3 Giles Parker             M57 Canada              1:32:42.80  
  4 Tengiz Latsabidze        M57 Georgia             1:32:55.30  
  5 Brian David              M56 Canada              1:40:57.20  
  6 Geoff Blunden            M59 Canada              1:54:20.90  
  7 Ken Vike                 M55 Canada              1:58:29.30  
 
M60 Half Marathon
=======================================================================
      60 WMA: R 1:27:13.70  3/6/2010    Richard J. Evans, Great Britain        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60
  1 Richard J. Evans         M63 Great Britain       1:27:13.70R 
  2 Ed Ansems                M62 Canada              1:31:03.60  
  3 Bryan Chubb              M62 Canada              1:32:35.70  
  4 Lutero Araujo            M64 Brazil              1:35:24.20  
  5 Gerald Gorman            M60 Canada              1:43:46.40  
  6 Jeff Vince               M62 Canada              1:50:55.40  
  7 David Palmer             M61 Canada              1:53:33.40  
  8 Rigoberto Soto Campos    M63 Mexico              1:57:31.20  
  9 Gaetan Breton            M62 Canada              2:01:18.60  
 
M65 Half Marathon
=======================================================================
      65 WMA: R 1:28:05.50  3/6/2010    Jose Antonio Arias De La Cruz, Spain   
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 65
  1 Jose Antonio Arias De La M66 Spain               1:28:05.50R 
  2 Vladimir Malykh          M66 Russia              1:33:53.80  
  3 Kenneth Richardson       M66 Canada              1:35:46.70  
  4 Frank Gottert            M69 Germany             1:41:32.00  
  5 John Menzies             M67 Canada              1:43:56.00  
  6 Vitaly Balyukin          M68 Russia              1:47:51.40  
  7 John Moon                M65 Canada              1:55:34.40  
  8 Arthur Gee               M66 Canada              2:12:12.20  
 
M70 Half Marathon
=======================================================================
      70 WMA: R 1:33:37.50  3/6/2010    Klemens Wittig, Germany                
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70
  1 Klemens Wittig           M72 Germany             1:33:37.50R 
  2 Anatoly Blakitnyy        M70 Russia              1:44:58.20  
  3 Kurt Plessner            M72 Germany             1:46:39.50  
  4 Roland Cormier           M70 United States       1:59:22.60  
  5 Pavel Sirotin            M74 Russia              2:01:19.70  
 
M80 Half Marathon
=======================================================================
      80 WMA: R 2:31:01.80  3/6/2010    Grant Yule, Canada                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 80
  1 Grant Yule               M81 Canada              2:31:01.80R 
 
W35 60 Meter Hurdles .762 &.840
================================================================
      35 WMA: R  8.02                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Donita Dias              W38 Brazil                   10.44  
 
W40 60 Meter Hurdles .762 &.840
================================================================
      40 WMA: R  8.55                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bertha Canedo Reyes      W40 Mexico                    9.71  
  2 Valentyna Krepkina       W44 Ukraine                   9.75  
 
W45 60 Meter Hurdles .762
================================================================
         WMA: R  8.79                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Upshaw               W49 United States             9.44  
  2 Liz Palmer               W49 United States            10.00  
  3 Ulrike Johnson-Krack     W45 Germany                  10.54  
 
W50 60 Meter Hurdles .762
================================================================
         WMA: R  9.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hazel A. Barker          W50 Great Britain             9.92  
  2 Carla Forcellini         W50 Italy                     9.99  
  3 Muriel Gieni             W51 Canada                   11.04  
  4 Susanne Lauridsen        W52 Canada                   11.08  
  5 Margaret Rhebergen       W54 Canada                   12.03  
  6 Jo Welch                 W53 Canada                   12.78  
 
W55 60 Meter Hurdles .762
================================================================
         WMA: R  9.84                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maria Sanguos            W55 Spain                    10.15  
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  11.42  
  3 Romelia Eunice Ojeda De  W59 Venezuela                13.91  
  4 Rafaela Del Carmen Leon  W57 Mexico                   14.37  
  5 Grete Howarth            W58 Great Britain            14.67  
  6 Colette Ruineau          W56 France                   14.69  
 
W60 60 Meter Hurdles .686
================================================================
         WMA: R 10.04                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            10.40  
  2 Rhona Trott              W61 Canada                   10.71  
  3 Wilma A. Perkins         W60 Australia                10.81  
  4 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              11.13  
  5 Michelle Hankey          W61 Canada                   13.28  
 
W65-70 60 Meter Hurdles .686
================================================================
   65-70 WMA: R 10.58                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                11.05  
  2 Betty Dargie             W67 Canada                   11.69  
  3 Helgard Houben           W66 Germany                  12.44  
  4 Lesley Hamilton          W66 Australia                13.85  
 
W75 60 Meter Hurdles .686
================================================================
      75 WMA: R 14.68                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Ruth Carrier             W79 Canada                     DNF  
 
M35 60 Meter Hurdles .991
================================================================
         WMA: R  7.40                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Timothy Kroeker          M38 Canada                    8.11  
  2 Frederic Demanche        M35 France                    8.32  
  3 Jeferson Souza           M35 Brazil                    8.71  
  4 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                   8.99  
  5 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                   9.45  
 
M40 60 Meter Hurdles .991
================================================================
         WMA: R  7.85                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Don Drummond             M40 United States             8.24  
  2 Jerome Robinson          M41 United States             8.69  
  3 Yannick Le Mouel         M43 France                    8.72  
  4 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                    9.06  
  5 Lauent Birade            M42 United States             9.42  
  6 Lee Faulkner             M41 United States             9.83  
  7 Miguel Antonio Jalon Ses M43 Spain                    10.40  
 
M45 60 Meter Hurdles .991
================================================================
         WMA: R  8.18                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dexter McCloud           M49 United States             8.68  
  2 Serge Beckers            M47 Belgium                   8.91  
  3 Brian Conley             M49 United States             9.10  
  4 Michael Burke            M47 United States            11.49  
 
M50 60 Meter Hurdles .914
===================================================================
         WMA: R  8.47                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kenneth Eaton            M50 United States             8.71q  2 
  2 Thierry Cavalier         M51 France                    8.80q  2 
  3 Alfred P. Burgos         M50 N. Antilles               8.84q  2 
  4 Martin Vogel             M50 Germany                   9.07q  1 
  5 Jeff Brower              M50 United States             9.09q  1 
  6 Gerasim Hayrapetyan      M52 Armenia                   9.13q  1 
  7 Eugene Anton             M52 United States             9.17q  1 
  7 Mark Williamson          M52 United States             9.17q  2 
  9 Ivanildo Pinto           M54 Brazil                    9.51   2 
 10 James Roberson           M50 United States             9.86   2 
 11 Kenneth Thomas           M52 United States             9.90   2 
 12 Murray Black             M50 Canada                   10.12   1 
 13 Xavier Harmand           M53 France                   10.98   1 
 
M50 60 Meter Hurdles .914
================================================================
         WMA: R  8.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kenneth Eaton            M50 United States             8.69  
  2 Thierry Cavalier         M51 France                    8.81  
  3 Alfred P. Burgos         M50 N. Antilles               8.88  
  4 Martin Vogel             M50 Germany                   9.01  
  5 Eugene Anton             M52 United States             9.21  
  6 Gerasim Hayrapetyan      M52 Armenia                   9.30  
  7 Jeff Brower              M50 United States             9.34  
  8 Mark Williamson          M52 United States             9.34  
 
M55 60 Meter Hurdles .914
===================================================================
         WMA: R  8.63                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Broun              M58 United States             9.33Q  2 
  2 Arto Miikkkulainen       M57 Finland                  10.07Q  1 
  3 Jouko Nikula             M56 Finland                   9.42Q  2 
  4 William Murray           M56 United States            10.51Q  1 
  5 Ronald Bolling           M57 United States             9.48Q  2 
  6 Robert Hahn              M58 United States            11.10Q  1 
  7 Stephen A. McGugan       M58 Australia                10.14q  2 
  8 Philip Mulkey            M55 United States            11.42q  1 
  9 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   11.65   2 
 10 Joachim Wolff            M55 Germany                  12.00   2 
 11 Russell Jacquet-Acea     M57 United States            12.24   1 
 
M55 60 Meter Hurdles .914
================================================================
         WMA: R  8.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 James Broun              M58 United States             9.07  
  2 Ronald Bolling           M57 United States             9.31  
  3 Jouko Nikula             M56 Finland                   9.42  
  4 Stephen A. McGugan       M58 Australia                 9.94  
  5 Arto Miikkkulainen       M57 Finland                  10.55  
  6 Robert Hahn              M58 United States            11.00  
 
M60 60 Meter Hurdles .840
================================================================
         WMA: R  8.85                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frederick Johnston       M64 United States            10.06  
  2 Winfried Heckner         M60 Germany                  10.13  
  3 Robert Baker             M64 United States            10.27  
  4 Jean-Claude Deremy       M60 France                   11.17  
  5 Thomas Partzsch          M62 Germany                  12.02  
  6 Charles Fred Judson      M64 Canada                   12.67  
 
M65 60 Meter Hurdles .840
================================================================
         WMA: R  9.43                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan S÷derstr÷m           M67 Sweden                    9.67  
  2 William Johnston         M66 United States             9.85  
  3 Milan Beliansky          M65 Slovakia                  9.94  
  4 Takehiko Yasui           M68 Japan                     9.95  
  5 Barry I. Ferguson        M68 Great Britain            10.52  
  6 Roland Delhomeau         M65 Canada                   13.08  
 
M70 60 Meter Hurdles .762
===================================================================
         WMA: R  9.89                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Richard McKisson         M72 United States            10.80Q  2 
  2 Donald B. Chambers       M72 Australia                10.83Q  1 
  3 John Parks               M70 United States            10.94Q  2 
  4 Hans Miekautsch          M72 Austria                  11.30Q  1 
  5 Kjartan Solvberg         M73 Norway                   11.47Q  2 
  6 Knut H Skramstad         M72 Norway                   11.51Q  1 
  7 Robert Fulton            M70 United States            12.07q  1 
  8 Iwao Yamaguchi           M71 Japan                    12.98q  2 
  9 Joseph Koza              M74 Canada                   13.89   2 
 
M70 60 Meter Hurdles .762
================================================================
         WMA: R  9.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Richard McKisson         M72 United States            10.37  
  2 Donald B. Chambers       M72 Australia                10.54  
  3 John Parks               M70 United States            10.85  
  4 Kjartan Solvberg         M73 Norway                   11.33  
  5 Hans Miekautsch          M72 Austria                  11.59  
  6 Robert Fulton            M70 United States            11.94  
  7 Iwao Yamaguchi           M71 Japan                    12.55  
  8 Knut H Skramstad         M72 Norway                   14.90  
 
M75 60 Meter Hurdles .762
================================================================
         WMA: R 10.09                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Clark            M76 United States            12.26  
  2 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   12.34  
  3 Angel Joaniquet          M76 Spain                    12.85  
  4 Ted Rowan                M76 Canada                   13.20  
  5 Helge I Andersen         M77 Norway                   14.55  
 -- Kesar Poonia             M76 Canada                     DNF  
 
M80 60 Meter Hurdles .686
================================================================
      80 WMA: R 11.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Daprano          M83 United States            14.75  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                17.77  
  3 Munehiro Toriya          M80 Japan                    22.74  
 
M85 60 Meter Hurdles .686
================================================================
      85 WMA: R 13.16                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  14.72  
 
W80-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 4:15.33  3/6/2010    Canada, Canada                            
                         L Sorensen, H Buschhaus, O Kotelko, L Smith       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Canada  'A'                                         4:15.33R 
     1) Louise Sorensen 81              2) Hildegard Buschhaus 81         
     3) Olga Kotelko 90                 4) Leona Smith 82                 
 
W70-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 2:51.15                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Canada  'A'                                         3:04.74  
     1) Klazina Noort 77                2) Ruth Carrier 79                
     3) Mary McCarron-Egner 73          4) Louise Reed 74                 
  2 United States  'A'                                  3:14.78  
     1) Sumi Onodera-Leonard 81         2) Mary Roman 74                  
     3) Mary Harada 74                  4) Jeanne Daprano 73              
 
W65-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 2:13.38                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Germany  'A'                                        2:42.42  
     1) Helgard Houben 66               2) Elisabeth Leopold 72           
     3) Vroni Lay 66                    4) Hannelore Venn 67              
 
W60-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 2:15.15                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Australia  'A'                                      2:15.78  
     1) Noreen M. Parrish 68            2) Marjorie J Allison 65          
     3) Lesley Hamilton 66              4) Wilma A. Perkins 60            
  2 Canada  'A'                                         2:16.23  
     1) Rhona Trott 61                  2) Catherine Roberts 63           
     3) Michelle Hankey 61              4) Carol LaFayette-Boyd 67        
  3 United States  'A'                                  2:19.67  
     1) Joan McMullan 60                2) Mary Trotto 62                 
     3) Brenda Matthews 60              4) Phil Raschker 63               
  4 Mexico  'A'                                         3:04.75  
     1) Maria Del Carmen Valdes Vera 60 2) Ma De Los Angeles Rivera 62    
     3) Adela Ochoa 68                  4) Ma De Los Angeles Rivera 62    
 
W55-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:57.30                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Great Britain  'A'                                  3:13.56  
     1) Grete Howarth 58                2) Patricia I. Oakes 63           
     3) Linda J. Harrison 59            4) Patricia A. Stanley 66         
 
W50-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:52.95                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Canada  'A'                                         1:58.88  
     1) Wendy Alexis 54                 2) Rhonda Tremblay 50             
     3) Jovette Jolicoeur 50            4) Karla Del Grande 56            
  2 Great Britain  'A'                                  2:07.21  
     1) Hazel A. Barker 50              2) Susie C. Tawney 50             
     3) Susan Cooper 56                 4) Averil McClelland 51           
  3 United States  'A'                                  2:10.96  
     1) Julie Hayden 50                 2) Carla Hoppie 53                
     3) Jeanne Bowman 57                4) Coreen Steinbach 58            
  4 Germany  'A'                                        2:18.05  
     1) Ingeborg Thoma 57               2) Christel Ney 53                
     3) Angelika Holder 54              4) Grania Leaping Rabbit 58       
  5 Mexico  'A'                                         2:30.80  
     1) Silvia Viramontes Romero 52     2) Rafaela Del Carmen Leon Ojeda 5
     3) Eva Ramos Hinojosa 54           4) Amparo Maria Eugenia Garcia Gar
 
W45-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:46.38                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:55.79  
     1) Sarah Lawson 47                 2) Gail Kuhnly 48                 
     3) Liz Palmer 49                   4) Joy Upshaw 49                  
  2 Canada  'A'                                         2:01.58  
     1) Laurie Meloche 48               2) Judy Summers 46                
     3) Susanne Lauridsen 52            4) Sheryl Schoenthaler 45         
  3 Great Britain  'A'                                  2:34.48  
     1) Sonia Armitage 49               2) Wendy J. Dunsford 49           
     3) Lynne Marr 48                   4) Jane Pidgeon 46                
 
W40-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:44.34                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:51.14  
     1) Marjorie Milligan Jackson 44    2) Susan Wiemer 44                
     3) Maryline Roux 43                4) Lisa Daley 40                  
  2 Australia  'A'                                      1:52.32  
     1) Julie M Brims 43                2) Donna M. Hiscox 43             
     3) Janet L. Naylon 43              4) Marie Kay 50                   
  3 Germany  'A'                                        1:57.19  
     1) Christina Ziemann 41            2) Angelika Grissmer 48           
     3) Eva Gunther-Graff 41            4) Ulrike Johnson-Krack 45        
  4 Canada  'A'                                         1:57.55  
     1) Nicola Everton 44               2) Jeanie Bezdan 45               
     3) Anne Bunting 45                 4) Renee Belanger 47              
  5 Great Britain  'A'                                  2:14.33  
     1) Lesley Richardson 40            2) Sarah J. Wells 40              
     3) Janette Purdham 42              4) Bernadine H. Pritchett 43      
 
W35-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:44.23                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:56.08  
     1) Isabelle Dierauer 37            2) Latashia Key 37                
     3) Andi Camp 35                    4) Latrica Dendy 37               
  2 Australia  'A'                                      2:08.29  
     1) Ranell R. Hobson 37             2) Kathryn M. Heagney 59          
     3) Amanda J. Coombe 42             4) Caroline K. Layt 44            
 
M80-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 2:40.99  3/6/2010    Canada, Canada                            
                         B Thompson, I Thiessen, H Thompson, N Lesage      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Canada  'A'                                         2:40.99R 
     1) Bill Thompson 80                2) Isaac Thiessen 81              
     3) Harry Thompson 87               4) Norm Lesage 80                 
  2 United States  'A'                                  3:37.36  
     1) Gerald Wojcik 80                2) Orville Rogers 92              
     3) Jerry Donley 80                 4) William Daprano 83             
 
M70-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:54.05                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Germany  'A'                                        2:18.32  
     1) Wolfgang Tuchen 70              2) Hans-Joachim Rother 70         
     3) Kurt Plessner 72                4) Helmut Schumacher 71           
  2 United States  'A'                                  2:18.78  
     1) Robert Hewitt 76                2) Richard McKisson 72            
     3) Charles Milliman 77             4) William Clark 76               
  3 Russia  'A'                                         2:59.66  
     1) Yury Popov 75                   2) Pavel Sirotin 74               
     3) Anatoly Blakitnyy 70            4) Vladimir Lushchikov 70         
 
M65-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:49.78                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Canada  'A'                                         2:01.80  
     1) Tuomas Ukonmaanaho 65           2) Vern Shook 68                  
     3) Lee Southern 65                 4) Stanley Badowski 67            
  2 Germany  'A'                                        2:02.87  
     1) Claus-Werner Kreft 65           2) Friedhelm Adorf 66             
     3) Rudolf Schlammer 66             4) Heinz Keck 68                  
  3 United States  'A'                                  2:03.87  
     1) Gary Snyder 66                  2) Sid Howard 71                  
     3) Dennis Duffy 67                 4) William Johnston 66            
  4 Great Britain  'A'                                  2:03.89  
     1) Eric Jones 67                   2) Michael J. Dixon 65            
     3) Barry I. Ferguson 68            4) Michael Smith 67               
 
M60-99 4x200 Meter Relay
===================================================================
         WMA: R 1:44.99                                                        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 United States  'A'                                  1:53.35   1 
     1) Vance Jacobson 61               2) Robert Baker 64                
     3) Nolan Shaheed 60                4) Roger Pierce 65                
  2 Germany  'A'                                        1:57.59   1 
     1) Winfried Heckner 60             2) Udo Lippoldes 63               
     3) Joachim Bernhardt 61            4) Thomas Partzsch 62             
  3 Australia  'A'                                      1:58.90   2 
     1) Viddy Jermacans 61              2) Donald B. Chambers 72          
     3) Ken Daniels 72                  4) Peter W. Crombie 65            
  4 Canada  'A'                                         2:00.33   2 
     1) John Hawkins 60                 2) Hardey Sandu 61                
     3) Melvin Doherty 60               4) Daniel Crockett 63             
  5 France  'A'                                         2:03.75   2 
     1) Yannick De La Mettrie 61        2) Jean-Claude Deremy 60          
     3) Robert Garnier 69               4) Eugene Mocka 70                
  6 Great Britain  'A'                                  2:31.69   1 
     1) John Garder 68                  2) William s. Gentleman 70        
     3) John D. Hall 61                 4) Richard J. Evans 63            
 
M55-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:41.47                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:46.96  
     1) Archie Glaspy 55                2) Leo Sanders 59                 
     3) George Haywood 57               4) Bill Collins 59                
  2 Canada  'A'                                         2:00.58  
     1) Les Fowler 63                   2) Robert Bruce Holmes 55         
     3) Klifford Russell 56             4) Doug Renwick 68                
  3 Great Britain  'A'                                  2:08.73  
     1) Archie A. Jenkins 57            2) Simon Martin 57                
     3) Kevin J. Dillon 55              4) Philip G. Felton 61            
 
M50-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:36.80                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:39.38  
     1) Michael Waller 51               2) James Chinn 51                 
     3) Kenneth Thomas 52               4) Tony Di Salvo 50               
  2 Canada  'A'                                         1:51.59  
     1) Murray Black 50                 2) Kenneth Crockett 57            
     3) Bob Cheng 50                    4) Barrie Dargie 65               
  3 Australia  'A'                                      1:51.99  
     1) Colin D. Pocklington 51         2) Robert J. Pearce 58            
     3) John A. Fienieg 55              4) Stuart R. Paterson 53          
  4 Great Britain  'A'                                  1:56.57  
     1) Brian M. Matthews 53            2) Duncan Talbot 56               
     3) Colin Oxlade 51                 4) Clement Leon 54                
  5 France  'A'                                         1:56.77  
     1) Thierry Cavalier 51             2) Xavier Harmand 53              
     3) Francois Poncin 65              4) Jean-Philippe Pascal 50        
  6 Mexico  'A'                                         2:04.64  
     1) Jose Luis Leyva Saavedra 50     2) Federico Diaz Valles 69        
     3) Zenon Segura Aguilar 50         4) Rigoberto Soto Campos 63       
 
M45-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:34.24                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:43.58  
     1) Ben James 53                    2) James Roberson 50              
     3) Gregory Foster 48               4) Michael Wolfe 50               
  2 Germany  'A'                                        1:44.74  
     1) Matthias Konopka 52             2) Burghardt Funk 46              
     3) Martin Baranzke 46              4) Martin Vogel 50                
  3 Great Britain  'A'                                  1:54.85  
     1) Michael R. May 49               2) Simon R. Anderson 46           
     3) Alan Roberts 45                 4) Andy W. Gannaway 47            
 -- Canada  'A'                                              DQ   Rule 170.14 & 170.13
     1) Len Van Ryswyk 46               2) Shawn Muldrew 45               
     3) Neale Waters 50                 4) Mark Hodder 49                 
 
M40-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:31.40                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:36.00  
     1) David Jones 45                  2) Don Drummond 40                
     3) Marcus Shute 47                 4) Robert Thomas 43               
  2 Australia  'A'                                      1:37.56  
     1) Kris W. Wardecki 41             2) Ken Telfer 42                  
     3) Stephen Jones 46                4) Andrew W. Wilcox 41            
  3 Italy  'A'                                          1:37.96  
     1) Pier Luigi Acciaccaferri 41     2) Enrico Saraceni 45             
     3) Giuseppe Romeo 47               4) Alessandro Tifi 46             
  4 Canada  'A'                                         1:39.85  
     1) Christian Lemassif 43           2) Michael Shearar 46             
     3) Paul White 43                   4) Peter Lawson 41                
 
M35-99 4x200 Meter Relay
================================================================
         WMA: R 1:30.38                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United States  'A'                                  1:37.61  
     1) Andrew Hogue 36                 2) Cletus Coffey 35               
     3) Blair DeSio 39                  4) Daniel Murdock 35              
  2 Germany  'A'                                        1:38.20  
     1) Matthias Partzsch 38            2) Wolfgang Fuhrmann 35           
     3) Harald Koehler 39               4) Nils Milde 35                  
  3 Canada  'A'                                         1:38.97  
     1) William Harrower 38             2) Stanley Jang 41                
     3) Chris Jones 36                  4) Samuel Walker 38               
  4 Spain  'A'                                          1:50.25  
     1) Marcus Skeete 40                2) Alex Florez Studen 38          
     3) VÝctor Navarro Agudo 38         4) Miguel Antonio Jalon Sesma 43  
 
W35 High Jump
================================================================
      35 WMA: R 1.95m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Laila Petersone          W39 Latvia                   1.63m  
 
W40 High Jump
================================================================
      40 WMA: R 1.72m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christina Mohr           W41 Canada                   1.35m  
 
W45 High Jump
================================================================
      45 WMA: R 1.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patricia Porter          W47 United States            1.50m  
  2 Caren Ware               W47 United States            1.30m  
  3 Rute Velnecker           W45 Brazil                   1.15m  
  3 Miriam Cavani            W49 Canada                   1.15m  
 
W50 High Jump
================================================================
      50 WMA: R 1.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                1.50m  
  2 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            1.35m  
  3 Mary Barrett             W51 Ireland                  1.30m  
  3 Margaret Rhebergen       W54 Canada                   1.30m  
 
W55 High Jump
================================================================
      55 WMA: R 1.48m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            1.30m  
  2 Loretta Amerongen        W56 Canada                   1.26m  
  3 Dace Brakanska           W55 Latvia                  J1.26m  
  4 Jarmila Longauerova      W59 Slovakia                 1.10m  
 
W60 High Jump
================================================================
      60 WMA: R 1.38m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Annelies Steekelenburg   W61 Netherlands              1.35m  
  2 Phil Raschker            W63 United States            1.29m  
  3 Wilma A. Perkins         W60 Australia                1.20m  
  4 Anne Hunter              W61 New Zealand              1.15m  
  5 Mary Trotto              W62 United States            0.95m  
 -- Margaritha Dahler        W62 Switzerland                 NH  
 
W65 High Jump
================================================================
      65 WMA: R 1.31m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                1.15m  
  2 Sandy Anderson           W69 Canada                   1.12m  
  3 Marg Radcliffe           W68 Canada                   1.06m  
  4 Virginia Hoover          W69 Canada                   0.95m  
 
W70 High Jump
================================================================
      70 WMA: R 1.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Becky Sisley             W70 United States            1.06m  
  2 Elisabeth Leopold        W72 Germany                  0.90m  
 
W75 High Jump
================================================================
      75 WMA: R 1.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            1.03m  
  2 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                   0.95m  
 
W80 High Jump
================================================================
      80 WMA: R 0.96m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christiane Wippersteg    W82 Germany                  0.85m  
  2 Johnnye Valien           W84 United States            0.80m  
  3 Senni Sopanen            W82 Finland                 J0.80m  
 
W90 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   0.75m  
 
M35 High Jump
================================================================
      35 WMA: R 2.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Augustin Iancu           M38 Romania                  1.75m  
  2 Marcus Gunther           M36 Germany                  1.65m  
  3 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                  1.60m  
 
M40 High Jump
================================================================
      40 WMA: R 2.10m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kevin Gross              M40 United States            1.90m  
  2 Stein Kuiper             M40 Netherlands              1.85m  
  3 Kleber Mossolin          M40 Brazil                   1.80m  
  4 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                   1.75m  
  5 Howard A Arbuthnot       M42 Australia                1.65m  
  6 Paul White               M43 Canada                   1.60m  
 
M45 High Jump
================================================================
      45 WMA: R 2.04m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Van Zandt         M48 United States            1.85m  
  2 Kurt Schernekau          M47 United States            1.75m  
  3 Scott Rick               M46 United States            1.65m  
  3 Dwight McMaster          M49 United States            1.65m  
  5 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                   1.45m  
  6 Mark Hodder              M49 Canada                   1.40m  
 
M50 High Jump
================================================================
         WMA: R 2.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bruce McBarnette         M52 United States            1.85m  
  2 Mark Williamson          M52 United States            1.80m  
  3 Brian Hankerson          M50 United States            1.75m  
  4 Peter Hlavin             M52 United States            1.70m  
  5 Jim Bissenden            M51 Canada                   1.65m  
  6 Murray Black             M50 Canada                   1.55m  
 
M55 High Jump
================================================================
      55 WMA: R 1.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dariusz Bednarski        M55 Poland                   1.70m  
  2 Oleg Fedorko             M55 Ukraine                 J1.70m  
  3 Darrel Holmes            M56 United States            1.60m  
  4 William Murray           M56 United States           J1.60m  
  5 Jose Ramos               M57 Mexico                   1.50m  
  6 Gotthold Knecht          M58 Germany                 J1.50m  
  6 Duncan Talbot            M56 Great Britain           J1.50m  
  8 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              1.45m  
  8 John A. Fienieg          M55 Australia                1.45m  
 10 Richard Watson           M57 United States           J1.45m  
 
M60 High Jump
================================================================
      60 WMA: R 1.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Hawkins             M60 Canada                   1.65m  
  2 Heinz-Juergen Peter      M61 Canada                   1.50m  
  3 RenÚ Hondelink           M62 Netherlands              1.40m  
  3 Norman Frable            M64 United States            1.40m  
  5 Michael De Jesus         M63 United States            1.25m  
 
M65 High Jump
================================================================
      65 WMA: R 1.62m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Johnston         M66 United States            1.50m  
  2 James Cawley             M67 United States            1.45m  
  3 Franc Branko Vivod       M65 Slovenia                J1.45m  
  4 Leonard Sokoloski        M66 United States            1.35m  
  5 Jack Squires             M65 United States           J1.35m  
  6 Kunto Viiru              M67 Finland                 J1.35m  
  7 Roland Delhomeau         M65 Canada                   1.30m  
  8 Robert Garnier           M69 France                   1.25m  
 -- Bruce Suffield           M65 Canada                      NH  
 
M70 High Jump
================================================================
      70 WMA: R 1.89m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valentin Moljk           M70 Slovenia                 1.45m  
  2 Emil Pawlik              M71 United States            1.40m  
  3 Hans Miekautsch          M72 Austria                  1.35m  
  4 Joseph Koza              M74 Canada                   1.30m  
  5 Robert Fulton            M70 United States            1.25m  
 
M75 High Jump
================================================================
      75 WMA: R 1.41m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   1.22m  
  2 Jerry Sullivan           M75 United States            1.15m  
  3 William Clark            M76 United States            1.10m  
  4 Charles Milliman         M77 United States           J1.10m  
 
M80 High Jump
================================================================
      80 WMA: R 1.31m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerry Donley             M80 United States            1.05m  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                0.95m  
 
M90 High Jump
================================================================
      90 WMA: R 1.07m  3/6/2010    Emmerich Zensch, Austria                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emiel Pauwels            M91 Belgium                  0.95m  
 -- Emmerich Zensch          M90 Austria                 X1.07mR 
 
W35 Pole Vault
================================================================
      35 WMA: R 4.61m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Helen Croskell           W37 United States            2.35m  
 -- Teresa Logozar           W37 Canada                      NH  
 
W40 Pole Vault
================================================================
      40 WMA: R 3.60m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christina Ziemann        W41 Germany                  3.35m  
  2 Valentyna Krepkina       W44 Ukraine                  2.80m  
  3 Eva Gunther-Graff        W41 Germany                  2.50m  
  4 Susan Wiemer             W44 United States            2.05m  
 -- Nancy Craig              W44 Canada                      NH  
 
W45 Pole Vault
================================================================
      45 WMA: R 3.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States            2.20m  
  2 Rute Velnecker           W45 Brazil                   1.90m  
 
W50 Pole Vault
================================================================
      50 WMA: R 3.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carla Forcellini         W50 Italy                    2.50m  
 
W55 Pole Vault
================================================================
      55 WMA: R 2.92m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            2.70m  
  2 Sue L. Yeomans           W56 Great Britain            2.60m  
  3 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  2.20m  
  4 Dinah Anderson           W57 United States            1.70m  
 
W60 Pole Vault
================================================================
      60 WMA: R 3.01m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            2.40m  
  1 Wilma A. Perkins         W60 Australia                2.40m  
  3 Janet Johnston           W62 United States            1.60m  
  4 Mary Trotto              W62 United States            1.10m  
 
W65 Pole Vault
================================================================
      65 WMA: R 2.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sandy Anderson           W69 Canada                   1.30m  
  2 Virginia Hoover          W69 Canada                   1.20m  
 
W70 Pole Vault
================================================================
      70 WMA: R 2.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Becky Sisley             W70 United States            1.90m  
  2 Dorothy McLennan         W74 Ireland                  1.40m  
 
W80 Pole Vault
================================================================
      80 WMA: R 1.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnnye Valien           W84 United States            1.10m  
 
M35 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 5.88m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marcus Gunther           M36 Germany                  1.60m  
 
M40 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 5.36m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard A Arbuthnot       M42 Australia                4.40m  
  2 Daniel Holton            M41 United States            4.30m  
  3 Stuart Love              M41 Canada                   3.90m  
  4 Yannick Le Mouel         M43 France                  J3.90m  
  5 Jurandir Spinelli        M41 Brazil                   3.60m  
  6 Jozef Vasina             M43 Slovakia                 3.45m  
  7 Paul White               M43 Canada                  J3.45m  
  8 Lee Faulkner             M41 United States            3.30m  
 
M45 Pole Vault
================================================================
      45 WMA: R 5.14m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wayne Psotka             M46 Canada                   3.80m  
  2 Eric Negley              M49 United States            3.65m  
  3 Len Van Ryswyk           M46 Canada                   3.20m  
  4 Gordan Poljak            M46 Canada                  J3.20m  
  5 Sean Steele              M48 Canada                   2.75m  
 
M50 Pole Vault
================================================================
      50 WMA: R 4.71m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlie Shugart          M50 United States            3.80m  
  2 Louis Baucom             M53 United States            3.65m  
  3 Miroslav Bajner          M50 Slovakia                 3.50m  
  4 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                  3.05m  
  5 Murray Black             M50 Canada                   2.45m  
 
M55 Pole Vault
================================================================
         WMA: R 4.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kirk Bentz               M55 United States            3.85m  
  2 Erno Mako                M55 Hungary                  3.75m  
  3 Dan West                 M55 United States            3.55m  
  4 Tony Salmon              M55 Canada                   3.10m  
  5 Philip Milliman          M58 United States           J3.10m  
  6 Joachim Wolff            M55 Germany                  2.50m  
  7 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands             J2.50m  
 
M60 Pole Vault
================================================================
      60 WMA: R 4.05m  3/5/2010    John Altendorf, United States               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Altendorf           M63 United States            4.05mR 
  2 Valdis Cela              M62 Latvia                   3.35m  
  3 John Hawkins             M60 Canada                  J3.35m  
  4 Anders Tollstern         M62 Sweden                   3.20m  
  5 Robert Baker             M64 United States            3.05m  
  6 George Miller            M63 Canada                   2.90m  
  7 Kenneth Underdahl        M64 Canada                   2.30m  
 
M65 Pole Vault
================================================================
      65 WMA: R 3.45m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard Booth             M66 United States            3.05m  
  2 Hans Lagerqvist          M69 Sweden                  J3.05m  
  3 Robert Garnier           M69 France                   2.75m  
  4 Doug Renwick             M68 Canada                   2.60m  
  5 Tuomas Ukonmaanaho       M65 Canada                  J2.60m  
  6 Reiner Goetz             M69 Germany                  2.15m  
 -- William Johnston         M66 United States               NH  
 
M70 Pole Vault
================================================================
      70 WMA: R 3.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Fulton            M70 United States            2.90m  
  2 Terry Cannon             M72 United States            2.80m  
  3 Zoltan Kurunczi          M71 Hungary                  2.70m  
  4 Knut H Skramstad         M72 Norway                   2.50m  
  5 David Butler             M70 United States            2.35m  
  6 John Steinman            M73 United States           J2.35m  
  7 Gerard Dumas             M74 Canada                   2.05m  
 -- Leo Sterckx              M73 Belgium                     NH  
 
M75 Pole Vault
================================================================
      75 WMA: R 2.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   2.35m  
  2 Charles Milliman         M77 United States            1.90m  
  3 Jose Cesteros            M77 United States            1.00m  
 
M80 Pole Vault
================================================================
      80 WMA: R 2.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jerry Donley             M80 United States            2.20m  
  2 Munehiro Toriya          M80 Japan                    1.75m  
  3 William Daprano          M83 United States            1.00m  
 
M90 Pole Vault
================================================================
      90 WMA: R 1.82m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emmerich Zensch          M90 Austria                  1.60m  
 
W35 Long Jump
================================================================
      35 WMA: R 6.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flavia Borgonovo         W36 Italy                    5.41m  
  2 Laila Petersone          W39 Latvia                   5.02m  
  3 Donita Dias              W38 Brazil                   4.59m  
  4 Ranell R. Hobson         W37 Australia                4.43m  
  5 Isabelle Dierauer        W37 United States            4.15m  
 
W40 Long Jump
================================================================
      40 WMA: R 6.43m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bertha Canedo Reyes      W40 Mexico                   4.95m  
  2 Valentyna Krepkina       W44 Ukraine                  4.86m  
  3 Christina Ziemann        W41 Germany                  4.67m  
  4 Janet L. Naylon          W43 Australia                4.19m  
  5 Christina Mohr           W41 Canada                   3.66m  
 
W45 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Upshaw               W49 United States            4.92m  
  2 Rute Velnecker           W45 Brazil                   4.00m  
  3 Miriam Cavani            W49 Canada                   3.55m  
  4 Louise Mostyk            W46 Canada                   3.26m  
 
W50 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.36m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                5.19m  
  2 Tilly Jacobs             W53 Netherlands              4.68m  
  3 Carla Forcellini         W50 Italy                    4.40m  
  4 Margaret Rhebergen       W54 Canada                   4.23m  
  5 Susanne Lauridsen        W52 Canada                   4.13m  
  6 Anja Akkerman            W54 Netherlands              4.08m  
  7 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   3.91m  
 
W55 Long Jump
================================================================
         WMA: R 4.79m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            4.50m  
  2 Loretta Amerongen        W56 Canada                   4.12m  
  3 Sue L. Yeomans           W56 Great Britain            4.11m  
  4 Ingeborg Thoma           W57 Germany                  3.89m  
  5 Linda Cohn               W57 United States            3.86m  
  6 Janet Nutting            W56 Canada                   3.59m  
  7 Jarmila Longauerova      W59 Slovakia                 3.47m  
  8 Grete Howarth            W58 Great Britain            2.89m  
 
W60 Long Jump
================================================================
      60 WMA: R 4.58m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            4.19m  
  2 Wilma A. Perkins         W60 Australia                4.09m  
  3 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              3.62m  
  4 Anne Hunter              W61 New Zealand              3.60m  
  5 Herta Viertbauer         W64 Austria                  3.34m  
 
W65 Long Jump
================================================================
      65 WMA: R 4.23m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                   4.11m  
  2 Hannelore Venn           W67 Germany                  3.39m  
  3 Vroni Lay                W66 Germany                  3.18m  
  4 Betty Dargie             W67 Canada                   3.09m  
  5 Virginia Hoover          W69 Canada                   2.15m  
 
W70 Long Jump
================================================================
      70 WMA: R 3.88m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Elisabeth Leopold        W72 Germany                  2.48m  
 
W75 Long Jump
================================================================
      75 WMA: R 3.60m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            2.89m  
  2 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                   2.37m  
 
W80 Long Jump
================================================================
      80 WMA: R 2.74m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnnye Valien           W84 United States            2.12m  
  2 Leona Smith              W82 Canada                   1.97m  
  3 Senni Sopanen            W82 Finland                  1.86m  
  4 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                   1.46m  
 
W90 Long Jump
================================================================
      90 WMA: R 1.67m  3/3/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   1.67mR 
 
M35 Long Jump
================================================================
         WMA: R 7.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alfy Pettes              M35 United States            6.25m  
  2 Harald Koehler           M39 Germany                  6.02m  
  3 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                  5.95m  
  4 Matthias Partzsch        M38 Germany                  5.88m  
  5 Daniel Murdock           M35 United States            5.49m  
  6 Jasbir Hundal            M36 Canada                   4.91m  
 
M40 Long Jump
================================================================
         WMA: R 7.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yannick Le Mouel         M43 France                   6.15m  
  2 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                   5.99m  
  3 Jurandir Spinelli        M41 Brazil                   5.83m  
  4 Lee Faulkner             M41 United States            5.25m  
  5 Byron Jack               M42 Canada                   5.13m  
 
M45 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.97m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Oddvar Viulsrod          M45 Norway                   6.12m  
  2 Gregory Foster           M48 United States            6.11m  
  3 Mahamed F Megahed        M45 Egypt                    5.98m  
  4 Rick Pruett              M46 United States            5.88m  
  5 Martin Baranzke          M46 Germany                  5.43m  
  6 Dino Cintra              M49 Brazil                   5.27m  
  7 Winchester Johnson       M48 Canada                   5.24m  
  8 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                   4.99m  
  9 Robert Trapp             M48 Canada                   4.79m  
 
M50 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jim Bissenden            M51 Canada                   6.16m  
  2 Brian Hankerson          M50 United States            6.15m  
  3 Gregory Petrosian        M51 United States            6.08m  
  4 Kenneth Thomas           M52 United States            5.78m  
  5 Gerasim Hayrapetyan      M52 Armenia                  5.51m  
  6 William Long             M50 United States            5.38m  
  7 Kevin Sanjari            M50 Canada                   4.93m  
  8 Hasan Kasap              M53 Turkey                   4.85m  
  9 Murray Black             M50 Canada                   4.80m  
 10 Marcel Kosierb           M52 Canada                   4.56m  
 
M55 Long Jump
================================================================
         WMA: R 6.34m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jouko Nikula             M56 Finland                  5.68m  
  2 Kirk Bentz               M55 United States            5.15m  
  3 Thevarajan Sinnathurai   M56 Canada                   4.85m  
  4 Kenneth Crockett         M57 Canada                   4.66m  
  5 Steve Crockett           M55 Canada                   4.49m  
  6 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   4.45m  
  7 Joachim Wolff            M55 Germany                  4.24m  
  8 Gotthold Knecht          M58 Germany                  4.22m  
  9 Philip Mulkey            M55 United States            4.12m  
 
M60 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.87m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valdis Cela              M62 Latvia                   5.02m  
  2 John Hawkins             M60 Canada                   4.91m  
  3 Vladimir Vybostok        M63 Slovakia                 4.70m  
  4 Udo Lippoldes            M63 Germany                  4.62m  
  5 Viddy Jermacans          M61 Australia                4.27m  
  6 Charles Fred Judson      M64 Canada                   4.17m  
  7 Bruce Mintz              M63 Canada                   3.99m  
  8 Karol-Drago Repas        M60 Canada                   3.90m  
  9 Vance Jacobson           M61 United States            3.84m  
 10 Peter Milne              M61 Canada                   3.45m  
 11 Michael De Jesus         M63 United States            3.18m  
 
M65 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.31m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Claus-Werner Kreft       M65 Germany                  5.15m  
  2 James Cawley             M67 United States            4.59m  
  3 Takehiko Yasui           M68 Japan                    4.51m  
  4 Fedor Shcherbina         M66 Russia                   4.40m  
  5 Howard Booth             M66 United States            4.35m  
  6 Frank Struna             M69 United States            4.34m  
  7 Friedhelm Adorf          M66 Germany                  4.32m  
  8 Roland Delhomeau         M65 Canada                   3.83m  
  9 Tapani Taavitsainen      M65 Switzerland              3.59m  
 
M70 Long Jump
================================================================
         WMA: R 5.22m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vladimir Roytman         M72 Russia                   4.37m  
  2 Wolfgang Tuchen          M70 Germany                  4.33m  
  3 Emil Pawlik              M71 United States            4.10m  
  4 Norman MacLeod           M73 United States            4.09m  
  5 Ivan Faichak             M70 Ukraine                  4.05m  
  6 Karl Schmid              M72 Germany                  4.03m  
  7 Donald B. Chambers       M72 Australia                3.93m  
  8 Iwao Yamaguchi           M71 Japan                    3.76m  
  9 Joseph Koza              M74 Canada                   3.75m  
 10 Robert Fulton            M70 United States            3.69m  
 11 Gurdev Singh             M71 India                    3.02m  
 12 Hylke Van der Wal        M71 Canada                   2.32m  
 
M75 Long Jump
================================================================
         WMA: R 4.70m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dick Richards            M75 United States            4.16m  
  2 Robert Hewitt            M76 United States            4.08m  
  3 Ted Rowan                M76 Canada                   3.97m  
  4 David Burton             M75 Great Britain            3.79m  
  5 Angel Joaniquet          M76 Spain                    3.54m  
  6 Charles Milliman         M77 United States            3.33m  
 
M80 Long Jump
================================================================
      80 WMA: R 4.05m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon Chalmers          M80 Canada                   3.27m  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                2.91m  
  3 Isaac Thiessen           M81 Canada                   2.54m  
 
M85 Long Jump
================================================================
      85 WMA: R 3.60m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  2.77m  
 
M90 Long Jump
================================================================
      90 WMA: R 3.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emmerich Zensch          M90 Austria                  2.59m  
 
W35 Triple Jump
================================================================
      35 WMA: R 14.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flavia Borgonovo         W36 Italy                   11.64m  
  2 Laila Petersone          W39 Latvia                  11.58m  
  3 Donita Dias              W38 Brazil                   9.69m  
 
W40 Triple Jump
================================================================
      40 WMA: R 12.77m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valentyna Krepkina       W44 Ukraine                 11.15m  
  2 Bertha Canedo Reyes      W40 Mexico                  10.63m  
  3 Julie M Brims            W43 Australia               10.52m  
  4 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                 10.51m  
 
W45 Triple Jump
================================================================
      45 WMA: R 11.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Angelika Goetz           W45 Germany                  9.34m  
 
W50 Triple Jump
================================================================
      50 WMA: R 10.69m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Muriel Gieni             W51 Canada                   8.60m  
  2 Margaret Rhebergen       W54 Canada                   8.59m  
  3 Susanne Lauridsen        W52 Canada                   8.26m  
  4 Lucy Moore-Fox           W52 Ireland                  8.02m  
  5 Jo Welch                 W53 Canada                   7.57m  
 
W55 Triple Jump
================================================================
      55 WMA: R 9.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Cohn               W57 United States            8.96m  
  2 Loretta Amerongen        W56 Canada                   8.57m  
  3 Dace Brakanska           W55 Latvia                   8.55m  
  4 Sue L. Yeomans           W56 Great Britain            8.36m  
  5 Grete Howarth            W58 Great Britain            5.53m  
  6 Linda J. Harrison        W59 Great Britain            5.52m  
 
W60 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 9.45m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            9.03m  
  2 Annelies Steekelenburg   W61 Netherlands              8.21m  
  3 Inge Faldager            W61 Denmark                  8.02m  
  4 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              7.96m  
  5 Anne Hunter              W61 New Zealand              7.68m  
  6 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain            6.99m  
  7 Mary Trotto              W62 United States            5.45m  
  8 Linda Meise              W60 Canada                   5.44m  
  9 Penny Jacob              W60 Canada                   4.14m  
 
W65 Triple Jump
================================================================
      65 WMA: R 9.04m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol LaFayette-Boyd     W67 Canada                   8.29m  
  2 Helgard Houben           W66 Germany                  7.29m  
  3 Virginia Hoover          W69 Canada                   5.14m  
 
W75 Triple Jump
================================================================
      75 WMA: R 7.07m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gwendolyn Boivin         W75 Canada                   5.54m  
 
W80 Triple Jump
================================================================
      80 WMA: R 5.57m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Senni Sopanen            W82 Finland                  4.33m  
  2 Johnnye Valien           W84 United States            3.71m  
  3 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                   3.31m  
 
W90 Triple Jump
================================================================
      90 WMA: R 4.14m  3/5/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   4.14mR 
 
M35 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 17.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valence Hughes           M35 France                  13.94m  
  2 Lenroy Munro             M39 Canada                  12.17m  
  3 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                 12.03m  
  4 Steffen Wick             M39 Germany                 12.01m  
  5 Jasbir Hundal            M36 Canada                  10.42m  
  6 Guy Major Ngayo          M37 France                   9.60m  
 
M40 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 16.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                  13.36m  
  2 Richard Mudry            M40 Slovakia                13.34m  
  3 Keith Newton             M41 Great Britain           12.72m  
  4 Byron Jack               M42 Canada                  11.71m  
  5 Adrian R. Haines         M42 Great Britain           11.30m  
 
M45 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 14.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David McFadgen           M49 United States           13.64m  
  2 Gregory Foster           M48 United States           13.26m  
  3 Oddvar Viulsrod          M45 Norway                  12.80m  
  4 Hugh Maguire             M46 Canada                  12.79m  
  5 Mahamed F Megahed        M45 Egypt                   11.89m  
  6 Dino Cintra              M49 Brazil                  11.88m  
  7 Martin Baranzke          M46 Germany                 11.84m  
 
M50 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 13.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brian Hankerson          M50 United States           12.44m  
  2 Gerasim Hayrapetyan      M52 Armenia                 12.06m  
  3 Michael Lariza           M53 United States           11.90m  
  4 Hasan Kasap              M53 Turkey                  11.82m  
  5 Michael Yeoman           M52 United States           11.23m  
  6 Ivanildo Pinto           M54 Brazil                  11.16m  
  7 Clement Leon             M54 Great Britain           10.62m  
  8 Murray Black             M50 Canada                   9.76m  
  9 Oleksii Petriv           M53 Ukraine                  9.33m  
 -- Marcel Kosierb           M52 Canada                    FOUL  
 
M55 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 13.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jouko Nikula             M56 Finland                 11.95m  
  2 Arto Miikkkulainen       M57 Finland                 11.27m  
  3 Thevarajan Sinnathurai   M56 Canada                  10.85m  
  4 Kirk Bentz               M55 United States           10.10m  
  5 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              9.44m  
  6 Kenneth Crockett         M57 Canada                   9.25m  
  7 Gotthold Knecht          M58 Germany                  9.07m  
 
M60 Triple Jump
================================================================
      60 WMA: R 12.53m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valdis Cela              M62 Latvia                  10.62m  
  2 John Hawkins             M60 Canada                   9.75m  
  3 Oleg Neumolotov          M61 Russia                   9.49m  
  4 Jean-Claude Deremy       M60 France                   9.13m  
  5 Vance Jacobson           M61 United States            8.52m  
  6 Karol-Drago Repas        M60 Canada                   8.13m  
  7 Viddy Jermacans          M61 Australia                8.11m  
  8 Peter Milne              M61 Canada                   8.02m  
 
M65 Triple Jump
================================================================
      65 WMA: R 11.61m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Claus-Werner Kreft       M65 Germany                 11.16m  
  2 Tapani Taavitsainen      M65 Switzerland             10.28m  
  3 Frank Struna             M69 United States            9.98m  
  4 Fedor Shcherbina         M66 Russia                   9.38m  
  5 William Johnston         M66 United States            9.05m  
  6 Roland Delhomeau         M65 Canada                   7.89m  
 
M70 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 10.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vladimir Roytman         M72 Russia                   9.80m  
  2 Zoltan Kurunczi          M71 Hungary                  9.23m  
  3 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                   9.03m  
  4 Norman MacLeod           M73 United States            8.89m  
  5 Iwao Yamaguchi           M71 Japan                    8.49m  
  6 Joseph Koza              M74 Canada                   8.44m  
  7 Donald B. Chambers       M72 Australia                8.24m  
  8 Richard McKisson         M72 United States            8.07m  
  9 Andrzej Kolpak           M71 Poland                   6.04m  
 
M75 Triple Jump
================================================================
         WMA: R 9.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            8.51m  
  2 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   7.62m  
  3 Angel Joaniquet          M76 Spain                    7.48m  
 
M80 Triple Jump
================================================================
      80 WMA: R 8.65m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon Chalmers          M80 Canada                   6.73m  
  2 Munehiro Toriya          M80 Japan                    6.04m  
  3 Radovan Leovic           M82 Australia                5.86m  
 
M85 Triple Jump
================================================================
      85 WMA: R 7.39m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  6.46m  
 
M90 Triple Jump
================================================================
      90 WMA: R 6.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emmerich Zensch          M90 Austria                  6.12m  
 
W35 Shot Put 4K
================================================================
      35 WMA: R 21.47m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Geraldine George-Francis W38 Trinidad & Tobag        11.81m  
  2 Daniela Lachat           W39 Switzerland             11.53m  
  3 Sigrid Balser            W39 Germany                J11.53m  
  4 Pina Russo               W35 Canada                  11.25m  
  5 Tatiana Little           W39 Canada                   9.55m  
  6 Aude Pesenti             W38 France                   9.50m  
 
W40 Shot Put 4K
================================================================
      40 WMA: R 19.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Silke Stolt              W42 Germany                 11.62m  
  2 Ellen Weller             W44 Germany                 11.30m  
  3 Jane Camilla Thrush      W40 Great Britain           10.85m  
  4 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                 10.49m  
  5 Caroline K. Layt         W44 Australia                9.72m  
  6 Kathleen M De Wolf       W42 Belgium                  8.99m  
  7 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  8.49m  
 
W45 Shot Put 4K
================================================================
         WMA: R 16.49m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ingrid Van Dijk          W47 Netherlands             10.22m  
  2 Carolynn Boomer          W46 Canada                   9.54m  
  3 Angelika Goetz           W45 Germany                  9.14m  
  4 Wendy J. Dunsford        W49 Great Britain            8.58m  
 
W50 Shot Put 3K
================================================================
         WMA: R 14.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ulrike Engelhardt        W50 Germany                 12.11m  
  2 Mary Barrett             W51 Ireland                 11.34m  
  3 Carola Petersen          W51 Germany                 11.32m  
  4 Linn Dunton              W53 United States           10.93m  
  5 Barbara Schlosser        W53 Germany                 10.57m  
  6 Angelika Holder          W54 Germany                 10.24m  
  7 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            9.94m  
  8 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   9.31m  
  9 Lucy Moore-Fox           W52 Ireland                  8.30m  
 10 Ediana Cavallaro         W52 Brazil                   7.34m  
 11 Eva Ramos Hinojosa       W54 Mexico                   6.94m  
 12 Rhonda Tremblay          W50 Canada                   6.24m  
 13 Alla Morozova            W54 Ukraine                  5.10m  
 
W55 Shot Put 3K
================================================================
         WMA: R 13.03m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sveteana Melnikova       W59 Russia                  10.37m  
  2 Agnes Green              W58 United States            9.86m  
  3 Selina Coward            W55 Canada                   9.84m  
  4 Linda Cohn               W57 United States            9.57m  
  5 Christel Junker          W55 Germany                  9.38m  
  6 Rosalinda Estrada Valdez W57 Mexico                   8.11m  
  7 Dinah Anderson           W57 United States            6.73m  
  8 Marion Berg              W57 United States            6.55m  
 
W60 Shot Put 3K
================================================================
         WMA: R 12.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margarethe Tomanek       W60 Belgium                 10.35m  
  2 Inge Faldager            W61 Denmark                  9.74m  
  3 Myrle Mensey             W61 United States            9.49m  
  4 Gabriella Moro           W63 Canada                   9.27m  
  5 Brenda Matthews          W60 United States            8.94m  
  6 Catherine Roberts        W63 Canada                   8.43m  
  7 M¬ Teresa Liras          W61 Spain                    8.00m  
  8 Emma De La Cruz Garcia   W64 Mexico                   6.47m  
  9 Carolyn Thauberger       W64 Canada                   6.20m  
 
W65 Shot Put 3K
================================================================
      65 WMA: R 12.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janice L Banens          W68 Australia                7.60m  
  2 Sandy Anderson           W69 Canada                   6.80m  
  3 Adela Ochoa              W68 Mexico                   6.72m  
  4 Karen Huff-Pawlik        W67 United States            6.48m  
  5 Virginia Hoover          W69 Canada                   6.06m  
  6 Patricia A. Stanley      W66 Great Britain            5.28m  
 
W70 Shot Put 3K
================================================================
      70 WMA: R 10.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Roman               W74 United States            7.26m  
  2 Harbans Poonia           W74 Canada                   3.46m  
 
W75 Shot Put 3K
================================================================
      75 WMA: R 8.65m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Galina Kovalenskaya      W75 Russia                   8.10m  
  2 Myrtle Acton             W77 Canada                   6.43m  
  3 Ruth Baumann             W78 Germany                  5.93m  
 
W80 Shot Put 3K
================================================================
      80 WMA: R 7.15m  3/3/2010    Rachel Hanssens, Belgium                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rachel Hanssens          W80 Belgium                  7.15mR 
  2 Christiane Wippersteg    W82 Germany                  6.32m  
  3 Johnnye Valien           W84 United States            4.96m  
  4 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                   4.35m  
  5 Leona Smith              W82 Canada                   3.96m  
  6 Doreen Erskine           W82 Canada                   3.64m  
 
W85 Shot Put 3K
================================================================
      85 WMA: R 5.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ilse Pleuger             W86 Germany                  5.50m  
 
W90 Shot Put 3K
================================================================
      90 WMA: R 4.90m  3/3/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   4.90mR 
 
M35 Shot Put 7.26K
================================================================
         WMA: R 21.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andy Dittmar             M35 Germany                 18.62m  
  2 Impraim Fanarrtzis       M39 Greece                  15.05m  
  3 Anatoliy Pinchuk         M38 Ukraine                 14.31m  
  4 Gerard Sluiter           M37 Netherlands             14.08m  
  5 Ruddy Finoly             M38 France                  12.83m  
  6 John Saari               M36 Canada                  11.66m  
  7 Ron Walker               M38 Canada                  11.57m  
  8 Kier Wilson              M38 Canada                   9.49m  
 
M40 Shot Put 7.26K
================================================================
      40 WMA: R 20.07m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Wiseman             M41 Great Britain           15.40m  
  2 Stein Kuiper             M40 Netherlands             15.18m  
  3 James Barr               M42 United States           11.69m  
  4 David Bickel             M43 United States           11.45m  
  5 Darren Posyluzny         M41 Canada                  10.91m  
  6 John Ryer                M42 United States           10.64m  
 
M45 Shot Put 7.26K
================================================================
      45 WMA: R 20.40m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeffrey Bott             M46 United States           13.22m  
  2 Byron McCorkell          M48 Canada                  10.93m  
  3 Marcos Paez              M49 Venezuela               10.81m  
 
M50 Shot Put 6K
================================================================
         WMA: R 16.92m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexandr Medvedev        M51 Russia                  14.96m  
  2 Craig Rinker             M50 United States           14.56m  
  3 Lance Neubauer           M50 United States           14.31m  
  4 Martin Vogel             M50 Germany                 13.87m  
  5 Robert Arello            M51 United States           13.65m  
  6 Fred Bahr                M50 Germany                 12.52m  
  7 Attie Kruger             M50 Canada                  12.36m  
  8 Aronne Romano            M54 Italy                   11.67m  
  9 Gianni Lolli             M54 Italy                   10.50m  
 10 Neale Waters             M50 Canada                   9.98m  
 11 Daniel Tynon             M52 United States            5.51m  
 
M55 Shot Put 6K
================================================================
         WMA: R 16.02m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Timothy Muller           M59 United States           13.55m  
  2 Michael Shiaras          M58 United States           13.41m  
  3 Lembit Talpsepp          M59 Estonia                 13.14m  
  4 Donald Allemeersch       M56 Canada                  12.82m  
  5 Christopher Penoyar      M57 United States           12.64m  
  6 Alfred Konrad            M59 Canada                  10.78m  
  7 Donald Brodeur           M58 Canada                  10.30m  
  8 Richard Watson           M57 United States           10.17m  
  9 Gabor Horvath            M56 Hungary                 10.05m  
 10 Dale McRoberts           M55 Canada                   9.85m  
 11 Gotthold Knecht          M58 Germany                  8.48m  
 12 Kenneth Crockett         M57 Canada                   7.92m  
 
M60 Shot Put 5K
================================================================
         WMA: R 16.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dennis Mathies           M60 United States           12.97m  
  2 Pavel Fencl              M64 Czech Republic         J12.97m  
  3 William Harvey           M64 United States           12.89m  
  4 John Hawkins             M60 Canada                  12.28m  
  5 Hans Josef Weitz         M63 Germany                 12.19m  
  6 Robert J Banens          M61 Australia               11.31m  
  7 Knud Hoeyer              M64 Denmark                 11.19m  
  8 Ky÷sti Sutela            M61 Finland                 10.24m  
  9 Ramon Estapi˝a           M62 Spain                    9.79m  
 
M65 Shot Put 5K
================================================================
         WMA: R 15.29m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marek Glowacki           M69 Canada                  11.88m  
  2 Klaus Volkheimer         M65 Germany                 11.37m  
  3 Grant Lamothe            M66 Canada                   9.23m  
  4 Robert Edwards           M69 Canada                   8.92m  
  5 Richard Roberts          M67 Canada                   7.55m  
  6 Arthur Gee               M66 Canada                   7.39m  
 
M70 Shot Put 4K
================================================================
      70 WMA: R 15.39m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jozef Ursic              M70 Slovenia                12.23m  
  2 Kjartan Solvberg         M73 Norway                  11.72m  
  3 Donald B. Chambers       M72 Australia                9.98m  
  4 Andy Aadmi               M74 Canada                   9.91m  
  5 Kim Pearman              M70 United States            8.73m  
 
M75 Shot Put 4K
================================================================
      75 WMA: R 13.66m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ray Feick                M78 United States            9.94m  
  2 Wayne Sabin              M76 United States            9.55m  
  3 Ernie Smith              M76 United States            9.00m  
  4 Kesar Poonia             M76 Canada                   8.80m  
 -- John C. May              M79 Great Britain               DQ  
 -- Apostolos Venetiadis     M66 Greece                      DQ  
 
M80 Shot Put 3K
================================================================
      80 WMA: R 12.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rainer Sillantaus        M80 Canada                  11.45m  
  2 Gerald Wojcik            M80 United States            8.48m  
  3 Gordon Chalmers          M80 Canada                   7.83m  
  4 Radovan Leovic           M82 Australia                7.28m  
  5 Ralph Bergland **        M84 Canada                   5.65m  
 
M85 Shot Put 3K
================================================================
      85 WMA: R 10.90m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Nobbe               M85 Germany                  8.52m  
  2 William Falconer         M89 Canada                   5.38m  
 
M90 Shot Put 3K
================================================================
      90 WMA: R 8.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emmerich Zensch          M90 Austria                  8.02m  
 
W35 Discus 1K
================================================================
      35 WMA: R 69.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bettina Schardt          W37 Germany                 43.05m  
  2 Geraldine George-Francis W38 Trinidad & Tobag        36.42m  
  3 Sigrid Balser            W39 Germany                 36.04m  
  4 Pina Russo               W35 Canada                  35.10m  
  5 Tatiana Little           W39 Canada                  27.01m  
  6 Aude Pesenti             W38 France                  23.31m  
  7 Isabelle Dierauer        W37 United States           22.35m  
 
W40 Discus 1K
================================================================
      40 WMA: R 67.89m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Silke Stolt              W42 Germany                 41.42m  
  2 Jane Camilla Thrush      W40 Great Britain           30.84m  
  3 Ellen Weller             W44 Germany                 30.61m  
  4 Caroline K. Layt         W44 Australia               28.61m  
  5 Ingrid Vos               W43 Belgium                 24.45m  
  6 Christina Mohr           W41 Canada                  21.69m  
 
W45 Discus 1K
================================================================
         WMA: R 64.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ingrid Van Dijk          W47 Netherlands             35.22m  
  2 Wendy J. Dunsford        W49 Great Britain           25.70m  
  3 Carol Dixon              W45 United States           18.64m  
 
W50 Discus 1K
================================================================
         WMA: R 45.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ulrike Engelhardt        W50 Germany                 36.07m  
  2 Linn Dunton              W53 United States           27.84m  
  3 Barbara Schlosser        W53 Germany                 27.82m  
  4 Carola Petersen          W51 Germany                 27.12m  
  5 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                  23.13m  
  6 Linda Keatley-Campbell   W53 Canada                  22.19m  
  7 Eva Ramos Hinojosa       W54 Mexico                  18.01m  
  8 Deborah Ecklund          W50 United States           15.89m  
 
W55 Discus 1K
================================================================
      55 WMA: R 43.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sveteana Melnikova       W59 Russia                  26.94m  
  2 Linda Cohn               W57 United States           25.14m  
  3 Christel Junker          W55 Germany                 22.57m  
  4 Agnes Green              W58 United States           19.29m  
  5 Marion Berg              W57 United States           18.64m  
  6 Linda J. Harrison        W59 Great Britain           13.17m  
 
W60 Discus 1K
================================================================
      60 WMA: R 39.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margarethe Tomanek       W60 Belgium                 32.19m  
  2 Inge Faldager            W61 Denmark                 30.59m  
  3 Myrle Mensey             W61 United States           25.10m  
  4 Gabriella Moro           W63 Canada                  21.99m  
  5 M¬ Teresa Liras          W61 Spain                   21.90m  
  6 Catherine Roberts        W63 Canada                  21.23m  
 
W65 Discus 1K
================================================================
      65 WMA: R 37.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Eva Polakova             W66 Slovakia                26.23m  
  2 Adela Ochoa              W68 Mexico                  17.97m  
  3 Janice L Banens          W68 Australia               17.59m  
  4 Karen Huff-Pawlik        W67 United States           16.71m  
  5 Kathy Brand              W67 Canada                  16.11m  
  6 Patricia A. Stanley      W66 Great Britain           13.03m  
 
W70 Discus 1K
================================================================
      70 WMA: R 31.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carole Derrien           W71 Great Britain           19.55m  
 
W75 Discus 1K
================================================================
      75 WMA: R 29.07m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Galina Kovalenskaya      W75 Russia                  19.29m  
  2 Ruth Baumann             W78 Germany                 17.98m  
  3 Myrtle Acton             W77 Canada                  15.46m  
 
W80 Discus .75K
================================================================
      80 WMA: R 20.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rachel Hanssens          W80 Belgium                 19.03m  
  2 Christiane Wippersteg    W82 Germany                 15.51m  
  3 Doreen Erskine           W82 Canada                   9.62m  
 
W85 Discus .75K
================================================================
      85 WMA: R 15.68m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ilse Pleuger             W86 Germany                 14.90m  
 
W90 Discus .75K
================================================================
      90 WMA: R 13.92m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                  12.99m  
 
M35 Discus 2K
================================================================
         WMA: R 71.56m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerard Sluiter           M37 Netherlands             46.28m  
  2 Guy Major Ngayo          M37 France                  36.44m  
  3 John Saari               M36 Canada                  36.15m  
  4 Anatoliy Pinchuk         M38 Ukraine                 35.31m  
  5 Ruddy Finoly             M38 France                  33.72m  
  6 Sharaz Shaikh            M37 Canada                  33.32m  
  7 Marcus Gunther           M36 Germany                 30.73m  
  8 Jeferson Souza           M35 Brazil                  30.54m  
  9 Kier Wilson              M38 Canada                  25.86m  
 10 Ron Walker               M38 Canada                  25.07m  
 
M40 Discus 2K
================================================================
      40 WMA: R 69.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Wiseman             M41 Great Britain           48.21m  
  2 Stein Kuiper             M40 Netherlands             45.59m  
  3 Ian Maplethorpe          M44 Canada                  40.35m  
  4 David Bickel             M43 United States           38.40m  
  5 John Ryer                M42 United States           34.33m  
  6 Byron Jack               M42 Canada                  27.75m  
  7 David Perez              M43 Mexico                  26.49m  
 
M45 Discus 2K
================================================================
      45 WMA: R 66.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kevin Brown              M45 Canada                  45.15m  
  2 Marcos Paez              M49 Venezuela               35.14m  
  3 Pavitar Dosanjh          M49 Canada                  32.34m  
  4 Edward Adams             M46 Canada                  27.29m  
 
M50 Discus 1.5K
================================================================
      50 WMA: R 68.40m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lance Neubauer           M50 United States           43.80m  
  2 Alexandr Medvedev        M51 Russia                  34.87m  
  3 Gary Dixon               M52 United States           32.65m  
 
M55 Discus 1.5K
================================================================
      55 WMA: R 64.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Donald Allemeersch       M56 Canada                  42.93m  
  2 Timothy Muller           M59 United States           41.85m  
  3 Lembit Talpsepp          M59 Estonia                 38.57m  
  4 Richard Watson           M57 United States           34.23m  
  5 Alfred Konrad            M59 Canada                  33.68m  
  6 Donald Brodeur           M58 Canada                  33.48m  
  7 Dale McRoberts           M55 Canada                  30.96m  
  8 Kenneth Crockett         M57 Canada                  26.64m  
  9 Ralph Cilevitz           M55 Canada                  22.53m  
 
M60 Discus 1K
================================================================
         WMA: R 66.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hank Konen               M63 United States           45.48m  
  2 Douglas Watson           M60 United States           44.05m  
  3 Robert J Banens          M61 Australia               42.67m  
  4 Knud Hoeyer              M64 Denmark                 42.59m  
  5 Hans Josef Weitz         M63 Germany                 40.49m  
  6 Ramon Estapi˝a           M62 Spain                   39.67m  
  7 John Hawkins             M60 Canada                  37.04m  
  8 Charles Fred Judson      M64 Canada                  29.13m  
 
M65 Discus 1K
================================================================
      65 WMA: R 59.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Miyoshi             M68 Canada                  32.07m  
  2 Arthur Gee               M66 Canada                  28.86m  
  3 Robert Edwards           M69 Canada                  25.57m  
  4 Richard Roberts          M67 Canada                  22.47m  
 
M70 Discus 1K
================================================================
      70 WMA: R 55.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jozef Ursic              M70 Slovenia                34.08m  
  2 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                  32.18m  
  3 Robert Fulton            M70 United States           29.62m  
  4 Andy Aadmi               M74 Canada                  25.33m  
  5 Joseph Koza              M74 Canada                  23.76m  
  6 Kim Pearman              M70 United States           19.22m  
 
M75 Discus 1K
================================================================
      75 WMA: R 49.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wayne Sabin              M76 United States           26.97m  
  2 Ray Feick                M78 United States           24.14m  
 
M80 Discus 1K
================================================================
      80 WMA: R 37.86m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon Chalmers          M80 Canada                  21.61m  
  2 Gerald Wojcik            M80 United States           20.21m  
  3 Ralph Bergland **        M84 Canada                  13.19m  
 
M85 Discus 1K
================================================================
      85 WMA: R 33.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Falconer         M89 Canada                  12.10m  
 
W35 Hammer 4K
================================================================
      35 WMA: R 72.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bettina Schardt          W37 Germany                 42.85m  
  2 Yvette Bot-Vleerlaag     W37 Netherlands             41.97m  
  3 Daniela Lachat           W39 Switzerland             40.34m  
  4 Pina Russo               W35 Canada                  39.14m  
  5 Tatiana Little           W39 Canada                  24.12m  
 
W40 Hammer 4K
================================================================
      40 WMA: R 57.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathleen M De Wolf       W42 Belgium                 35.56m  
  2 Jane Camilla Thrush      W40 Great Britain           35.15m  
  3 Ingrid Vos               W43 Belgium                 35.14m  
  4 Caroline K. Layt         W44 Australia               33.70m  
  5 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                 33.40m  
  6 Ellen Weller             W44 Germany                 33.11m  
 
W45 Hammer 4K
================================================================
      45 WMA: R 56.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ingrid Van Dijk          W47 Netherlands             42.12m  
  2 Wendy J. Dunsford        W49 Great Britain           28.55m  
 
W50 Hammer 3K
================================================================
      50 WMA: R 51.73m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Magy Duss                W51 Switzerland             48.06m  
  2 Ulrike Engelhardt        W50 Germany                 45.86m  
  3 Linn Dunton              W53 United States           28.35m  
  4 Lucy Moore-Fox           W52 Ireland                 23.64m  
  5 Deborah Ecklund          W50 United States           17.50m  
 
W55 Hammer 3K
================================================================
      55 WMA: R 51.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christel Junker          W55 Germany                 36.77m  
  2 Joyce Taylor             W59 United States           32.87m  
  3 Sigrid Habig             W59 Germany                 28.59m  
  4 Agnes Green              W58 United States           27.77m  
  5 Marion Berg              W57 United States           23.11m  
  6 Linda Cohn               W57 United States           21.79m  
  7 Linda J. Harrison        W59 Great Britain           18.07m  
 
W60 Hammer 3K
================================================================
      60 WMA: R 46.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Inge Faldager            W61 Denmark                 41.45m  
  2 Margarethe Tomanek       W60 Belgium                 38.89m  
  3 Myrle Mensey             W61 United States           34.62m  
  4 Margaritha Dahler        W62 Switzerland             33.28m  
  5 M¬ Teresa Liras          W61 Spain                   23.72m  
  6 Elizabeth McBlain        W62 Canada                  23.30m  
  7 Diane Matus              W64 Canada                  16.91m  
 
W65 Hammer 3K
================================================================
      65 WMA: R 44.38m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janice L Banens          W68 Australia               34.00m  
  2 Tiia Krutob              W68 Estonia                 25.59m  
  3 Suzy Hess-Wojcik         W68 United States           21.93m  
  4 Kathy Brand              W67 Canada                  21.37m  
  5 Adela Ochoa              W68 Mexico                  18.74m  
  6 Patricia A. Stanley      W66 Great Britain           17.81m  
 
W70 Hammer 3K
================================================================
      70 WMA: R 37.40m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carole Derrien           W71 Great Britain           24.89m  
  2 Mary Roman               W74 United States           20.50m  
  3 Margaret Peg Morfitt     W72 Canada                  14.27m  
 
W75 Hammer 3K
================================================================
      75 WMA: R 28.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Galina Kovalenskaya      W75 Russia                  25.39m  
  2 Myrtle Acton             W77 Canada                  17.20m  
 
W80 Hammer 3K
================================================================
      80 WMA: R 22.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rachel Hanssens          W80 Belgium                 20.34m  
 
W90 Hammer 3K
================================================================
      90 WMA: R 13.92m  3/4/2010    Olga Kotelko, Canada                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                  13.92mR 
 
M35 Hammer 7.26K
================================================================
         WMA: R 83.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kier Wilson              M38 Canada                  40.35m  
  2 Jasbir Hundal            M36 Canada                  14.68m  
 
M40 Hammer 7.26K
================================================================
      40 WMA: R 82.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Wiseman             M41 Great Britain           49.13m  
  2 David Bickel             M43 United States           49.05m  
  3 Richard Bot              M42 Netherlands             47.05m  
  4 John Ryer                M42 United States           46.35m  
  5 Graham Morfitt           M42 Canada                  33.47m  
 
M45 Hammer 7.26K
================================================================
      45 WMA: R 67.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Aivar Rńni               M46 Estonia                 57.09m  
  2 Tone van Rensburg        M45 South  Africa           51.89m  
  3 Edward Noyes             M48 United States           38.71m  
  4 John Seto                M47 United States           31.43m  
  5 Luis Hernan Tovar        M46 Venezuela               18.33m  
 
M50 Hammer 6K
================================================================
      50 WMA: R 71.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ken Jansson              M52 United States           54.25m  
  2 Neinar Seli              M50 Estonia                 50.84m  
  3 Michael Venning          M52 United States           50.63m  
  4 Robert Arello            M51 United States           48.84m  
  5 Johannes H Nel           M50 South  Africa           42.73m  
  6 Athanasios Kalantzis     M54 Greece                  37.86m  
 
M55 Hammer 6K
================================================================
      55 WMA: R 63.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lembit Talpsepp          M59 Estonia                 38.26m  
  2 Richard Watson           M57 United States           33.50m  
  3 Donald Brodeur           M58 Canada                  31.85m  
  4 Ralph Cilevitz           M55 Canada                  24.88m  
 -- Kenneth Crockett         M57 Canada                    FOUL  
 
M60 Hammer 5K
================================================================
      60 WMA: R 63.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Todd Taylor              M63 United States           50.62m  
  2 Ramon Estapi˝a           M62 Spain                   44.83m  
  3 Hank Konen               M63 United States           44.63m  
  4 Dennis Cameron           M61 United States           44.09m  
  5 Jiri Koukal              M64 Slovakia                41.05m  
  6 Robert J Banens          M61 Australia               39.33m  
  7 Knud Hoeyer              M64 Denmark                 36.99m  
  8 Robert Sager             M62 United States           34.79m  
 
M65 Hammer 5K
================================================================
      65 WMA: R 55.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heimo F. Viertbauer      M66 Austria                 47.49m  
  2 Robert Cahners           M67 United States           42.23m  
  3 Klaus Volkheimer         M65 Germany                 37.20m  
  4 Robert Edwards           M69 Canada                  28.78m  
  5 Arthur Gee               M66 Canada                  16.55m  
 
M70 Hammer 4K
================================================================
      70 WMA: R 53.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William s. Gentleman     M70 Great Britain           47.33m  
  2 Emil Muller              M74 Canada                  41.76m  
  3 Donald B. Chambers       M72 Australia               30.32m  
  4 Robert Herron            M73 United States           30.21m  
 
M75 Hammer 4K
================================================================
      75 WMA: R 51.51m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ray Feick                M78 United States           28.18m  
  2 Harri Reidma             M79 Estonia                 26.89m  
  3 Wayne Sabin              M76 United States           25.39m  
 
M80 Hammer 3K
================================================================
      80 WMA: R 42.38m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerald Wojcik            M80 United States           31.13m  
  2 Gordon Chalmers          M80 Canada                  27.09m  
 
M85 Hammer 3K
================================================================
      85 WMA: R 32.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Nobbe               M85 Germany                 26.46m  
  2 William Falconer         M89 Canada                  13.31m  
 
W35 Javelin 600G
================================================================
      35 WMA: R 68.34m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Geraldine George-Francis W38 Trinidad & Tobag        41.06m  
  2 Aude Pesenti             W38 France                  22.72m  
 
W40 Javelin 600G
================================================================
      40 WMA: R 61.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                 30.48m  
  2 Ellen Weller             W44 Germany                 28.38m  
  3 Ingrid Vos               W43 Belgium                 22.99m  
 
W45 Javelin 600G
================================================================
      45 WMA: R 50.47m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rute Velnecker           W45 Brazil                  26.44m  
  2 Hilary McRoberts         W46 Canada                  20.88m  
 
W50 Javelin 500G
================================================================
      50 WMA: R 44.20m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linn Dunton              W53 United States           35.18m  
  2 Ulrike Engelhardt        W50 Germany                 32.56m  
  3 Eva Ramos Hinojosa       W54 Mexico                  17.22m  
  4 Deborah Ecklund          W50 United States           11.67m  
 
W55 Javelin 500G
================================================================
      55 WMA: R 44.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Linda Cohn               W57 United States           37.19m  
  2 Agnes Green              W58 United States           21.03m  
  3 Christel Junker          W55 Germany                 19.11m  
 
W60 Javelin 400G
================================================================
      60 WMA: R 41.28m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Aivi Ojala               W62 Finland                 25.11m  
  2 Catherine Roberts        W63 Canada                  24.50m  
  3 Myrle Mensey             W61 United States           19.89m  
  4 Mary Trotto              W62 United States           18.06m  
  5 Susan Nesbihal-Cordero   W60 United States           17.99m  
  6 M¬ Teresa Liras          W61 Spain                   16.05m  
 
W65 Javelin 400G
================================================================
      65 WMA: R 38.07m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marg Radcliffe           W68 Canada                  26.34m  
  2 Janice L Banens          W68 Australia               19.75m  
  3 Kathy Brand              W67 Canada                  18.29m  
  4 Karen Huff-Pawlik        W67 United States           17.46m  
  5 Adela Ochoa              W68 Mexico                  17.39m  
  6 Tiia Krutob              W68 Estonia                 16.65m  
 
W70 Javelin 400G
================================================================
      70 WMA: R 33.73m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Becky Sisley             W70 United States           18.18m  
  2 Joan Matlock             W70 Canada                  14.57m  
  3 Margaret Peg Morfitt     W72 Canada                   9.93m  
  4 Harbans Poonia           W74 Canada                   6.89m  
 
W75 Javelin 400G
================================================================
      75 WMA: R 26.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Galina Kovalenskaya      W75 Russia                  20.73m  
  2 Christel Donley          W75 United States           18.15m  
  3 Myrtle Acton             W77 Canada                  17.65m  
 
W80 Javelin 400G
================================================================
      80 WMA: R 21.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rachel Hanssens          W80 Belgium                 19.85m  
  2 Christiane Wippersteg    W82 Germany                 13.84m  
  3 Johnnye Valien           W84 United States           13.41m  
  4 Doreen Erskine           W82 Canada                   6.68m  
 
W90 Javelin 400G
================================================================
      90 WMA: R 12.45m  3/1/2010    Olga Kotelko, Canada                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                  12.45mR 
 
M35 Javelin 800G
================================================================
         WMA: R 92.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Erin Bevans              M39 Canada                  61.77m  
  2 Sharaz Shaikh            M37 Canada                  49.79m  
  3 Kier Wilson              M38 Canada                  44.47m  
  4 Ron Walker               M38 Canada                  37.30m  
 
M40 Javelin 800G
================================================================
      40 WMA: R 85.92m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Graham Morfitt           M42 Canada                  60.29m  
  2 James Barr               M42 United States           44.53m  
  3 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                  38.01m  
 
M45 Javelin 800G
================================================================
      45 WMA: R 77.15m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                  44.21m  
  2 Andrew Wynne             M46 Canada                  42.86m  
 
M50 Javelin 700G
================================================================
         WMA: R 71.01m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Reinhold Paul            M53 Germany                 52.99m  
  2 Dennis Morris            M53 United States           44.46m  
  3 Fred Bahr                M50 Germany                 43.69m  
  4 Stockley Dean            M51 Trinidad & Tobag        42.88m  
  5 Christopher Clark        M53 United States           41.42m  
  6 Lance Neubauer           M50 United States           38.55m  
 
M55 Javelin 700G
================================================================
         WMA: R 65.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dale McRoberts           M55 Canada                  46.67m  
  2 Ricky Easley             M56 United States           44.08m  
  3 Richard Watson           M57 United States           41.63m  
  4 Lembit Talpsepp          M59 Estonia                 41.05m  
  5 Gabor Horvath            M56 Hungary                 40.13m  
  6 John de Kleer            M55 Canada                  34.11m  
  7 Kenneth Crockett         M57 Canada                  33.22m  
  8 Donald Brodeur           M58 Canada                  28.49m  
  9 Alfred Konrad            M59 Canada                  25.67m  
 
M60 Javelin 600G
================================================================
         WMA: R 62.47m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert J Banens          M61 Australia               49.22m  
  2 Helmut Hessert           M63 Germany                 46.51m  
  3 Douglas Watson           M60 United States           44.98m  
  4 Ismo Rastas              M63 Finland                 36.50m  
  5 Dennis Mathies           M60 United States           36.33m  
  6 Jean-Claude Deremy       M60 France                  35.60m  
 
M65 Javelin 600G
================================================================
         WMA: R 57.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Antal Hegedus            M66 Hungary                 40.04m  
  2 Leonard Sokoloski        M66 United States           38.75m  
  3 Reiner Goetz             M69 Germany                 36.20m  
  4 Grant Lamothe            M66 Canada                  33.06m  
  5 Mike Miyoshi             M68 Canada                  32.89m  
  6 Arthur Gee               M66 Canada                  16.87m  
 
M70 Javelin 500G
================================================================
      70 WMA: R 51.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                  32.79m  
  2 John Parks               M70 United States           29.09m  
  3 Ken Daniels              M72 Australia               28.24m  
  4 Joseph Koza              M74 Canada                  19.26m  
  5 Kim Pearman              M70 United States           16.58m  
 
M75 Javelin 500G
================================================================
      75 WMA: R 43.77m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ray Feick                M78 United States           23.57m  
  2 Bob Staveley             M75 Canada                  22.37m  
  3 Ernie Smith              M76 United States           20.54m  
  4 Wayne Sabin              M76 United States           19.99m  
 
M80 Javelin 400G
================================================================
      80 WMA: R 39.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rainer Sillantaus        M80 Canada                  27.74m  
  2 William Daprano          M83 United States           22.84m  
  3 Gerald Wojcik            M80 United States           22.05m  
  4 Ralph Bergland **        M84 Canada                   8.79m  
 
M85 Javelin 400G
================================================================
      85 WMA: R 31.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Nobbe               M85 Germany                 18.41m  
 
M90 Javelin 400G
================================================================
      90 WMA: R 23.87m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Emiel Pauwels            M91 Belgium                 13.61m  
 
W35 Weight Throw 20#
================================================================
      35 WMA: R 15.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bettina Schardt          W37 Germany                 12.50m  
  2 Yvette Bot-Vleerlaag     W37 Netherlands             11.73m  
  3 Daniela Lachat           W39 Switzerland             11.43m  
  4 Tatiana Little           W39 Canada                   8.52m  
 
W40 Weight Throw 20#
================================================================
      40 WMA: R 15.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jane Camilla Thrush      W40 Great Britain           11.61m  
  2 Ingrid Vos               W43 Belgium                 11.38m  
  3 Caroline K. Layt         W44 Australia               11.29m  
  4 Ellen Weller             W44 Germany                 10.50m  
  5 Kathleen M De Wolf       W42 Belgium                 10.23m  
  6 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  9.69m  
 
W45 Weight Throw 20#
================================================================
      45 WMA: R 16.28m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ingrid Van Dijk          W47 Netherlands             13.51m  
  2 Wendy J. Dunsford        W49 Great Britain            8.27m  
 
W50 Weight Throw 16#
================================================================
      50 WMA: R 15.59m  3/5/2010    Ulrike Engelhardt, Germany                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ulrike Engelhardt        W50 Germany                 15.59mR 
  2 Magy Duss                W51 Switzerland             14.66m  
  3 Lucy Moore-Fox           W52 Ireland                  9.24m  
  4 Linn Dunton              W53 United States            7.37m  
  5 Deborah Ecklund          W50 United States            6.45m  
 
W55 Weight Throw 16#
================================================================
      55 WMA: R 14.99m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christel Junker          W55 Germany                 11.99m  
  2 Agnes Green              W58 United States           11.84m  
  3 Joyce Taylor             W59 United States           11.49m  
  4 Sigrid Habig             W59 Germany                  7.84m  
  5 Linda Cohn               W57 United States            7.64m  
  6 Linda J. Harrison        W59 Great Britain            6.79m  
  7 Marion Berg              W57 United States            6.09m  
 
W60 Weight Throw 12#
================================================================
         WMA: R 17.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Inge Faldager            W61 Denmark                 15.63m  
  2 Myrle Mensey             W61 United States           15.04m  
  3 Margarethe Tomanek       W60 Belgium                 14.66m  
  4 Rhona Trott              W61 Canada                  11.87m  
  5 M¬ Teresa Liras          W61 Spain                   10.18m  
  6 Catherine Roberts        W63 Canada                  10.10m  
  7 Elizabeth McBlain        W62 Canada                   9.54m  
 
W65 Weight Throw 12#
================================================================
         WMA: R 14.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janice L Banens          W68 Australia               12.47m  
  2 Tiia Krutob              W68 Estonia                 10.01m  
  3 Sandy Anderson           W69 Canada                   8.49m  
  4 Suzy Hess-Wojcik         W68 United States            8.36m  
  5 Virginia Hoover          W69 Canada                   8.28m  
  6 Adela Ochoa              W68 Mexico                   7.70m  
  7 Patricia A. Stanley      W66 Great Britain            7.26m  
 
W70 Weight Throw 12#
================================================================
      70 WMA: R 11.68m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Roman               W74 United States            9.34m  
  2 Carole Derrien           W71 Great Britain            9.00m  
 
W75 Weight Throw 12#
================================================================
      75 WMA: R 10.25m  3/5/2010    Galina Kovalenskaya, Russia                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Galina Kovalenskaya      W75 Russia                  10.25mR 
  2 Myrtle Acton             W77 Canada                   7.39m  
 
W80 Weight Throw 12#
================================================================
      80 WMA: R 8.01m  3/5/2010    Rachel Hanssens, Belgium                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rachel Hanssens          W80 Belgium                  8.01mR 
  2 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                   5.48m  
 
W90 Weight Throw 12#
================================================================
      90 WMA: R 6.32m  3/5/2010    Olga Kotelko, Canada                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olga Kotelko             W90 Canada                   6.32mR 
 
M35 Weight Throw 36#
================================================================
      35 WMA: R 23.86m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guy Major Ngayo          M37 France                  11.97m  
  2 Anatoliy Pinchuk         M38 Ukraine                 11.46m  
  3 Kier Wilson              M38 Canada                  11.10m  
  4 Jasbir Hundal            M36 Canada                   6.13m  
 
M40 Weight Throw 36#
================================================================
      40 WMA: R 22.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ian Maplethorpe          M44 Canada                  17.38m  
  2 David Bickel             M43 United States           15.26m  
  3 Mark Wiseman             M41 Great Britain           14.99m  
  4 Richard Bot              M42 Netherlands             13.63m  
  5 John Ryer                M42 United States           13.59m  
 
M45 Weight Throw 36#
================================================================
      45 WMA: R 19.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tone van Rensburg        M45 South  Africa           14.40m  
  2 Aivar Rńni               M46 Estonia                 14.16m  
  3 Luis Hernan Tovar        M46 Venezuela                5.41m  
 
M50 Weight Throw 25#
================================================================
      50 WMA: R 21.03m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ken Jansson              M52 United States           19.96m  
  2 Robert Arello            M51 United States           16.86m  
  3 Gintaras Pridotkas       M52 Lithuania               16.49m  
  4 Michael Venning          M52 United States           16.14m  
  5 Johannes H Nel           M50 South  Africa           14.84m  
  6 Lance Neubauer           M50 United States           14.70m  
  7 Athanasios Kalantzis     M54 Greece                  13.92m  
 
M55 Weight Throw 25#
================================================================
      55 WMA: R 19.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Timothy Muller           M59 United States           15.25m  
  2 Lembit Talpsepp          M59 Estonia                 13.87m  
  3 Richard Watson           M57 United States           12.20m  
  4 Donald Brodeur           M58 Canada                  11.81m  
  5 Kenneth Crockett         M57 Canada                  11.10m  
  6 Dale McRoberts           M55 Canada                   9.09m  
 
M60 Weight Throw 20#
================================================================
      60 WMA: R 22.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hank Konen               M63 United States           18.66m  
  2 Todd Taylor              M63 United States           18.64m  
  3 Dennis Cameron           M61 United States           17.20m  
  4 Ramon Estapi˝a           M62 Spain                   17.08m  
  5 John Hawkins             M60 Canada                  15.15m  
  6 Jiri Koukal              M64 Slovakia                15.06m  
  7 Robert J Banens          M61 Australia               14.44m  
  8 Knud Hoeyer              M64 Denmark                 14.20m  
  9 Pavel Fencl              M64 Czech Republic          10.96m  
 
M65 Weight Throw 20#
================================================================
      65 WMA: R 19.33m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Cahners           M67 United States           17.89m  
  2 Heimo F. Viertbauer      M66 Austria                 17.56m  
  3 George Mathews           M66 United States           16.82m  
  4 Richard Roberts          M67 Canada                   6.83m  
 
M70 Weight Throw 16#
================================================================
      70 WMA: R 19.64m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William s. Gentleman     M70 Great Britain           16.68m  
  2 Emil Muller              M74 Canada                  15.23m  
  3 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                  13.69m  
  4 Jozef Ursic              M70 Slovenia                13.35m  
  5 Andy Aadmi               M74 Canada                  12.81m  
  6 Robert Herron            M73 United States           12.26m  
  7 Donald B. Chambers       M72 Australia               12.05m  
 
M75 Weight Throw 16#
================================================================
      75 WMA: R 16.85m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ray Feick                M78 United States           11.43m  
  2 Wayne Sabin              M76 United States           11.35m  
  3 Harri Reidma             M79 Estonia                 10.96m  
  4 Udo Grady                M75 Canada                   9.31m  
 
M80 Weight Throw 12#
================================================================
      80 WMA: R 16.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerald Wojcik            M80 United States           13.09m  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                7.52m  
 
M85 Weight Throw 12#
================================================================
      85 WMA: R 12.02m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Nobbe               M85 Germany                 10.56m  
 
W40 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                2:37.97     649
  2 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                 2:45.40     564
  3 Susan Wiemer             W44 United States          2:46.35     553
  4 Iuliana Kroeger          W41 Canada                 3:29.17     179
 -- Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                    DNF  
 
W45 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States          2:57.01     520
  2 Darlene Felix            W45 Canada                 2:57.40     516
 
W50 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia              2:46.78     709
  2 Carla Hoppie             W53 United States          2:52.32     647
  3 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                 2:55.28     616
  4 Mary Barrett             W51 Ireland                3:14.48     428
  5 Hazel A. Barker          W50 Great Britain          3:20.45     377
 
W55 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States          3:10.72     580
  2 Colette Ruineau          W56 France                 3:29.31     414
  3 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                3:39.20     336
 
W60 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States          3:08.39     739
  2 Rhona Trott              W61 Canada                 3:13.80     686
  3 Margaritha Dahler        W62 Switzerland            3:24.83     583
  4 Mary Trotto              W62 United States          3:57.86     322
  5 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain          5:06.79      19
 
W65 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia              3:08.99     924
 
W75 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Christel Donley          W75 United States              DNF  
 
M35 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Hogue             M36 United States          2:57.80     699
  2 Chad Norman              M35 United States          2:58.36     694
  3 Jeferson Souza           M35 Brazil                 2:59.94     678
  4 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                3:03.88     640
  5 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                3:10.56     577
  6 Guy Major Ngayo          M37 France                 3:10.77     576
 -- Marcus Gunther           M36 Germany                    DNF  
 
M40 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yannick Le Mouel         M43 France                 3:02.09     744
  2 Lee Faulkner             M41 United States          3:06.03     706
  3 Gary Silvester           M41 Canada                 3:22.95     553
  4 James Barr               M42 United States          3:29.05     502
  5 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                 3:37.19     438
  6 Byron Jack               M42 Canada                 3:38.87     425
 
Indoor Pentathlon: #5 M45 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Bates        M45 United States          3:09.49     756
  2 Winchester Johnson       M48 Canada                 3:26.30     606
  3 Rick Cawley              M47 United States          3:29.49     579
  4 Torsten Grotz            M46 Austria                3:35.39     531
 
Indoor Pentathlon: #5 M50 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dmitriy Akishev          M51 Russia                 3:04.26     885
  2 Peter Sladek             M52 Slovakia               3:26.18     686
  3 Jeff Brower              M50 United States          3:29.34     659
  4 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                3:32.77     630
  5 Kenneth Thomas           M52 United States          3:32.78     630
  6 Martin Vogel             M50 Germany                3:35.38     609
  7 Randy Frey               M51 United States          3:35.44     608
  8 Noel Ruebel              M53 United States          3:39.35     577
  9 Kevin Sanjari            M50 Canada                 3:40.49     568
 10 Roger C. Pilkington      M51 Australia              4:12.78     340
 11 Gary Dixon               M52 United States          4:14.16     332
 
Indoor Pentathlon: #5 M55 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Murray           M56 United States          3:33.18     702
  2 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands            3:41.41     635
  3 Teruyuki Toyama          M57 Japan                  3:50.14     568
  4 Jose Ramos               M57 Mexico                 3:54.65     534
  5 Brian Berquist           M56 Canada                 4:03.09     474
  6 Philip Mulkey            M55 United States          4:04.95     461
  7 Joachim Wolff            M55 Germany                4:06.93     448
  8 Stephen A. McGugan       M58 Australia              4:09.19     433
  9 Peter C. Schilhan        M56 Austria                4:09.41     431
 10 Ralph Cilevitz           M55 Canada                 4:23.11     345
 11 Gotthold Knecht          M58 Germany                4:25.53     330
 12 Russell Jacquet-Acea     M57 United States          4:42.63     237
 
Indoor Pentathlon: #5 M60 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                3:33.49     772
  2 Valdis Cela              M62 Latvia                 3:33.52     772
  3 Charles Fred Judson      M64 Canada                 3:35.10     759
  4 Oleg Neumolotov          M61 Russia                 3:42.92     696
  5 Joachim Bernhardt        M61 Germany                3:43.65     690
  6 John Hawkins             M60 Canada                 3:52.15     624
  7 Jean-Claude Deremy       M60 France                 4:09.30     501
  8 Viddy Jermacans          M61 Australia              4:09.49     500
  9 Robert Baker             M64 United States          4:28.95     375
 10 Helmut Hessert           M63 Germany                4:29.86     370
 11 John Yuen                M60 Canada                 4:39.08     317
 
Indoor Pentathlon: #5 M65 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Renwick             M68 Canada                 3:32.68     849
  2 Barry Adams              M67 Canada                 3:38.24     803
  3 Roland Delhomeau         M65 Canada                 4:08.83     572
  4 Heinz Keck               M68 Germany                4:24.51     467
  5 Arthur Gee               M66 Canada                 4:38.78     381
  6 Grant Lamothe            M66 Canada                 4:44.01     351
  7 Robert Sheedy            M69 United States          5:11.73     212
 
M70 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                 3:52.62     775
  2 Ivan Faichak             M70 Ukraine                4:13.99     620
  3 Hans Miekautsch          M72 Austria                4:31.73     503
  4 Kjartan Solvberg         M73 Norway                 4:32.38     499
  5 Ken Daniels              M72 Australia              4:40.41     450
  6 Knut H Skramstad         M72 Norway                 4:43.96     429
  7 Ernest Caffrey           M73 Ireland                4:53.60     375
  8 Donald B. Chambers       M72 Australia              5:00.31     339
  9 Robert Fulton            M70 United States          5:17.58     254
 10 Barnardino Lombao        M71 Spain                  5:34.49     182
 
M75 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States          5:11.09     407
  2 Arnold Nett              M77 Canada                 6:20.79     118
  3 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                 6:53.62      39
 
M80 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Radovan Leovic           M82 Australia              5:19.58     493
  2 Danny Daniels            M81 Canada                 7:04.80      85
 
M85 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Horst Albrecht           M86 Germany                    DNF  
 
W40 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                   9.72     931
  2 Susan Wiemer             W44 United States            10.46     792
  3 Iuliana Kroeger          W41 Canada                   11.27     653
  4 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  11.77     573
  5 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                   11.83     563
 
W45 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States            11.34     748
  2 Darlene Felix            W45 Canada                   11.73     684
 
W50 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                 9.55    1130
  2 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            10.20    1008
  3 Mary Barrett             W51 Ireland                  11.08     852
  4 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   11.73     746
  5 Carla Hoppie             W53 United States            11.84     729
 
W55 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            10.52    1057
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  11.70     858
  3 Colette Ruineau          W56 France                   14.59     451
 
W60 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            10.43    1130
  2 Rhona Trott              W61 Canada                   10.89    1050
  3 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              10.96    1037
  4 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain            14.09     568
  5 Mary Trotto              W62 United States            16.34     312
 
W65 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                11.53    1064
 
W75 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            14.22     931
 
M35 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jeferson Souza           M35 Brazil                    8.69   2    874
  2 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                   8.83   2    841
  3 Guy Major Ngayo          M37 France                    9.17   2    766
  4 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                   9.34   2    730
  5 Marcus Gunther           M36 Germany                   9.88   2    619
  6 Andrew Hogue             M36 United States            10.06   2    585
  7 Chad Norman              M35 United States            10.61   2    486
 
M40 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yannick Le Mouel         M43 France                    8.74     947
  2 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                    9.05     877
  3 Lee Faulkner             M41 United States             9.62     755
  4 James Barr               M42 United States            10.17     646
  5 Gary Silvester           M41 Canada                   10.31     619
  6 Byron Jack               M42 Canada                   11.51     413
 
Indoor Pentathlon: #1 M45 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wan Bakx                 M46 Netherlands               8.69    1040
  2 Christopher Bates        M45 United States             9.28     908
  3 Torsten Grotz            M46 Austria                  10.73     621
  4 Winchester Johnson       M48 Canada                   11.17     543
  5 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                   11.63     468
  6 Rick Cawley              M47 United States            11.84     437
 
Indoor Pentathlon: #1 M50 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randy Frey               M51 United States             8.77   1   1085
  2 Martin Vogel             M50 Germany                   8.82   1   1074
  3 Peter Sladek             M52 Slovakia                  9.82   2    858
  4 Kenneth Thomas           M52 United States             9.96   1    829
  5 Dmitriy Akishev          M51 Russia                   10.26   2    770
  6 Noel Ruebel              M53 United States            10.27   2    768
  7 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                  10.59   1    707
  8 Kevin Sanjari            M50 Canada                   11.41   2    562
  9 Gary Dixon               M52 United States            12.00   1    468
 10 Jeff Brower              M50 United States            14.00   2    211
 -- Domar Carlos Ruiz        M53 Spain                      DNF   1 
 -- Roger C. Pilkington      M51 Australia                  DNF   2 
 -- Hasan Kasap              M53 Turkey                     DNF   1  Medical excuse
 
Indoor Pentathlon: #1 M55 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 William Murray           M56 United States             9.76   1    917
  2 Stephen A. McGugan       M58 Australia                10.13   2    843
  3 Teruyuki Toyama          M57 Japan                    10.48   1    775
  4 Peter C. Schilhan        M56 Austria                  11.11   1    660
  5 Joachim Wolff            M55 Germany                  11.12   1    658
  6 Jose Ramos               M57 Mexico                   11.20   2    644
  7 Philip Mulkey            M55 United States            11.25   2    635
  8 Brian Berquist           M56 Canada                   11.31   1    625
  9 Russell Jacquet-Acea     M57 United States            11.63   2    572
 10 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   11.85   2    535
 11 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              12.86   2    387
 12 Gotthold Knecht          M58 Germany                  13.21   2    340
 -- Menduh Lutfija           M55 Turkey                     DNF   1 
 
Indoor Pentathlon: #1 M60 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                  10.25   1    825
  2 Valdis Cela              M62 Latvia                   10.28   1    820
  3 Robert Baker             M64 United States            10.50   1    777
  4 John Hawkins             M60 Canada                   10.78   2    726
  5 Jean-Claude Deremy       M60 France                   11.29   2    635
  6 Oleg Neumolotov          M61 Russia                   12.08   2    506
  7 Helmut Hessert           M63 Germany                  12.44   1    452
  8 Viddy Jermacans          M61 Australia                12.51   2    442
  9 Charles Fred Judson      M64 Canada                   12.64   1    423
 10 Joachim Bernhardt        M61 Germany                  12.97   1    377
 11 John Yuen                M60 Canada                   14.99   2    154
 
Indoor Pentathlon: #1 M65 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Sheedy            M69 United States            12.07     707
  2 Klaus Mueller            M67 Austria                  12.46     644
  3 Doug Renwick             M68 Canada                   13.07     552
  4 Heinz Keck               M68 Germany                  13.12     545
  5 Grant Lamothe            M66 Canada                   13.25     526
  6 Roland Delhomeau         M65 Canada                   13.26     524
  7 Barry Adams              M67 Canada                   14.05     418
 -- Arthur Gee               M66 Canada                     DNF  
 
M70 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Donald B. Chambers       M72 Australia                10.73   2   1002
  2 John Parks               M70 United States            10.84   1    979
  3 Barnardino Lombao        M71 Spain                    11.04   1    944
  4 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                   11.04   2    944
  5 Kjartan Solvberg         M73 Norway                   11.10   3    932
  6 Robert Fulton            M70 United States            11.24   3    908
  7 Hans Miekautsch          M72 Austria                  11.26   1    903
  8 Ivan Faichak             M70 Ukraine                  11.31   3    896
  9 Knut H Skramstad         M72 Norway                   11.32   2    893
 10 Ken Daniels              M72 Australia                13.04   3    613
 11 Ernest Caffrey           M73 Ireland                  13.36   1    566
 
M75 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            11.32   2    927
  2 Arnold Nett              M77 Canada                   14.26   1    477
 -- Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                     DNF   2 
 
M80 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Danny Daniels            M81 Canada                   14.52   3    724
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                18.35   1    293
 
M85 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  18.63   2    623
 
W40 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                  1.46m     736
  1 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                   1.46m     736
  3 Susan Wiemer             W44 United States            1.37m     621
  4 Iuliana Kroeger          W41 Canada                   1.31m     555
  5 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  1.16m     379
 
W45 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Darlene Felix            W45 Canada                   1.25m     577
  2 Daphne Sluys             W49 United States            1.13m     419
 
W50 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                1.51m    1067
  2 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            1.42m     928
  3 Mary Barrett             W51 Ireland                  1.27m     712
  4 Carla Hoppie             W53 United States            1.24m     666
  5 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   1.15m     544
 
W55 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            1.36m     991
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  1.18m     701
  3 Colette Ruineau          W56 France                   1.06m     523
 
W60 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            1.35m    1145
  2 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              1.20m     867
  2 Rhona Trott              W61 Canada                   1.20m     867
  4 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain            1.08m     666
  5 Mary Trotto              W62 United States            1.02m     566
 
W65 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                1.17m     978
 
W75 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            1.02m    1080
 
M35 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeferson Souza           M35 Brazil                   1.72m     636
  2 Marcus Gunther           M36 Germany                  1.69m     610
  3 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                  1.63m     552
  3 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                  1.63m     552
  5 Guy Major Ngayo          M37 France                   1.54m     480
  6 Chad Norman              M35 United States            1.48m     434
  7 Andrew Hogue             M36 United States            1.45m     404
 
M40 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                   1.75m     740
  2 James Barr               M42 United States            1.72m     714
  3 Yannick Le Mouel         M43 France                   1.63m     627
  4 Lee Faulkner             M41 United States            1.57m     569
  4 Gary Silvester           M41 Canada                   1.57m     569
  6 Byron Jack               M42 Canada                   1.48m     488
 
Indoor Pentathlon: #4 M45 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Bates        M45 United States            1.82m     906
  2 Torsten Grotz            M46 Austria                  1.58m     653
  3 Winchester Johnson       M48 Canada                   1.52m     593
  4 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                   1.46m     536
  4 Rick Cawley              M47 United States            1.46m     536
 
Indoor Pentathlon: #4 M50 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin Vogel             M50 Germany                  1.68m     850
  2 Peter Sladek             M52 Slovakia                 1.65m     822
  2 Kenneth Thomas           M52 United States            1.65m     822
  4 Noel Ruebel              M53 United States            1.62m     785
  4 Randy Frey               M51 United States            1.62m     785
  4 Jeff Brower              M50 United States            1.62m     785
  4 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                  1.62m     785
  8 Dmitriy Akishev          M51 Russia                   1.59m     749
  9 Kevin Sanjari            M50 Canada                   1.53m     687
 10 Gary Dixon               M52 United States            1.41m     560
 11 Roger C. Pilkington      M51 Australia                1.32m     472
 
Indoor Pentathlon: #4 M55 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Murray           M56 United States            1.66m     934
  2 Jose Ramos               M57 Mexico                   1.54m     794
  3 Gotthold Knecht          M58 Germany                  1.51m     758
  4 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              1.48m     723
  5 Joachim Wolff            M55 Germany                  1.45m     687
  5 Teruyuki Toyama          M57 Japan                    1.45m     687
  7 Stephen A. McGugan       M58 Australia                1.42m     653
  8 Peter C. Schilhan        M56 Austria                  1.39m     619
  9 Philip Mulkey            M55 United States            1.30m     528
 10 Brian Berquist           M56 Canada                   1.27m     496
 10 Russell Jacquet-Acea     M57 United States            1.27m     496
 10 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   1.27m     496
 
Indoor Pentathlon: #4 M60 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hawkins             M60 Canada                   1.64m    1041
  2 Valdis Cela              M62 Latvia                   1.55m     915
  3 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                  1.52m     878
  4 Jean-Claude Deremy       M60 France                   1.43m     767
  5 Robert Baker             M64 United States            1.40m     731
  6 Charles Fred Judson      M64 Canada                   1.28m     585
  6 Viddy Jermacans          M61 Australia                1.28m     585
  6 John Yuen                M60 Canada                   1.28m     585
  9 Joachim Bernhardt        M61 Germany                  1.25m     552
  9 Oleg Neumolotov          M61 Russia                   1.25m     552
 11 Helmut Hessert           M63 Germany                  1.19m     488
 
Indoor Pentathlon: #4 M65 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roland Delhomeau         M65 Canada                   1.35m     776
  1 Robert Sheedy            M69 United States            1.35m     776
  3 Doug Renwick             M68 Canada                   1.23m     619
  4 Heinz Keck               M68 Germany                  1.20m     585
  5 Barry Adams              M67 Canada                   1.14m     512
  5 Grant Lamothe            M66 Canada                   1.14m     512
  7 Arthur Gee               M66 Canada                   1.05m     411
 
M70 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barnardino Lombao        M71 Spain                    1.32m     859
  1 Hans Miekautsch          M72 Austria                  1.32m     859
  3 Kjartan Solvberg         M73 Norway                   1.29m     813
  4 Ivan Faichak             M70 Ukraine                  1.26m     767
  4 Robert Fulton            M70 United States            1.26m     767
  4 Knut H Skramstad         M72 Norway                   1.26m     767
  4 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                   1.26m     767
  8 Ken Daniels              M72 Australia                1.14m     602
  9 Donald B. Chambers       M72 Australia                1.11m     569
 10 Ernest Caffrey           M73 Ireland                  1.08m     528
 
M75 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            1.26m     906
  2 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   1.17m     767
  3 Arnold Nett              M77 Canada                   1.11m     679
 
M80 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Danny Daniels            M81 Canada                   1.05m     714
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                0.96m     569
 
M85 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Horst Albrecht           M86 Germany                     NH  
 
W40 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                  4.44m     530
  2 Susan Wiemer             W44 United States            4.30m     487
  3 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                   4.23m     469
  4 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  3.73m     333
  5 Iuliana Kroeger          W41 Canada                   3.59m     296
 
W45 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States            4.31m     576
  2 Darlene Felix            W45 Canada                   3.95m     461
 
W50 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                5.16m    1001
  2 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            4.09m     595
  2 Mary Barrett             W51 Ireland                  4.09m     595
  4 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   4.02m     570
  5 Carla Hoppie             W53 United States            3.72m     472
 
W55 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            4.31m     792
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  3.62m     527
  3 Colette Ruineau          W56 France                   3.18m     376
 
W60 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States            4.06m     825
  2 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              3.73m     683
  3 Rhona Trott              W61 Canada                   3.49m     584
  4 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain            3.06m     418
  5 Mary Trotto              W62 United States            2.17m     135
 
W65 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                3.13m     551
 
W75 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            2.58m     551
 
M35 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                  5.90m     630
  2 Jeferson Souza           M35 Brazil                   5.69m     582
  3 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                  5.51m     542
  4 Marcus Gunther           M36 Germany                  5.47m     531
  5 Guy Major Ngayo          M37 France                   5.33m     502
  6 Andrew Hogue             M36 United States            4.84m     398
  7 Chad Norman              M35 United States            4.71m     373
 
M40 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yannick Le Mouel         M43 France                   6.05m     748
  2 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                   5.92m     713
  3 James Barr               M42 United States            5.62m     639
  4 Gary Silvester           M41 Canada                   5.30m     561
  5 Byron Jack               M42 Canada                   4.91m     471
  6 Lee Faulkner             M41 United States            4.88m     465
 
Indoor Pentathlon: #2 M45 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Bates        M45 United States            6.08m     852
  2 Wan Bakx                 M46 Netherlands              5.93m     809
  3 Winchester Johnson       M48 Canada                   5.36m     655
  4 Torsten Grotz            M46 Austria                  4.89m     535
  5 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                   4.77m     506
  6 Rick Cawley              M47 United States            4.03m     335
 
Indoor Pentathlon: #2 M50 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kenneth Thomas           M52 United States            5.70m     850
  2 Martin Vogel             M50 Germany                  5.52m     795
  3 Randy Frey               M51 United States            5.36m     748
  4 Peter Sladek             M52 Slovakia                 5.30m     732
  5 Kevin Sanjari            M50 Canada                   4.95m     632
  6 Jeff Brower              M50 United States            4.94m     628
  6 Gary Dixon               M52 United States            4.94m     628
  8 Noel Ruebel              M53 United States            4.92m     624
  9 Dmitriy Akishev          M51 Russia                   4.89m     615
 10 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                  4.81m     593
 11 Roger C. Pilkington      M51 Australia                3.25m     217
 
Indoor Pentathlon: #2 M55 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Murray           M56 United States            5.08m     769
  2 Teruyuki Toyama          M57 Japan                    4.83m     693
  3 Peter C. Schilhan        M56 Austria                  4.63m     632
  4 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   4.52m     600
  5 Philip Mulkey            M55 United States            4.38m     559
  6 Joachim Wolff            M55 Germany                  4.37m     556
  7 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              4.29m     533
  8 Jose Ramos               M57 Mexico                   4.21m     510
  9 Stephen A. McGugan       M58 Australia                4.17m     500
 10 Gotthold Knecht          M58 Germany                  4.13m     490
 11 Brian Berquist           M56 Canada                   4.07m     473
 12 Russell Jacquet-Acea     M57 United States            3.52m     330
 
Indoor Pentathlon: #2 M60 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Valdis Cela              M62 Latvia                   5.08m     891
  2 John Hawkins             M60 Canada                   4.85m     811
  3 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                  4.58m     720
  4 Robert Baker             M64 United States            4.39m     657
  5 Oleg Neumolotov          M61 Russia                   4.20m     597
  6 Viddy Jermacans          M61 Australia                4.12m     571
  6 Jean-Claude Deremy       M60 France                   4.12m     571
  8 Helmut Hessert           M63 Germany                  4.04m     548
  9 Joachim Bernhardt        M61 Germany                  4.01m     540
 10 Charles Fred Judson      M64 Canada                   4.00m     535
 11 John Yuen                M60 Canada                   3.85m     490
 
Indoor Pentathlon: #2 M65 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Renwick             M68 Canada                   3.98m     628
  2 Heinz Keck               M68 Germany                  3.97m     626
  3 Grant Lamothe            M66 Canada                   3.91m     604
  4 Barry Adams              M67 Canada                   3.71m     537
  5 Robert Sheedy            M69 United States            3.66m     521
  6 Klaus Mueller            M67 Austria                  3.63m     512
  7 Roland Delhomeau         M65 Canada                   3.53m     479
  8 Arthur Gee               M66 Canada                   3.30m     407
 
M70 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                   4.17m     826
  2 Ivan Faichak             M70 Ukraine                  4.07m     788
  3 Knut H Skramstad         M72 Norway                   4.00m     760
  4 Barnardino Lombao        M71 Spain                    3.99m     755
  5 Kjartan Solvberg         M73 Norway                   3.90m     720
  6 Hans Miekautsch          M72 Austria                  3.83m     693
  7 John Parks               M70 United States            3.71m     648
  7 Robert Fulton            M70 United States            3.71m     648
  9 Donald B. Chambers       M72 Australia                3.70m     644
 10 Ernest Caffrey           M73 Ireland                  3.60m     606
 11 Ken Daniels              M72 Australia                3.35m     516
 
M75 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            4.09m     955
  2 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   3.12m     540
  3 Arnold Nett              M77 Canada                   2.99m     490
 
M80 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Danny Daniels            M81 Canada                   2.70m     487
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                2.69m     483
 
M85 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  2.88m     762
 
W40 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                 10.33m     668
  2 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                   9.55m     608
  3 Susan Wiemer             W44 United States            9.10m     573
  4 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                  8.98m     564
  5 Iuliana Kroeger          W41 Canada                   6.71m     390
 
W45 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States            7.99m     564
  2 Darlene Felix            W45 Canada                   6.20m     410
 
W50 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia               12.30m     999
  2 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                   9.64m     752
  3 Mary Barrett             W51 Ireland                  9.46m     735
  4 Carla Hoppie             W53 United States            9.27m     718
  5 Hazel A. Barker          W50 Great Britain            9.12m     704
 
W55 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States            8.98m     770
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                  8.54m     725
  3 Colette Ruineau          W56 France                   6.58m     529
 
W60 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Margaritha Dahler        W62 Switzerland              9.27m     898
  2 Rhona Trott              W61 Canada                   7.50m     700
  3 Phil Raschker            W63 United States            7.44m     693
  4 Mary Trotto              W62 United States            6.88m     631
  5 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain            6.58m     598
 
W65 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                6.57m     682
 
W75 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States            6.49m     919
 
M35 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Guy Major Ngayo          M37 France                  12.17m     617
  2 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                 11.70m     588
  3 Jeferson Souza           M35 Brazil                  11.07m     550
  4 Marcus Gunther           M36 Germany                  9.67m     466
  5 Chad Norman              M35 United States            8.67m     406
  6 Andrew Hogue             M36 United States            8.60m     402
  7 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                  7.55m     340
 
M40 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Barr               M42 United States           12.48m     656
  2 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                  10.93m     559
  3 Gary Silvester           M41 Canada                  10.37m     525
  4 Yannick Le Mouel         M43 France                   8.88m     433
  5 Lee Faulkner             M41 United States            8.85m     431
  6 Byron Jack               M42 Canada                   8.64m     418
 
Indoor Pentathlon: #3 M45 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Bates        M45 United States           11.99m     688
  2 Konstantinos Chamouroudi M49 Greece                  10.68m     599
  3 Winchester Johnson       M48 Canada                  10.32m     575
  4 Wan Bakx                 M46 Netherlands              8.98m     485
  5 Torsten Grotz            M46 Austria                  8.60m     460
  6 Rick Cawley              M47 United States            8.40m     447
 
Indoor Pentathlon: #3 M50 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin Vogel             M50 Germany                 13.62m     827
  2 Gary Dixon               M52 United States           11.75m     696
  3 Noel Ruebel              M53 United States           11.58m     684
  4 Randy Frey               M51 United States           11.24m     661
  5 Peter Sladek             M52 Slovakia                10.34m     597
  6 Kevin Sanjari            M50 Canada                  10.18m     586
  7 Jeff Brower              M50 United States            9.62m     548
  8 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                  9.01m     505
  9 Dmitriy Akishev          M51 Russia                   8.57m     475
 10 Kenneth Thomas           M52 United States            8.54m     473
 11 Roger C. Pilkington      M51 Australia                7.13m     376
 
Indoor Pentathlon: #3 M55 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Murray           M56 United States           11.59m     775
  2 Brian Berquist           M56 Canada                  10.35m     678
  3 Peter C. Schilhan        M56 Austria                 10.32m     676
  4 Philip Mulkey            M55 United States            9.68m     626
  5 Teruyuki Toyama          M57 Japan                    9.41m     605
  6 Stephen A. McGugan       M58 Australia                8.90m     566
  7 Ralph Cilevitz           M55 Canada                   8.13m     507
  8 Joachim Wolff            M55 Germany                  8.07m     502
  9 Jose Ramos               M57 Mexico                   8.04m     499
 10 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands              8.01m     498
 11 Gotthold Knecht          M58 Germany                  7.93m     491
 12 Russell Jacquet-Acea     M57 United States            7.75m     478
 
Indoor Pentathlon: #3 M60 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hawkins             M60 Canada                  13.07m     888
  2 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                 11.65m     777
  3 Robert Baker             M64 United States           10.86m     715
  4 Helmut Hessert           M63 Germany                 10.47m     686
  5 Valdis Cela              M62 Latvia                  10.02m     650
  6 Jean-Claude Deremy       M60 France                   9.42m     604
  7 Joachim Bernhardt        M61 Germany                  9.29m     594
  8 Oleg Neumolotov          M61 Russia                   8.45m     530
  9 Charles Fred Judson      M64 Canada                   8.18m     509
 10 Viddy Jermacans          M61 Australia                8.06m     499
 11 John Yuen                M60 Canada                   7.99m     494
 
Indoor Pentathlon: #3 M65 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Sheedy            M69 United States            9.99m     771
  2 Grant Lamothe            M66 Canada                   9.26m     705
  3 Heinz Keck               M68 Germany                  9.12m     693
  4 Barry Adams              M67 Canada                   8.77m     661
  5 Roland Delhomeau         M65 Canada                   7.25m     526
  6 Arthur Gee               M66 Canada                   6.67m     474
  7 Doug Renwick             M68 Canada                   6.62m     470
 
M70 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kjartan Solvberg         M73 Norway                  11.78m     810
  2 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                  11.05m     752
  3 Robert Fulton            M70 United States           10.74m     727
  4 Knut H Skramstad         M72 Norway                  10.59m     715
  5 Barnardino Lombao        M71 Spain                    9.27m     610
  6 Donald B. Chambers       M72 Australia                8.85m     577
  7 Ivan Faichak             M70 Ukraine                  8.75m     569
  8 Ernest Caffrey           M73 Ireland                  8.50m     549
  9 John Parks               M70 United States            8.35m     537
 10 Hans Miekautsch          M72 Austria                  7.77m     492
 11 Ken Daniels              M72 Australia                7.47m     469
 
M75 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States            8.79m     681
  2 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                   8.76m     678
  3 Arnold Nett              M77 Canada                   7.75m     585
 
M80 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Danny Daniels            M81 Canada                   7.87m     617
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                7.07m     542
 
M85 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                  6.08m     579
 
W40 Indoor Pentathlon
================================================================
      40 WMA: R  4125                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerladine Finnegan       W44 Ireland                   3514  
  2 Susan Wiemer             W44 United States             3026  
  3 Ilona Kojalovica         W43 Latvia                    2940  
  4 Iuliana Kroeger          W41 Canada                    2073  
  5 Liz McCarthy-Coomey      W42 Ireland                   1849  
 
W45 Indoor Pentathlon
================================================================
      45 WMA: R  4376                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daphne Sluys             W49 United States             2827  
  2 Darlene Felix            W45 Canada                    2648  
 
W50 Indoor Pentathlon
================================================================
      50 WMA: R  4616                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Kay                W50 Australia                 4906R 
  2 Hazel A. Barker          W50 Great Britain             3612  
  3 Mary Barrett             W51 Ireland                   3322  
  4 Carla Hoppie             W53 United States             3232  
  5 Jovette Jolicoeur        W50 Canada                    3228  
 
W55 Indoor Pentathlon
================================================================
      55 WMA: R  4739                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rita Hanscom             W55 United States             4190  
  2 Grania Leaping Rabbit    W58 Germany                   3147  
  3 Colette Ruineau          W56 France                    2293  
 
W60 Indoor Pentathlon
================================================================
      60 WMA: R  4844                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Raschker            W63 United States             4532  
  2 Margaritha Dahler        W62 Switzerland               4068  
  3 Rhona Trott              W61 Canada                    3887  
  4 Patricia I. Oakes        W63 Great Britain             2269  
  5 Mary Trotto              W62 United States             1966  
 
W65 Indoor Pentathlon
================================================================
      65 WMA: R  4899                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marjorie J Allison       W65 Australia                 4199  
 
W75 Indoor Pentathlon
================================================================
      75 WMA: R  3960                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christel Donley          W75 United States             3481  
 
M35 Indoor Pentathlon
================================================================
      35 WMA: R  3770                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeferson Souza           M35 Brazil                    3320  
  2 Wolfgang Fuhrmann        M35 Germany                   3188  
  3 Guy Major Ngayo          M37 France                    2941  
  4 Denys Kuvaiev            M39 Ukraine                   2804  
  5 Andrew Hogue             M36 United States             2488  
  6 Chad Norman              M35 United States             2393  
  7 Marcus Gunther           M36 Germany                   2226  
 
M40 Indoor Pentathlon
================================================================
      40 WMA: R  4155                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yannick Le Mouel         M43 France                    3499  
  2 Nikolaos Arvanitis       M42 Greece                    3327  
  3 James Barr               M42 United States             3157  
  4 Lee Faulkner             M41 United States             2926  
  5 Gary Silvester           M41 Canada                    2827  
  6 Byron Jack               M42 Canada                    2215  
 
M45 Indoor Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4062                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christopher Bates        M45 United States             4110R 
  2 Winchester Johnson       M48 Canada                    2972  
  3 Torsten Grotz            M46 Austria                   2800  
  4 Rick Cawley              M47 United States             2334  
 
M50 Indoor Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4256                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin Vogel             M50 Germany                   4155  
  2 Randy Frey               M51 United States             3887  
  3 Peter Sladek             M52 Slovakia                  3695  
  4 Kenneth Thomas           M52 United States             3604  
  5 Dmitriy Akishev          M51 Russia                    3494  
  6 Noel Ruebel              M53 United States             3438  
  7 Per E. Rasmussen         M50 Denmark                   3220  
  8 Kevin Sanjari            M50 Canada                    3035  
  9 Jeff Brower              M50 United States             2831  
 10 Gary Dixon               M52 United States             2684  
 11 Roger C. Pilkington      M51 Australia                 1405  
 
M55 Indoor Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4384                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 William Murray           M56 United States             4097  
  2 Teruyuki Toyama          M57 Japan                     3328  
  3 Peter C. Schilhan        M56 Austria                   3018  
  4 Stephen A. McGugan       M58 Australia                 2995  
  5 Jose Ramos               M57 Mexico                    2981  
  6 Joachim Wolff            M55 Germany                   2851  
  7 Philip Mulkey            M55 United States             2809  
  8 Dirk-Jan Giskes          M55 Netherlands               2776  
  9 Brian Berquist           M56 Canada                    2746  
 10 Ralph Cilevitz           M55 Canada                    2483  
 11 Gotthold Knecht          M58 Germany                   2409  
 12 Russell Jacquet-Acea     M57 United States             2113  
 
M60 Indoor Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4546                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Hawkins             M60 Canada                    4090  
  2 Valdis Cela              M62 Latvia                    4048  
  3 Stefan Hallgrimsson      M61 Iceland                   3972  
  4 Robert Baker             M64 United States             3255  
  5 Jean-Claude Deremy       M60 France                    3078  
  6 Oleg Neumolotov          M61 Russia                    2881  
  7 Charles Fred Judson      M64 Canada                    2811  
  8 Joachim Bernhardt        M61 Germany                   2753  
  9 Viddy Jermacans          M61 Australia                 2597  
 10 Helmut Hessert           M63 Germany                   2544  
 11 John Yuen                M60 Canada                    2040  
 
M65 Indoor Pentathlon
================================================================
         WMA: R  4824                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Doug Renwick             M68 Canada                    3118  
  2 Robert Sheedy            M69 United States             2987  
  3 Barry Adams              M67 Canada                    2931  
  4 Heinz Keck               M68 Germany                   2916  
  5 Roland Delhomeau         M65 Canada                    2877  
  6 Grant Lamothe            M66 Canada                    2698  
  7 Arthur Gee               M66 Canada                    1673  
 
M70 Indoor Pentathlon
================================================================
      70 WMA: R  4314                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vladimir Lushchikov      M70 Russia                    4064  
  2 Kjartan Solvberg         M73 Norway                    3774  
  3 Ivan Faichak             M70 Ukraine                   3640  
  4 Knut H Skramstad         M72 Norway                    3564  
  5 Hans Miekautsch          M72 Austria                   3450  
  6 Barnardino Lombao        M71 Spain                     3350  
  7 Robert Fulton            M70 United States             3304  
  8 Donald B. Chambers       M72 Australia                 3131  
  9 Ken Daniels              M72 Australia                 2650  
 10 Ernest Caffrey           M73 Ireland                   2624  
 
M75 Indoor Pentathlon
================================================================
      75 WMA: R  4437                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Hewitt            M76 United States             3876  
  2 Arnold Nett              M77 Canada                    2349  
  3 Hikmet Kandeydi          M77 Turkey                    2024  
 
M80 Indoor Pentathlon
================================================================
      80 WMA: R  4096                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Danny Daniels            M81 Canada                    2627  
  2 Radovan Leovic           M82 Australia                 2380  
 
M85 Indoor Pentathlon
================================================================
      85 WMA: R  3755                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany                   1964  
 
W35 3000 Meter Race Walk
================================================================
      35 WMA: R 12:28.76                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caroline Samson          W39 Canada                17:20.83  
  2 Paola Rodriguez Ruah     W36 Canada                19:20.33  
 
W40 3000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: R 12:33.10                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Milena Megli             W43 Italy                 15:33.20  
  2 Susan Brooke             W44 Canada                15:45.77  
  3 Liland Hanne             W40 Norway                16:00.51  
  4 Sharon O'Leary           W41 Canada                17:51.11  
 
W45 3000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: R 13:08.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ada G Booyens            W48 South  Africa         15:57.06  
  2 Elizabeth Hulley         W46 Canada                16:06.36  
  3 Anne Gormley             W46 Ireland               18:27.12  
  4 Nina Solvaar Saelen      W46 Norway                18:44.50  
  5 Mette Krogenaes          W45 Norway                21:05.23  
  6 Claudia Otte             W47 Germany               21:51.73  
 
W50 3000 Meter Race Walk
================================================================
         WMA: R 15:04.35                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janice McCaffrey         W50 Canada                15:24.99  
  2 Nancy Sweazey            W54 Canada                16:58.48  
  3 Linda Wilson             W54 Canada                17:02.04  
  4 Veronique Cochereau      W50 France                17:04.28  
  5 Michelle Rodrigue-Poscen W50 Canada                17:34.36  
  6 Ilona Kirchesch          W51 Germany               17:44.76  
  7 Tina Donkers             W54 Canada                18:22.38  
  8 Sandra Archibald         W50 Canada                18:37.69  
  9 Catherine Ens            W53 Canada                18:40.90  
 10 Linda Keatley-Campbell   W53 Canada                19:09.24  
 11 Silvia Viramontes Romero W52 Mexico                20:16.89  
 12 Ediana Cavallaro         W52 Brazil                23:28.30  
 -- Rebecca Penoyar          W51 United States              DNF  
 
W55 3000 Meter Race Walk
================================================================
      55 WMA: R 15:37.44                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johanna Flipsen          W55 Canada                17:00.52  
  2 Sherry Watts             W56 Canada                17:32.41  
  3 Marianne Martino         W59 United States         17:47.01  
  4 Liudmila Nityagovskaya   W55 Russia                18:15.48  
  5 Joanne Turner            W57 Canada                18:37.55  
  6 Joanne Gage              W55 Canada                18:39.54  
  7 Joanne Crerar            W56 Canada                18:40.41  
  8 Kathleen Kane            W56 Canada                19:37.04  
  9 Gonzalez Arambula Ayde   W57 Mexico                20:53.06  
 10 Linda Haas               W59 Canada                22:16.86  
 11 Rosalinda Estrada Valdez W57 Mexico                23:51.82  
 
W60 3000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: R 15:54.75  3/3/2010    Heather R. Carr, Australia               
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather R. Carr          W60 Australia             15:54.75R 
  2 Olga Buitrago            W62 Argentina             18:36.19  
  3 Janet Moskwa             W60 Canada                19:04.50  
  4 Kathleen Frable          W64 United States         19:51.63  
 
W65 3000 Meter Race Walk
================================================================
      65 WMA: R 17:38.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Riet Jonkers             W66 Netherlands           19:49.59  
  2 Ann Marie Rosenitsch     W69 Canada                20:06.90  
  3 Halldis M. Nagell-Dahl   W67 Norway                20:24.27  
  4 Ursula Herrendoerfer     W69 Germany               21:19.73  
  5 Eileen Sarkar            W67 Canada                21:26.57  
  6 Dianne Van Leeuwen       W69 Canada                21:45.72  
 
W70 3000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: R 18:26.50                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bev McCall               W73 United States         20:03.45  
  2 Jill L. Langford         W70 Great Britain         20:09.07  
  3 Rita Sinkovec            W70 United States         20:09.53  
 
W75 3000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: R 20:50.01                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruth Carrier             W79 Canada                25:04.56  
  2 Myrtle Acton             W77 Canada                26:02.10  
 
W80 3000 Meter Race Walk
================================================================
      80 WMA: R 21:34.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Petra Estrada Esquivel   W80 Mexico                23:53.84  
  2 Hildegard Buschhaus      W81 Canada                25:51.70  
  3 Elena N Pagu             W83 Romania               26:36.78  
 
M40 3000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: R 12:25.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christer Svensson        M40 Sweden                13:38.39  
  2 Franz Kropik             M42 Austria               15:22.76  
  3 Karsten Staedler         M41 Germany               16:19.98  
  4 Emmanuel Tardi           M43 France                20:50.25  
 
M45 3000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: R 12:21.55                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guadalupe De Los Angeles M49 Mexico                13:19.52  
  2 Sergio Antonio Gutierrez M48 Costa Rica            13:34.13  
  3 Dick Gnauck              M45 Germany               13:39.73  
  4 Glen Bodet               M48 United States         13:52.11  
  5 Klaus Dietsche           M47 Germany               13:55.66  
  6 Ronald Papst             M47 Germany               15:11.34  
  7 Michael Blanchard        M48 United States         16:30.90  
  8 Luis Hernan Tovar        M46 Venezuela             19:12.20  
  9 Art Morrow               M45 United States         19:13.58  
 10 Lawrence Reynolds        M49 United States         23:02.98  
 -- Behrooz Khaksari         M45 Iran                        DQ   Rule # 230.1
 
M50 3000 Meter Race Walk
================================================================
         WMA: R 12:34.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jonathan Matthews        M53 United States         13:05.14  
  2 Dirk Bogaert             M51 Belgium               14:12.06  
  3 James Kenney             M53 Canada                14:14.16  
  4 Sergey Lyzhin            M54 Russia                14:57.14  
  5 Franco Venturi Degli Esp M53 Italy                 14:59.51  
  6 Serge Marvingt           M51 France                15:44.39  
  7 David Keenan             M52 Canada                15:45.81  
  8 Tommy Aunan              M50 United States         16:29.58  
  9 Adan Mendez Montiel      M52 Mexico                17:01.51  
 10 Jose Luis Hernandez      M52 Mexico                21:49.00  
 
M55 3000 Meter Race Walk
================================================================
         WMA: R 13:09.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alfons Schwarz           M55 Germany               15:37.36  
  2 Gerald Dragomir          M58 Canada                15:42.36  
  3 Klaus Thiedmann          M55 Germany               16:02.34  
  4 Steve Harper             M59 United States         16:06.90  
  5 Juergen Bruegel          M56 Germany               16:55.09  
  6 Hypolito DA Silveira     M57 Brazil                16:56.50  
  7 Shinichiro Tsujitani     M57 Japan                 17:57.04  
  8 Sergio Domizi            M56 Italy                 18:24.85  
  9 Albert Harmse            M55 Canada                19:04.96  
 10 Gary Davis               M55 Canada                19:22.24  
 -- Henry Charrois           M58 Canada                     DNF  
 -- Christopher Penoyar      M57 United States               DQ   Rule 230.1
 
M60 3000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: R 14:22.23                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ludwig M. Niestelberger  M61 Austria               15:03.35  
  2 John D. Hall             M61 Great Britain         15:17.08  
  3 Luigi Giannuzzi          M61 Italy                 16:07.63  
  4 Norman Frable            M64 United States         16:24.98  
  5 Mario Fiori              M62 Italy                 16:28.61  
 
M65 3000 Meter Race Walk
================================================================
      65 WMA: R 15:29.70                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colin Turner             M65 Great Britain         15:59.55  
  2 Marcel Jobin             M68 Canada                16:05.22  
  3 Vladimir Karlov          M69 Russia                16:20.98  
  4 John Kittredge           M65 Canada                16:51.63  
  5 Hermann Strieder         M69 Austria               16:51.66  
  6 Bill Purves              M66 Hong Kong             17:10.37  
  7 Arvid Bjorsvik           M66 Norway                17:52.47  
  8 Francois Poncin          M65 France                19:08.96  
  9 Arthur Lillefosse        M65 Norway                19:18.53  
 10 Richard Roberts          M67 Canada                20:53.50  
 11 Anthony Haas             M66 Canada                21:03.44  
 -- Apostolos Venetiadis     M66 Greece                      DQ   Rule # 230
 
M70 3000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: R 15:39.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Zigurds Irbe             M74 Latvia                17:33.23  
  2 Gunars Rubenis           M71 Latvia                17:56.48  
  3 Klaus Gottert            M71 Germany               18:19.25  
  4 Gunars Janis Mikulis     M72 Latvia                21:12.76  
  5 Bernie Finch             M70 United States         21:16.76  
  6 Gurdev Singh             M71 India                 21:41.13  
 
M75 3000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: R 17:02.20                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alfred Du Bois           M78 United States         20:04.35  
  2 Yury Popov               M75 Russia                21:15.33  
  3 Sadegh Shirzad           M76 Iran                  21:40.03  
  4 Henry De Silva           M76 Great Britain         21:57.33  
  5 John C. May              M79 Great Britain         22:25.83  
  6 Gurdev Uppal             M77 Canada                26:50.85  
 
M80 3000 Meter Race Walk
================================================================
      80 WMA: R 17:41.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Starr               M81 United States         20:45.90  
 
M85 3000 Meter Race Walk
================================================================
      85 WMA: R 21:16.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horst Albrecht           M86 Germany               25:05.13  
 
W35 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      35 WMA: R 42:52.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 35
  1 Jolene Bergeson          W38 Canada              1:06:29.40  
  2 Paola Rodriguez Ruah     W36 Canada              1:07:02.20  
 
W40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: R 47:07.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40
  1 Milena Megli             W43 Italy                 54:06.80  
  2 Susan Brooke             W44 Canada                55:33.80  
  3 Liland Hanne             W40 Norway                57:21.70  
  4 Sharon O'Leary           W41 Canada              1:01:54.10  
 
W45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: R 46:35.65                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 45
  1 Ada G Booyens            W48 South  Africa         54:23.30  
  2 Elizabeth Hulley         W46 Canada                58:21.70  
  3 Anne Gormley             W46 Ireland             1:05:18.10  
  4 Nina Solvaar Saelen      W46 Norway              1:07:30.10  
  5 Mette Krogenaes          W45 Norway              1:13:06.40  
  6 Claudia Otte             W47 Germany             1:19:50.00  
 
W50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: R 48:28.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50
  1 Janice McCaffrey         W50 Canada                55:24.20  
  2 Veronique Cochereau      W50 France              1:00:18.00  
  3 Linda Wilson             W54 Canada              1:00:36.50  
  4 Michelle Rodrigue-Poscen W50 Canada              1:03:21.90  
  5 Sandra Archibald         W50 Canada              1:03:37.80  
  6 Ilona Kirchesch          W51 Germany             1:04:48.90  
  7 Tina Donkers             W54 Canada              1:05:14.70  
  8 Linda Keatley-Campbell   W53 Canada              1:05:27.60  
  9 Silvia Viramontes Romero W52 Mexico              1:15:03.30  
 10 Janet Anderson           W52 Canada              1:15:27.40  
 -- Nancy Sweazey            W54 Canada                     DNF  
 
W55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: R 53:42.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 55
  1 Johanna Flipsen          W55 Canada                57:14.80  
  2 Marianne Martino         W59 United States       1:00:29.00  
  3 Sherry Watts             W56 Canada              1:00:41.80  
  4 Liudmila Nityagovskaya   W55 Russia              1:03:58.30  
  5 Joanne Crerar            W56 Canada              1:05:45.00  
  6 Kathleen Kane            W56 Canada              1:07:54.00  
  7 Joanne Turner            W57 Canada              1:08:26.60  
  8 Gonzalez Arambula Ayde   W57 Mexico              1:16:16.90  
  9 Rosalinda Estrada Valdez W57 Mexico              1:24:38.50  
 -- Linda Haas               W59 Canada                      DQ  
 
W60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: R 55:12.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 60
  1 Heather R. Carr          W60 Australia             56:17.10  
  2 Olga Buitrago            W62 Argentina           1:05:34.40  
  3 Janet Moskwa             W60 Canada              1:06:18.40  
  4 Kathleen Frable          W64 United States       1:08:33.40  
  5 Penny Jacob              W60 Canada              1:31:37.70  
 
W65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: R 55:32.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 65
  1 Halldis M. Nagell-Dahl   W67 Norway              1:11:29.90  
  2 Ursula Herrendoerfer     W69 Germany             1:12:34.10  
  3 Dianne Van Leeuwen       W69 Canada              1:14:16.80  
 
W70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: R 1:00:18.00                                                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 70
  1 Bev McCall               W73 United States       1:09:22.50  
  2 Jill L. Langford         W70 Great Britain       1:09:36.80  
  3 Rita Sinkovec            W70 United States       1:09:38.50  
 
W80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: R 1:15:41.70                                                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 80
  1 Petra Estrada Esquivel   W80 Mexico              1:23:38.00  
  2 Elena N Pagu             W83 Romania             1:28:50.20  
 
M40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: R 40:08.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40
  1 Christer Svensson        M40 Sweden                48:08.60  
  2 Franz Kropik             M42 Austria               55:54.80  
  3 Karsten Staedler         M41 Germany               56:30.20  
  4 Emmanuel Tardi           M43 France              1:08:04.90  
 
M45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: R 42:18.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 45
  1 Guadalupe De Los Angeles M49 Mexico                47:13.70  
  2 Sergio Antonio Gutierrez M48 Costa Rica            47:40.30  
  3 Dick Gnauck              M45 Germany               48:17.70  
  4 Glen Bodet               M48 United States         50:12.90  
  5 Klaus Dietsche           M47 Germany               50:25.10  
  6 Ronald Papst             M47 Germany               52:44.10  
  7 Markus Reifinger         M49 Austria               56:52.60  
  8 Michael Blanchard        M48 United States         58:20.80  
  9 Behrooz Khaksari         M45 Iran                1:03:46.20  
 10 Art Morrow               M45 United States       1:08:30.40  
 
M50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: R 42:20.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50
  1 Jonathan Matthews        M53 United States         46:34.20  
  2 Dirk Bogaert             M51 Belgium               51:38.20  
  3 Franco Venturi Degli Esp M53 Italy                 52:15.70  
  4 James Kenney             M53 Canada                52:27.20  
  5 Sergey Lyzhin            M54 Russia                52:58.60  
  6 David Keenan             M52 Canada                55:41.40  
  7 Serge Marvingt           M51 France                56:04.90  
  8 Tommy Aunan              M50 United States         57:41.60  
  9 Adan Mendez Montiel      M52 Mexico              1:00:59.50  
 10 Peter Stuck              M53 Austria             1:05:30.60  
 11 Pedro S Forero           M50 Columbia            1:07:17.10  
 12 Chandra Shekar Nanjundap M53 India               1:21:07.20  
 
M55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: R 43:59.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 55
  1 Gerald Dragomir          M58 Canada                52:31.10  
  2 Steve Harper             M59 United States         55:58.40  
  3 Henry Charrois           M58 Canada                56:13.00  
  4 Klaus Thiedmann          M55 Germany               56:22.50  
  5 Juergen Bruegel          M56 Germany               59:11.10  
  6 Shinichiro Tsujitani     M57 Japan               1:02:56.80  
  7 Sergio Domizi            M56 Italy               1:05:28.50  
  8 Albert Harmse            M55 Canada              1:06:04.60  
  9 Gary Davis               M55 Canada              1:09:20.40  
 -- Alfons Schwarz           M55 Germany                     DQ  
 
M60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: R 53:45.20  3/5/2010    Ludwig M. Niestelberger, Austria         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60
  1 Ludwig M. Niestelberger  M61 Austria               53:45.20R 
  2 John D. Hall             M61 Great Britain         55:29.70  
  3 Norman Frable            M64 United States         56:23.80  
  4 Luigi Giannuzzi          M61 Italy                 58:07.40  
 
M65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: R 50:40.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 65
  1 Colin Turner             M65 Great Britain         56:11.80  
  2 Marcel Jobin             M68 Canada                57:51.90  
  3 John Kittredge           M65 Canada                59:15.50  
  4 Bill Purves              M66 Hong Kong             59:58.80  
  5 Arvid Bjorsvik           M66 Norway              1:02:24.30  
  6 Zdenek Gonsiorovsky      M68 Czech Republic      1:04:18.20  
  7 Arthur Lillefosse        M65 Norway              1:06:13.70  
  8 Richard Roberts          M67 Canada              1:13:05.90  
  9 Alfred Ludwig            M69 Germany             1:15:26.90  
 10 Anthony Haas             M66 Canada              1:15:42.20  
 
M70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: R 54:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70
  1 Zigurds Irbe             M74 Latvia              1:01:30.00  
  2 Gunars Rubenis           M71 Latvia              1:01:37.40  
  3 Klaus Gottert            M71 Germany             1:02:19.50  
  4 Gunars Janis Mikulis     M72 Latvia              1:14:59.70  
  5 Bernie Finch             M70 United States       1:21:58.00  
 
M75 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: R 55:01.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 75
  1 Alfred Du Bois           M78 United States       1:09:25.40  
  2 Henry De Silva           M76 Great Britain       1:15:22.90  
 
M80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: R 1:01:25.40                                                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 80
  1 John Starr               M81 United States       1:13:14.00